Sponzorováno

Zubní rentgenové vyšetření – co je dobré vědět 4.8/5 (15)

Zuby RTGRentgenové vyšetření je velmi důležitou součástí komplexního stomatologického vyšetření pacienta. Udává se, že zubní lékař dokáže při klinickém vyšetření (pohledem a sondou) odhalit pouze cca 30% kazů. Kromě zubního kazu může rentgenové vyšetření odhalit celou řadu dalších onemocnění (nadpočetné či zaklíněné zuby, cysty, nádory, zlomeniny atd.).

Rentgenové snímky v zubním lékařství mohou být:

  • intraorální – vkládají se do úst – patří zde periapikální filmy, bite-wing a okluzní filmy
  • intraorální – film je mimo ústa, zvenku – patří zde ortopantomogram, zadopřední a boční projekce lebky a telerentgen

V zubních ordinacích se nejčastěji používají intraorální rentgeny a ortopantomogram.

Intraorální rentgen (i.o. rtg)

Intraorální rentgen je dnes běžnou součástí každé moderní zubní ambulance. Nachází se v bezprostřední blízkosti zubařského křesla, kde při vyšetření sedíte. V překladu to znamená „rentgen v ústech“. Jedná se o malý (2×3, 5cm nebo 3x4cm ) rtg snímek, který se vkládá do úst za vyšetřované zuby.

Obsluha přístroje se nastavuje zvenku tak, aby směřovala na vyšetřovanou oblast. Používá se na detailní zobrazení jednotlivých zubů – na odhalení skrytých vad, zjištění patologických ložisek při hrotu zubního kořene, při ošetřování kořenových kanálků atd.

Ortopantomogram (OPG)

  • je to rentgenový snímek velikosti 15x30cm, zhotovený na speciálním přístroji.
  • buď je součástí moderní stomatologické ambulance, nebo vám ho udělají na rentgenologické pracovišti.
  • na jednom snímku jsou zachyceny všechny zuby, přilehlé kosti horní čelisti i sáňky, oba temporomandibulární klouby, část nosní dutiny a část čelistních dutin
  • na tomto snímku se dají rozpoznat chorobné nebo úrazové změny zobrazených oblastí – cysty, nádory, zlomeniny, zánětlivá onemocnění čelistí, zadržené zuby, větší (i skryté) zubní kazy, orientačně i stupeň poškození parodontu atd.
  • tento snímek by měl být zhotovován pravidelně každé dva roky u dospělých a dětí od 15 let
  • snímek se zhotovuje tak, že pacient stojí s fixovanou hlavou a rentgenka i film se otáčejí kolem hlavy pacienta

TIP: Jak na zdravé zuby?

Radioviziografie (RVG)

Radioviziografie je moderní metoda zhotovení rentgenového snímku zubů, při které je rtg film nahrazen digitálním senzorem. Rentgenové snímky z dutiny ústní (intraorální) nebo ortopantomogram jsou zobrazeny bezprostředně po expozici na monitoru počítače.
V současnosti jde o nejbezpečnější způsob rentgenování při minimální expozici rentgenovým zářením.

Sponzorováno

Výhody radioviziografie:

o významné snížení dávky záření v porovnání s klasickým rtg snímkem
o rychlost – snímek je k dispozici okamžitě
o odpadá chemický proces vyvolávání
o lepší kvalita zobrazení
o jednoduché archivování digitálního obrazu
o možnost dodatečných úprav snímek v počítači ( zvětšení , kontrast , jas atd.).

Co je třeba udělat před vyšetřením

  • rentgenového snímku se nemusíte obávat, ani se na něj nějak připravovat. Odložíte všechny kovové věci – ozdoby (náušnice, přívěsky, náramky), brýle a hodinky.
  • dostanete ochrannou vestu, aby nebyly zbytečně ozářeny blízké části těla
  • pokud jste těhotná, nezapomeňte o tom informovat svého lékaře, pokud to není nezbytné (např. úraz), rentgenová vyšetření nebudete podstupovat
  • pokud se zhotovuje intraorální snímek u malých dětí, sedí většinou v křesle na rodiči. Ortopantomogram se zhotovuje pouze pokud dítě spolupracuje a je dostatečně vysoké, aby přístroj i se židlí mohl být v nejnižší výši.

Zdravotní rizika rentgenu

Platí, že rentgenové záření může poškodit lidské buňky, ovšem v závislosti na přijaté dávce. Podle lékařů se v případě rentgenu pro lékařské účely nemusíme ničeho obávat. Jedno rentgenové vyšetření znamená dávku, kterou naše tělo obdrží v přírodě za pár dní. V případě těhotenství by se ženy měly rentgenu vyhýbat a to zejména během prvních čtyř měsíců.

Je pravda, že rentgenové záření vzniká i v přírodě. Proto pokud potřebujeme rentgen jednou za delší dobu, tak se velmi pravděpodobně skutečně není čeho bát. Na druhou stranu se v posledních letech objevují různé výzkumy, které potvrzují, že četné rentgenové vyšetření poškozují lidský organismus a zvyšují riziko onemocnění rakovinou. Jeden výzkum se zaměřil přímo na zubní rentgeny, protože právě tento druh vyšetření patří k těm nejčastěji využívaným.

Nejsou výjimkou zubaři, kteří posílají pacienta na zubní rentgen každý rok kvůli prevenci. A právě v tomto směru výzkum potvrdil, že se zvyšuje riziko rakoviny mozku. Je také potřeba si uvědomit, že vedle klasických rentgenů a přirozeného záření jsou naše těla ozařována při každé kontrole na letišti. I z toho důvodu je vhodné, aby si každý pacient hlídal, zda je k rentgenovému vyšetření posílán opravdu z důvodu nezbytných a smysluplných.

Naštěstí se v tomto směru postupně mění i pohled ošetřujících lékařů, včetně stomatologů a rentgen začíná být znovu používán v rozumné a nutné míře.

Sponzorováno

Byli jste někdy na zubním rentgenovém vyšetření? Napište nám o vašem zážitku do komentářů. Budeme rádi

A dále si o rentgenu přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    5 Komentářů u článku “Zubní rentgenové vyšetření – co je dobré vědět”

    1. Lubomír Drahozal napsal:

      Dobrý den!
      Manželka se někde doslechla, že při preventivní prohlídce se musí provádět také rentgen zubů. Já si myslím, že je to blbost. Má manželka pravdu? Děkuji za odpověď. S pozdravem Drahozal Lubomír

      • Rehabilitace.info napsal:

        Ano, někteří dentisté při preventivní prohlídce zubů skutečně používají také RTG vyšetření… některý zubař ano, některý ne… Platí také nepsané pravidlo, že rentgen by měl být součástí každé čtvrté návštěvě lékaře, tedy jednou za dva roky.

    2. Monika Krummerová napsal:

      Musí být sundané všechny ozdoby (naušnice, řetízky) Např.Piercing se sundává obtížně a nechci ho sundat, také třeba nastřelené naušnice když sundám, už nebudou držet. Vadí to velmi při zubním rentgenu? Děkuji za odpověď-

    3. evelina napsal:

      dobrý den, po roce mám opětpodstoupit CT dutin, i když tam při posledním vyšetření nebylo nic nalezeno…stále často užívám antibiotika pro záněty a nálezy na levé straně ….nechci už žádné zbytečné záření ,protože jsem před měsícem prodělal i rendgen zubů a to důkladně a v neposlední řadě jsem byla doslova „prosvícená“celá v revmatolog. ústavu v Praze…rendgenů jsem prodělala nepočítaně a CT často….mám už obavy z toho, že i moje nemoci a to autoimunytní atd…mohou být i z tohoto vyšetřování….lékařka na mě bude asi hooodně naštvaná, ale mám jít ráno a opravdu se bojím…moje tělo říká NE.Evelína

      • V rámci běžných lékařských vyšetření jsou dávky rentgenového záření obvykle nízké, a vystavení pacienta je řádově v miliSievertech (mSv). Nízká expozice rentgenovému záření při běžných diagnostických postupech obvykle nepředstavuje značné riziko. Pokud z dávek RTG záření máte strach, promluvte si o tom s lékařem, jistě poradí dobře.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva