Sponzorováno

Univerzálnost medicínského zobrazování dat 4.6/5 (5)

Přesto, že každá ze zobrazovacích metod, které jsou užívány v moderní medicíně, mají svá specifika a limitace použití, v jistém slova smyslu můžeme mluvit o jejich univerzálnosti. Ve své podstatě nezáleží, zda použijeme CT, ultrazvuk či třeba RTG. Společné prvky všech těchto slouží k základnímu pochopení, i když pracují na zcela odlišném principu.

Vezměme si příklad CT, RTG a ultrazvukového snímku jakékoli struktury. Ve své podstatě přes odlišnost získání dat, jsou obrazy podobné. Zachycují strukturu v různých odstínech šedi, tedy pokud se omezíme na základní modely, např. u ultrazvuku na B-MODE zobrazování, které je postaveno na zobrazení různých odstínech šedi. U všech těchto metod můžeme najít společnou charakteristiku – jiný odstín znamená jinou hustotu. V dříve publikovaném článku Diagnostický ultrazvuk – principy, přednosti a praktické využití jsme zmínili princip ultrazvukového snímání a představili právě B-MODE, který je základním režimem snímání. A viděli jsme na příkladu obrázek ledvin, kde různý stupeň šedi znamená různou hustotu (černá je vzduch). A takto můžeme zobrazit i jiné struktury, např. mozek, cévy a jiné. Stále budeme mít obraz s různými odstíny šedi. Samozřejmě, moderní sonografie umožňuje barevné obrazy včetně Dopplerovského D-MODE s využitím v angiografii ke sledování cévního řečiště v reálném čase.

Sponzorováno

Sponzorováno

Ale v případě nejužívanějšího B-MODE je stále princip stejný – buď jsou patologické světlé části (něco pevného co tam být nemá) nebo naopak něco chybí (černá místa). Ve článku Programy pro zobrazování DICOM souborů čtenář mohl vidět ukázku obraz z magnetické rezonance mozku a opět se jedná o různě šedé struktury. Z toho vyplývá, že v tomto smyslu jsou modality (metody) univerzální, hledáme patologické struktury jako tmavá či naopak světlá místa v obraze. A konečně v článku RTG a jiné metody využívané k diagnostice v rehabilitačním čase je zobrazen ilustrační RTG obraz nohy a opět s různým odstínem dle hustoty. Při CT zobrazování se sice používají speciální Hounsfieldovy jednotky k odlišení hustoty, které však mají stejný význam, odlišují dle hodnoty hustotu. Proč tedy máme několik různých modalit, když jsou všechny založené v základu na stejném principu? Ne každá metoda je vhodná pro každou tkáň, ultrazvuk je například vhodnější pro měkké tkáně. Každá modalita má svá omezení a přínosy, například ultrazvuk jako jediný je opakovatelný díky eliminace radiace oproti ostatním metodám, avšak CT, RTG či MRI má zase jiné přednosti. Je sice pravdou, že ultrazvuk se stává stále užívanějším díky rozsahu vyšetření (různé módy, multifrekvenční sondy dle potřeby penetrace, atd.), avšak každá metoda má svůj význam. Nicméně, všechny metody staví na stejném základním odlišení tkání dle hustoty, v tom jsou všechny použitelné prakticky stejným způsobem.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva