Kašel u dětí – kdy ho řešit a jak dítěti pomoci? 4.74/5 (19)

Sponzorováno

Jak na kašel u dětí?

Jak na kašel u dětí?

Kašel je velmi častým problémem, který rodiče u svých dětí řeší. Obvykle se vyskytuje jako součást nachlazení, tedy v doprovodu rýmy, patrného zahlenění, únavy, případně i zvýšené teploty. Sám o sobě je však prospěšným a přirozeným mechanismem těla, který slouží k zajištění průchodnosti dýchacích cest. Pro rodiče bývá mnohdy srdcervoucí slyšet své dítě kašlat ze spaní. Kašel děti budí, těžko se jim při zahlenění dýchá. Kdy brát kašel jen jako přirozenou součást nemoci a kdy se kvůli němu vydat k lékaři? Použít léky k jeho podpoře či utlumení? To mohou být otázky, které rodičům vyvstávají na mysli.

Kašel u dětí – je suchý či vlhký?

Základní dělení kašle je na suchý a vlhký, dle toho je pak zapotřebí volit vhodné léky.

Suchý kašel u dětí

Nejčastěji děti trápí zprvu kašel suchý, který je právě v noci budí. Je dráždivý, namáhavý a obtěžující. Při něm je na místě podat dítěti léky ze skupiny antitusik, tedy těch, které kašel utlumují.

Vlhký kašel u dětí

Postupně se tento kašel proměňuje na vlhký spojený s vykašláváním hlenu. Ten by naopak bylo nevhodné utlumovat, ale je třeba jej podpořit, aby se z dýchacích cest odstranil hlen. V tuto dobu už by mělo dítě dostat mukolytika či expektorancia, tedy léky, které podpoří rozpouštění hlenu a jeho následné vykašlání.

Kdy zbystřit pozornost?

Kdy je potřeba být opravdu ostražitý a ideálně jít hned k lékaři?

1. Kašel u velmi malých dětí

Zcela specifickou kapitolou je kašel u velmi malých dětí. Ty ještě neumí hleny vykašlat ani vysmrkat, často je polykají a mohou je dráždit ke zvracení. Mohou trpět nechutenstvím a velmi snadno by u nich mohlo dojít k dehydrataci. U kojenců do půl roku věku je třeba být opravdu opatrní a nic nezanedbat. Pokud se vydáte k lékaři, rozhodně chybu neuděláte. Je lepší, pokud lékař dítě poslechne a zhodnotí, zda je infekce opravdu jen v horních cestách dýchacích. S odbornou konzultací neotálejte zvláště v případech, kdy je kašel spojený s dalšími příznaky – zvýšenou teplotou nebo horečkou, únavou, nechutenstvím, změnou chování dítěte.

2. Kašel s dalšími příznaky u větších dětí

U větších dětí se vydejte k lékaři, pokud je u dítěte patrná horečka, má zimnici, zvrací, cítí bolest na prsou nebo vykašlává různě zbarvený hlen. Ten může být nažloutlý, nazelenalý nebo s příměsí krve. Neotálejte ani v případě, kdy u dítěte pozorujete zhoršení dechu nebo slyšíte různé pískání či vrzání při kašli, při spaní. Pokud dlouhodobě nepozorujete zlepšení kašle, obraťte se na lékaře, který dítě prohlédne a doporučí další vhodný postup.

Sponzorováno

3. Štěkavý kašel

U dítěte můžete též zpozorovat tzv. štěkavý kašel. Jistě jej poznáte podle charakteristického zvuku, který vás nenechá v klidu. Vzniká při akutní laryngitidě, tedy zánětu hrtanu, objevuje se zpravidla v noci u dítěte dříve zdravého či jen mírně nachlazeného. Okamžité ošetření lékařem je zde nezbytné.

4. Další možné problémy

Jiným případem je situace, kdy se u dítěte objeví z náhlého zdraví okamžitý dávivý kašel. Zde je zapotřebí předně zjistit, zda dítě nevdechlo nějaký drobný předmět, který by bránil průchodnosti dýchacích cest. Trochu jiná je také situace, pokud se kašel objevuje jen v určitou dobu v určitém prostředí. Je zde spíše možnost alergie dítěte, kterou je zapotřebí řešit s pomocí pediatra.

Jak dítěti pomoci s kašlem?

Existuje několik způsobů, jak vašemu dítěti, které má nepříjemný kašel, můžete ulevit.

1. Vyvýšená pozice dítěte pří ležení

Mezi základní opatření v domácím prostředí patří vyvýšená pozice dítěte při ležení. Postýlku můžete upravit tak, aby byla hlava dítěte výš než jeho nohy. Stačí ji prostě na jedné straně vypodložit.

2. Větrejte a zvlhčujte vzduch

V místnosti, kde dítě spí, je také dobré zvlhčovat vzduch a pravidelně větrat.

3. Odsávejte hleny u malých dětí

U malých dětí se snažte o udržení průchodnosti nosu tím, že jim budete odsávat hleny. Můžete využít klasickou odsávačku nebo takovou, kterou lze připojit na vysavač.

4. Léky od lékaře

Samozřejmě dávejte léky od lékaře, pokud je dítěti předepsal.

5. Doplňková léčba

Kromě léků doporučených lékařem můžete vyzkoušet i další doplňkovou léčbu. Je možné dítěti udělat prohřívací zábal hrudníku (jsou k dostání speciální krémy nebo můžete použít olivový olej), zakoupit pastilky na cucání, bylinkové sirupy nebo čajové směsi. Vynikající je také medový zábal.

6. Bylinky

Sponzorováno

Při kašli a celkovém zahlenění se z bylinek uplatňuje zejména jitrocel, podběl nebo plicník. Podívejte se na další bylinky a přírodní rady na kašel.

Co si přečíst ještě o kašlání dětí?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    1 komentář u článku “Kašel u dětí – kdy ho řešit a jak dítěti pomoci?”

    1. Janulik napsal:

      My řešíme kašel u našich dětí už dlouho díky sirupu Stopkašel pro děti od dr. weisse. Myslím, že jsem zahlédla i v reklamě a doporučila mi ho paní v lékárně a jsem ráda, že jsem ji poslechla. Dětem chutná, pomáhá a obsahuje betaglukany.vřele ho doporučuji!

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva