Sponzorováno

Význam EKG nejen v rehabilitaci 4.75/5 (20)

Máte-li jakékoli problémy se srdcem, jedním z prvních vyšetření bude měření tlaku a EKG. EKG, tzv. elektrokardiografie, je jednou ze zobrazovacích metod, avšak ne tím způsobem jako např. RTG či sonografie. Obrazem EKG je křivka generovaná pomocí elektrických impulsů, která však mnohé napoví a umožní detekovat řadu problémů. V minulém článku RTG a jiné metody využívané k diagnostice v rehabilitačním čase bylo zmíněno, jak RTG pomáhá v rehabilitaci. Nyní navážeme na tento článek v rámci EKG.

EKG a jiné vyšetřovací metody

Mezi klasické zobrazovací metody patří například RTG, CT, ultrazvuk či třeba magnetická rezonance. Tyto metody umožní „vidět skrz“ lidské tělo pomocí nejrůznějších metod šíření radioaktivního záření či zvuku v případě ultrazvuku. EKG je svým způsobem taktéž zobrazovací, avšak nezobrazuje lidské tělo jako obraz. Výsledkem EKG je EKG křivka (elektrokardiogram), která má přesně dané parametry a její průběh znázorňuje činnost srdce a vynáší se na tzv. registrační papír. Jelikož srdeční tep by měl pokud možno pravidelný, optimální EKG křivka se opakuje v daných intervalech, tzv. R-R intervaly a QRS komplex. Díky EKG můžeme sledovat pravidelnost a rychlost tepové frekvence, což jsou hlavní znaky, které umožní EKG sledovat. Následující obrázek ukazuje příklad normální (fyziologické) EKG křivky:

Sponzorováno

Tato křivka ukazuje právě zmíněnou pravidelnost tepu, tedy pacient netrpí arytmií, což je nepravidelnost tepové frekvence. Jednotlivé části EKG křivky mají své označení, to však přesahuje rámec článku (viz zmíněný R-R interval a QRS komplex a další). Tedy, srdeční činnost se cyklicky opakuje. Obvyklá klidová frekvence se pohybuje mezi 50 až 100 komplexů, mluvíme o tzv. frekvenci komorových komplexů, jednoduše řečeno rychlost tepu. Z toho může lékař detekovat tzv. bradykardii (< 50) a tachykardii (> 100). Další sledovanou veličinou je rytmus komorových komplexů, zjednodušeně sledovaní pravidelnosti tepu, tedy detekce arytmie.

Vyšetření a jeho hodnocení

Jak vyšetření probíhá? Zcela bezbolestně a poměrně krátce, řádově do 2-5 minut. Fyzikálně se jedná o princip, že na pacientovo tělo je připevněné elektrody, nejčastěji 12 svodů a tyto elektrody generují spolu s EKG přístrojem danou křivku. Podstatou kmitů a výchylek jsou změny elektrického srdečního pole. Nejdůležitější jsou kmity Q, R a S, tedy tzv. QRS komplex. Obrázek níže ukazuje podrobný výsek EKG křivky se znázorněnými kmity.

Opakovatelnost QRS je právě jeden ze základů diagnostiky elektrokardiogramu v praxi. Při arytmii je právě problémem nepravidelnost kmitů, tedy porucha pravidelnosti tepové frekvence. Zkušený kardiolog ihned v křivce pozná o jaký problém se jedná.

EKG jako doplněk k rehabilitaci

Sledování srdeční činnost podobně jako RTG může být velkým pomocníkem k rehabilitaci, kdy sledujeme celkový stav pacienta. Srdeční aktivita může být po úraze či jiném zákroku problémová a proto je vhodné v rámci rehabilitace ji sledovat.

Sponzorováno

EKG je rychlé, zcela bezbolestné vyšetření a umožní sledovat srdeční aktivitu, která je jednou z nejdůležitějších procesů v lidském těle pro život. Díky EKG můžeme efektivně předejít různým problémům, nevyjímaje infarkt myokardu. EKG je vhodnou prevencí nejen při rehabilitaci a může doplnit klasické zobrazovací metody, jako je RTG či ultrazvuk.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva