Sponzorováno

První příkrmy pro kojence – kdy začít? 4.93/5 (14)

Kdy dát první příkrm?

Kdy dát první příkrm?

Již několik let se při péči o malé děťátko setkáváme s opakující se radou všech pediatrů: „Ideální a nejzdravější strava pro kojence v jeho prvních 6ti měsících života je mateřské mlíčko, které se plně přizpůsobuje jeho vývinu a obsahuje vše, co potřebuje.“ Přijde však čas, kdy bude třeba začít s prvními příkrmy. Poradíme vám kdy a jak a co v případě, kdy děťátko není kojeno.

Kdy je ten správný čas?

Kdy začít s prvními nemléčnými příkrmy pro děťátko? U každého je to individuální. Zde by měl být hlavním poradcem maminky její dětský pediatr, který podle více kritérií zváží, kdy je ten správný čas na první příkrm. Jistě, existují obecně platná doporučení jako: u plně kojených dětí stačí podávat první nemléčné jídlo až po ukončeném 6. měsíci života, u nekojených po ukončeném 4. měsíci života. Na zvážení lékaře je však zhodnotit celkové prospívání děťátka, jeho hmotnostní přírůstek, zdravotní stav, prodělaná onemocnění, kdy a za jakých okolností se narodilo apod.

TIP: 10 způsobů jak dětem vylepšit imunitu

Miminko připravené na změnu

Dalším hlavním kritériem je, ať už je děťátko připraveno na změnu. Umí papat lžičkou? Polykat jinou než tekutou potravu? Dokáže pracovat s jazykem tak, aby mu nezaskočilo a umělo daný pokrm bez potíží sníst? Zpravidla vše z výše uvedeného už miminko po ukončeném 6. měsíci života dokáže. Dokonce i chvilku sedět s oporou páteře tak, aby bylo nakrmeno. U menších dětí (4 měsíčních) je krmíme v pololeže.
Zajímavost: když děťátku začínají růst zoubky, tvoří se mu více slin. Tedy i tužší stravu dokáže díky tomu snadněji zpracovat a zkonzumovat.

Sponzorováno

Kdy tedy začít?

Pokud je děťátko zdravé, plně kojené, dobře prospívá, přibírá, není jakkoli nemocné a vy máte dostatek mléka, první příkrm stačí nasadit až po ukončeném 6. měsíci života – tedy na začátku sedmého měsíce. To je přímo ideální učebnicový příklad. Všechny dobře víme, že ne vždy to jde tak hladce.
Proto pokud se dá, snažte se udržet kojení pro své děťátko alespoň do 4. měsíce. Pak je možné plynule přejít na umělou mléčnou výživu a začít podávat i první nemléčné příkrmy. Výjimečně se nedá kojit vůbec a miminko je od narození na umělé mléčné výživě. I zde po ukončeném 4. měsíci života může následovat první nemléčný příkrm.
Upozornění: Podle doporučení pediatrů není vhodné začít děťátko přikrmovat před 17. týdnem jeho života. To je skutečně velmi brzy! Jeho trávicí a vylučovací trakt ještě není zralý a připraven přijmout a zpracovat jinou než tekutou mléčnou potravu.

S čím začít?

Nejlepší je začít se zeleninou! Mnoho maminek volí jako první ovocný příkrm ve formě utřeného banánu nebo nastrouhaného jablka. Není to však zcela správné řešení. Dítěti velmi rychle zachutná sladká chuť ovoce (sladkou chuť již důvěrně zná z mateřského nebo kojeneckého mléka), a jiné než sladké potraviny, příkrmy může začít odmítat. Napravování této chyby může být zdlouhavé a komplikované.

Malý plačící nespavec – důvod pro příkrm?

Hodně miminek v noci prostě nespí. Během prvního roku života je to tak! Čím dříve se s tímto poznáním maminky usmíří, tím lépe to celé překonají. Jistě, existuje i pár dětiček – výjimek, které pěkně prospí celou noc. Proč to však zmiňujeme v souvislosti s příkrmy? Neboť některé maminky začnou předčasně přikrmovat své kojeňátko jen proto, že si myslí, že je v noci hladové, a proto se s pláčem budí a nespí. Praxí je však ověřeno, že souvislost mezi spaním a plným bříškem je velmi malá, spíše ojedinělá.

Maminky, co to vyzkoušely, tuto pravdu pouze potvrdí. I když nakrmily své dítě sytou krupičnou kaší, i tak se jim s železnou pravidelností v noci budilo. Na délku, či kvalitu spánku to nemělo žádný vliv. Dokonce i předčasné ukončení kojení z tohoto důvodu nemělo na noční dovádění malého nespavce žádný vliv.
Děťátko potřebuje v noci jistotu a bezpečí matčina náruče! Proto se mu samému spinká těžko. V pozdějším věku to umí překonat, přijmout svou individualitu a akceptovat fakt, že není součástí matky, jak si dosud myslelo. Proto nejkritičtější období nespaní představuje právě první rok života děťátka, který se musí prostě vydržet.

TIP: Přečtěte si další informace o prvních dětských příkrmech

VIDEO: Dětská výživa – první příkrmy

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “První příkrmy pro kojence – kdy začít?”

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva