10 nejdůležitějších minerálů pro lidské zdraví a kde je můžeme najít10 nejdůležitějších minerálů pro lidské zdraví a kde je můžeme najít
4.8 (95.56%) 9 votes

10 nejdůležitějších minerálů pro lidské zdravíMinerály naše tělo bezesporu potřebuje v pravidelných dávkách. Ale kde tyto minerály najít? V jakých potravinách se vyskytují? Podívejte se na zdroje minerálů v našem výpisu:

Draslík – nachází se zejména v meruňkách, rajčatech, sušeném ovoci, rozinkách, fazolích, citrusech, melounech, listové zelenině, slunečnicových semínkách, banánech, bramborách, zda ananasový melounu.

Hořčík – najdeme ho například v tmavé zelenině, v různých druzích masa, celozrnných obilovinách, mléce, luštěninách, máku, banánech, mandlích, fících, zda ořeších.

Chrom – nachází se například v pivovarských kvasnicích, ale také v pšeničných klíčcích, kuřecím mase, zda droždí, telecí pečeni, kukuřičném oleji, zda v zdravých mořských plodech.

Jód – také ho můžeme najít v mořských plodech jako ústřice, mořské ryby, také v mořských řasách, houbách, mořské soli, cibuli, ale i zelenině a obilovinách pěstovaných na půdách bohatých na jód.

Měď – pokud ji potřebujete svému tělu dodat, sáhněte po kukuřici, sóji, avokádu, bramborách, fazolích, hrachu, švestkách, celozrnných obilovinách, plodech moře, ale nachází se například i ve vnitřnostech.

Selen – vysoký obsah tohoto minerálu se nachází zejména v obilovinách a obilných klíčcích, tuňákem, ledvinách a játrech, mořských plodech, luštěninách, kokosu, cibuli, rajčatech, brokolici, česneku a také v přírodní hnědé rýži.

Sodík – najít jej lze v mrkvi, stolní soli, artyčoky, červené řepě, fazolích, ledvinách, ale například i ve slanině.

Vápník – asi nejznámější minerál, který znají už i malé děti. Nachází se zejména v pro nás dobře známých mléčných výrobcích, sóji, tofu, játrech, ořeších, petrželové nati, slunečnicových semínkách, fazolích, brokolici, sardinkách a lososu.

Zinek – obsahuje ho cibule, mořské plody, například ústřice a ryby, pšeničné klíčky, droždí, melounové jadérka, špenát, játra, houby, různé druhy masa, vejce a nízkotučné mléko.

Železo – nejzákladnějšími přírodními zdroji tohoto důležitého minerálu, jehož nedostatkem trpí množství lidí, je červené maso, žloutky, celozrnná mouka, zda sušené ovoce, ale obsahují ho i řeřicha, petrželová nať, pažitka, droždí, brokolice, špenát, ovesné vločky, broskve, chřest, ořechy, mořské plody, kokos, či melasa.

Zdroj obrázku: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.