Sponzorováno

Bronchoskopie – vyšetření dýchacích cest 4.88/5 (8)

  • Bronchoskopie je lékařský diagnostický a terapeutický postup, při kterém je tenká, pružná trubice s kamerou, nazývaná bronchoskop, zavedena do dýchacích cest pacienta. Tato procedura umožňuje lékařům vizualizovat průchodnost dýchacích cest, hltanu, průdušek a bronchiolů.
  • Bronchoskopie je často používána k diagnostice a léčbě onemocnění plic a průdušek.

Bronchoskopie - vyšetření dýchacích cest

Co je bronchoskopie?

Bronchoskopie je endoskopické vyšetření dýchacích cest. Pomocí speciálního přístroj – bronchoskopu lze pozorovat průdušky a plíce. Umožňuje stěry, vymytí a odběr vzorků tkáně a mikroskopické vyšetření. Využívá se při diagnostice nádorů, zánětů a jiných patologických stavů postihujících průdušky a plíce. Bronchoskop se používá také k odstraňování cizích těles z dýchacích cest.

Co mám dělat před vyšetřením?

  • Vyšetření je možné absolvovat ambulantně, ale častěji se dělá během hospitalizace
  • Informujte lékaře o lécích, které užíváte ao případné alergii na lokální anestetika
  • V noci a ráno před vyšetřením nic nejezte
Bronchoskopie - ilustrace

Bronchoskopie – ilustrace

 

Jak probíhá vyšetření?

Vyšetření se provádí v lokální anestezii. Používá se flexibilní bronchoskop. Přístroj se zavede přes ústa nebo nos mezi hlasivky do průdušnice a do plic. Na konci přístroje je kamer , což lékaři umožňuje sledovat změny v dýchacích cestách na obrazovce.

Zavádění bronchoskopu je pro mnohé pacienty nepříjemné, kašlou, napíná je na zvracení. Přístroj je užší než průdušky, takže pacient nemá problémy s dýcháním. Vyšetření trvá 30 – 60 minut. Kromě flexibilního bronchoskopu existuje i rigidní bronchoskop. Dnes se využívá pouze k odstraňování vdechovaných cizích těles.

Sponzorováno

Jaká rizika má toto vyšetření?

  • Krvácení v dýchacích cestách
  • Pokud pacient během vyšetření vrací, může vdechnout obsah žaludku do plic, což způsobí zápal plic
  • Kašel 1 – 2 dny po vyšetření

Co bude po vyšetření?

Pacient se cítí ospalý. Obvykle zůstává v nemocnici. Po vyšetření nesmí řídit motorové vozidlo a pít alkohol.

Kdy se dozvím výsledek?

Hned po vyšetření. Výsledek vyšetření odebraného materiálu se dozvíte do několika dní.

Formy bronchoskopie

Existují dvě hlavní formy bronchoskopie:

Flexibilní bronchoskopie: Tento typ bronchoskopie využívá pružný bronchoskop, který je mnohem pohodlnější pro pacienta. Flexibilní bronchoskop může projít zatočenými cestami dýchacího systému a umožňuje lékařům provádět vzorkování tkání (biopsie), odsávání tekutin nebo cizích těles, a také aplikaci léků.

Stará nebo tvrdá bronchoskopie: Tento typ bronchoskopie využívá tradiční, méně pružný bronchoskop. Stará bronchoskopie se obvykle provádí v operačním sále pod celkovou anestezií a často slouží k chirurgickým zákrokům nebo odstranění cizích těles z dýchacích cest.

Proč se provádí bronchoskopie

Diagnostika: Bronchoskopie může být použita k diagnostice různých onemocnění plic, jako jsou nádory, infekce, záněty, krvácení nebo cizí tělesa v dýchacích cestách.

Biopsie: Lékař může odebrat vzorky tkáně pro laboratorní analýzu, což může pomoci identifikovat nebo potvrdit určité nemoci.

Léčba: Některé terapeutické procedury lze provádět pomocí bronchoskopie, například odstranění nádorů nebo uzávěry krvácejících cév.

Bronchoskopie je většinou bezpečným postupem, i když může způsobit krátkodobé nebo mírné nepříjemnosti, jako je kašel nebo podráždění krku. Před zákrokem pacient obvykle dostává lokální anestezii nebo v některých případech celkovou anestezii.

Byli jste na bronchoskopii? Budeme moc rádi za komentáře.

VIDEO: O Bronchoskopii

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva