Sponzorováno

Plenková dermatitida: Proti zapaření pomáhá čistá voda 4.88/5 (16)

Plenková dermatitidaZapařený zadeček dokáže miminko řádně potrápit bolestmi, pálením či svěděním. Zánětu je vždy lepší předejít, než ho léčit. Jemná dětská pokožka si vyžaduje mnohem důslednější ošetřování a ochranu než ta dospělácká. K nejběžnějším miminkovským problémům patří plenkové dermatitidy, které má na svědomí vlhké, neprodyšné, močí nebo stolicí znečištěné prostředí v plenkách.

„Je to zánět kůže, která byla v kontaktu s močí. Ta na kůži nepatří, je to roztok, který ji dráždí. Byť pokožka má vlastní ochranný mechanismus, aby se vnějším vlivům bránila, za určitých podmínek může tento mechanismus selhat“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Marta Špániková.

Proč se objevuje?

Vznik plenkové dermatitidy ovlivňují dva důležité faktory. Prvním je imunitní systém miminka, který mimo jiné ovlivňuje i odolnost kůže. Druhým je samotná péče o pokožku vašeho drobečka, kterou dokážete ovlivnit dodržováním zásad správné hygieny. Oplachování teplou vodou po každém čurání či kakání, časté přebalování a udržování partií v okolí zadečku co nejvíce v suchu – to je způsob, jakým se nejlépe vyhnete zapaření zadečku.

„Není správné, pokud přebalíte dítě jen dvakrát za den. I když moč proteče do hlubších vrstev, jak to deklarují výrobci kvalitních plen, a tudíž není v přímém kontaktu s kůží, zadeček dokáží podráždit i její výpary. Takovým způsobem může chytit zánět i jinak zdravé dítě. Časté přebalování má i další výhodu – zároveň kontrolujete, jak často a zda dítě vůbec čůralo. Podle toho zjistíte, zda náhodou není dehydratované, nebo nemá nějaký jiný problém s močovými cestami. Čím je dítě mladší, tím přísněji je třeba močení sledovat,“ radí odbornice.

TIP KE ČTENÍ: Proč miminka voní?

Ochranné krémy na prevenci

Důležitou roli v prevenci opruzenin sehrává kromě častého přebalování i obyčejná teplá voda bez mýdla. Opláchněte jí děťátko při každém přebalení, abyste odstranili zbytky moči. Mýdlo můžete použít, když je miminko pokakané nebo velmi špinavé.

Vybírejte si však raději „tučná“ dětská mýdla nebo přípravky, které neobsahují hydroxidové skupiny. Čistý suchý zadeček pak natřete ochranným dětským krémem pro zdravou kůži. Ochranné krémy slouží jako prevence před opruzeninami, pokožku hydratují, regenerují, posilují vitamíny a minerály. Vyhněte se však používání vhlčených papírových ubrousků! Nenahrazují teplou vodu ani mýdlo, slouží jen jako hygienická pomůcka, pokud nemáte možnost dítě umýt čistou vodou někde venku nebo na návštěvě.

„Z praxe vím, že časté používání vlhčených ubrousků může vést k zánětům kůže na zadečku a v intimních oblastech,“ varuje lékařka. K hygieně patří i večerní koupání miminka před spaním.

Sponzorováno

„Osobně jsem zastáncem toho, aby se děťátko koupalo každý den, postačí i krátké omytí nebo osprchování. Mýdlo můžete použít dvakrát třikrát za týden, ale kvalitní,“ dodává MUDr. Špániková.

Když se zadeček zapaří

Při mírném zarudnutí zkuste nahradit preventivní ochranné krémy léčivými. V lékárně se ptejte na přípravek proti opruzeninám. Pomohou například zinkové masti s olejíčkem nebo speciální krémy na zklidnění pokožky či proti zarudnutí. Pokud však problém přetrvává, zánět se rozšiřuje nebo zhoršuje, raději jděte k lékaři, který určí nejvhodnější léčbu. Podle toho, zda se do porušené kůže nastěhovali bakterie nebo kvasinky, vám předepíše buď antibakteriální, nebo antikvasinkový preparát.

Důležité je, abyste problém polapili hned na začátku. Když se léčba zanedbá, povrchová vrstva kůže se zničí, začne mokvat a umožní vniknutí dalších choroboplodných zárodků do krve. Dojde k celkovému onemocnění, teplotám a dokonce může hrozit i otrava krve! V těžkých případech bývá i léčba mnohem komplikovanější, je nutné nasadit celkové antibiotika či lokální kortikoidy, potřebné jsou i sedací koupele, obklady a podobně.

Pudr ne, ani bylinky

Pokud nejste zkušená bylinkářka, nepoužívejte rostlinky ani jako léčbu, ani jako prevenci. I taková běžná bylinka, jakou je oblíbený heřmánek, není zcela neškodná.

„Přestože má dezinfekční účinky, mění pH kůže a vysušuje ji. Kůže se pak stává vhodnou půdou na usídlení bakterií a kvasinek,“ upozorňuje doktorka Špániková. Bylinky doporučuje používat k léčbě pouze pod odborným dohledem někoho, kdo se v nich opravdu vyzná.

Na zadeček není vhodné používat ani pudry a různé zásypy. Ani jako prevenci, ani jako léčbu, protože prášek se smíchá spolu s potem a močí, vytvoří se kuličky nebo hrudky, které pak dráždí kůži. Problém se tak paradoxně může vytvořit nebo zhoršit.

Plenky jsou důležité

Zadeček děťátka může nezvykle zareagovat i na některé pleny, alergickou reakcí, nebo dermatitidou.

„Alergie se projevuje drobnými vyrážkami, zejména na místech, kde kůže miminka nejvíce přichází do styku se samotnou plenou. Někdy se to dá poměrně snadno zjistit, stačí, když vyměníte značku nebo typ pleny a vyrážky či zarudnutí zmizí. Platí to i opačně – po výměně značky se zdravý zadeček oprudí. Pokud tedy vašeho drobečka jaksi příliš často trápí dermatitidy, může jít io tento důvod. V případě, že upřednostňujete látkové pleny před papírovými jednorázovkami, asi už víte, že na 40 stupňů Celsia je prát nestačí. Je nutné je vyvářet, důkladně vymáchat a také vyžehlit. Vyhýbejte se avivážím a různým bělicím přípravkům. Na praní používejte speciální dětský kvalitní prací prášek a minimálně do čtyř měsíců nezapomeňte pleny žehlit,“ zdůrazňuje lékařka .

Pokud si chcete „útrapy“ s hygienou trošku usnadnit, zkuste drobečka kolem sedmého-osmého měsíce, tedy v době, kdy začíná sedět, dávat na nočník. Čím dříve se naučí čůrat a kakat do nočníku, tím rychleji se s hrozbou červeného zadečku rozloučíme.

VIDEO: Plenková dermatitida

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva