Sponzorováno

Nemusíte přestat kojit – alternativní způsoby přikrmování 4.85/5 (13)

Nemusíte přestat kojit - alternativní způsoby přikrmováníCo dělat, když se právě nedá kojit? Kojení není vždy zcela jednoduché a téměř vždy se kojící maminka setká s různými překážkami. Někdy dochází k tomu, že miminko je třeba dokrmit jiným způsobem než přímo z prsu. Často to bývá tehdy, pokud maminka musí na nějaký čas odejít od dítěte (pracovní povinnosti nebo do nemocnice a podobně), případně pokud je nutné děťátku podávat více mléka, tedy dokrmovat ho, aby lépe přibíralo, také u miminek, které se neumí přisát na prs, předčasně narozené děti či děti s rozštěpem rtu a patra a podobně.

Láhev raději ne

V mnoha případech maminky sáhnou po nejjednodušší alternativě, a to po lahvičce s dudlíkem. Zdánlivě neškodné přikrmování miminka odstříkaným mateřským nebo umělým mlékem z láhve však může být (a většinou i bývá) velmi ošidné.
Děťátko si totiž na flašku rychle zvykne, protože mlíčko z ní teče jednodušeji a ono se nemusí příliš namáhat. Je to tedy pohodlné a na to se snadno zvyká. Tento postup, tedy dokrmování miminka z láhve, zpravidla narušuje kojení a v mnoha případech vede k úplnému odstavení miminka od prsu. Jsou sice maminky, kterým se daří úspěšně kombinovat kojení s lahvičkou, ale málokdy to funguje a proto se na to netřeba spoléhat.

TIP: Znáte metodu BLW pro první seznámení s jídlem?

Pokud se dá – odstříkejte

Pokud je to možné, snažte se dokrmovat odstříkaným mateřským mlékem. Pokud si chcete udržet kojení, měli byste zkusit některý z alternativních způsobů dokrmování děťátka a na láhev raději zapomenout (i přesto, že vás výrobci budou přesvědčovat o tom, že z „jejich“ láhve děťátko pije stejně jako z prsu, nedejte se nachytat, láhev je prostě láhev a prs zase prs).

Jak tedy dokrmovat?

Existuje několik způsobů, jak dokrmovat miminko bez použití láhve. Pro miminka, která již jsou kojená, tedy se dokáží přisát, je nejlepší způsob přikrmování pomocí speciální pomůcky, takzvaného suplementoru (nebo také laktační pomůcka).
Suplementor sestává z nádobky na mléko a cívky, která se při přisátí miminka na prs vloží do jeho úst a ono si tak saje mlíčko nejen z prsu ale i ze zásobníku. Tento způsob pomáhá stimulovat tvorbu mléka a nemá negativní vliv na kojení.
Je vhodný pro miminka, která jsou „líná“ sát z prsu nebo jsou slabá, případně pokud mléko neteče dostatečně intenzivně, kojení se těžko rozbíhá a v jiných podobných případech. Laktační pomůcku lze zakoupit v lékárnách a výdejnách zdravotnických potřeb, případně na internetu.
Kromě této metody lze miminko přikrmovat i jinak. Využívá se dokrmování po prstě, lžičkou, z pohárku nebo kapátkem. Tyto způsoby jsou však vhodnější pro děti, která se ještě nepřisála (nedonošená miminka, nemocné děti a podobně) nebo jen na krátkodobé přikrmování.

Sponzorováno

Dokrmování „po prstě“

Při dokrmování po prstě potřebujeme stříkačku a silikonovou cívku (případně speciální silikonovou špičku, která se dá zakoupit), kterou napojíme na stříkačku. Děťátko si položíme do svislé polohy, do pusinky mu vložíme ukazováček (do poloviny druhého prstního článku) nehtům k jazyku.
Dotyk prstu na patře bude děťátko podněcovat k provádění sacích pohybů. Tehdy připojíme k prstu konec cívky napojené na stříkačku (nebo silikonovou špičku) s mlékem a děťátko by mělo samé „vytáhnout“ mlíčko ze stříkačky, případně mu jen jemně rozstřikujeme mlíčko do úst. Tento způsob podporuje sací reflex a zvládne ho i šikovný tatínek či babička.
Podobnou možností je krmení silikonovou cívkou, která je „provlečena“ přes odstřižení špičku dudlíku láhve s mlékem. Postup je pak stejný, rozdíl je jen v „zásobníku“ mléka.

TIP: Další informace o prvních příkrmech

Lžička nebo sklenička

Další alternativou je krmení lžičkou nebo z pohárku – děťátko je opět ve svislé poloze, k jeho rtům přiložíme lžičku nebo skleničku s mlékem tak, aby se mlíčko dotklo spodního rtu. Miminko by si mělo mlíčko nabírat pomocí jazýčku. Lze použít i speciální pohárek, který je tvarován tak, aby vám krmení co nejvíce ulehčil, nebo jsou také v nabídce láhve ukončené lžičkou, případně speciální lahvičky fungující jako lžička (na konci nádobky není klasická lžička, ale silikonová a mlíčko nevytéká samovolně, ale je třeba lžičku mačkat).
Toto jsou tedy ve zkratce možnosti, jak miminko dokrmovat, pokud je to nezbytné a přitom si nepokazit kojení. Dokrmování by se však mělo dělat opravdu jen v nezbytných případech, pro miminko i maminku je ideální přirozené kojení z prsu.

TIP: Přečtěte si o laktační psychóze

VIDEO: Jaký je můj názor na přikrmování kojenců?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva