Sponzorováno

Odstávající uši u dětí – jak na ně? 4.93/5 (14)

odstavajici-usi-u-detiNejde sice o život, ale psychické problémy, za kterými mohou stát odstávající boltce, netřeba brát na lehkou váhu. Odstávající boltce nikomu na sebevědomí nepřidají a vynalézavost některých maminek v otázce řešení tohoto problému jejich dětí nezná hranic. Bizarní metody jako přilepování boltců na noc náplastí, oboustrannou lepící páskou či dokonce vteřinovým lepidlem sice vypadají jako popsané ze špatného filmu, ale jsou ze skutečného života.

Řešení do rukou plastického chirurga

Chrupavka v ušním boltci je struktura podobná gumě. Jakákoliv změna jejího tvaru bez úpravy samotné chrupavky je dočasná, ve velmi krátkém čase se vrací do původního postavení. Definitivní a správná úprava boltců patří do rukou plastického chirurga.

Od jakého věku je to možné?

Otoplastika – operační korekce odstálých boltců – patří mezi nejčastější zákroky estetické chirurgie s rychlým a dlouhodobým efektem. Operace se provádí ambulantně při lokálním znecitlivění, dětem nejdříve kolem pátého roku.
Zdravotní pojišťovny tento chirurgický zákrok spíše neproplácejí, jeho cena se pohybuje od 6000-8000 Kč. Proč ne dříve? Dítě ve věku pěti až šesti let si už začíná uvědomovat odlišnost svých boltců ve srovnání s jinými dětmi. A v tomto věku je již dítě schopno spolupracovat, což je důležité v případě zákroku s lokálním znecitlivěním. A co říká doktor? „Za léta praxe byly jen dva malí pacienti, kteří operaci vzdali. Po troše přípravy je operace bez stresu zvládnutelná. Násilím operovat dítě, když se uši nelíbí spíše rodičům nebo prarodičům, se nevyplatí,“ říká odborník. Ideální je však i věk pozdější.

Sponzorováno

Průběh operace odstávajících uší

Zákrok trvá 1 – 2 hodiny. Nejprve se operuje jedna strana, pak druhá (nejprve pravé, pak levé ucho). Ostříhání vlasů však není podmínkou. Operace se provádí při místním znecitlivění v kombinaci s léky na tlumení bolesti. Jizva po operaci je téměř neviditelná. Na zašívání se dnes používají samovypadávací stehy, jejichž výhodou je, že je není třeba vyndávat. Pacient může jít 2 hodiny po zákroku domů.

Jak po operaci?

Je potřeba nosit na hlavě asi týden fixační obvaz a tři následující týdny spát s čelenkou, aby se pooperační poloha uší dobře fixovala. Na převazy je třeba chodit každých sedm dní.

I proto jsou nejvhodnějšími obdobími na zákrok jaro nebo podzim, kdy dítě může nosit čepici. Za nejideálnější se považují jarní měsíce před nástupem dítěte do školy.

Dítě by mělo operaci samo chtít

Většina lékařů se také shoduje v tom, že k operaci je vhodné přistoupit až ve chvíli, kdy je i samotné dítě rozhodnuto, že takový zákrok chce podstoupit. Tehdy mnohem lépe spolupracuje.

Slova lékaře: „Podle mých zkušeností je nejlepší přistoupit na operaci až tehdy, když je dítě motivováno a samo chce problém řešit, co se obvykle týká starších dětí, až kolem 9. roku věku. Někteří rodiče preferují uskutečnění operace před nástupem do školy mezi 5-6 rokem života, ale podle některých autorů operace u menších dětí může vést k zastavení růstu boltce“.

Zajímavost: Problém odstálých boltců je vždy vrozený, je však možné, že zároveň s tím, jak bude dítě růst, bude se měnit i tvar a úhel boltců. Proto se liší i názor na správný čas a nutnost operace i mezi odbornými lékaři.

Pár slov na povzbuzení

Absolutní souměrnost těla se nevyskytuje ani v přírodě, ba ani operací nelze dosáhnout dokonalosti.

TIP: Jak probíhá korekce odstávajících uší?

VIDEO: Plastická operace uší, MUDr. Jiří Ferra

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva