Sponzorováno

Jak přesvědčit dítě, aby jedlo ovoce a zeleninu? 4.86/5 (7)

Jak přesvědčit dítě, aby jedlo ovoce a zeleninu?Už jste se někdy s vašimi dětmi zkoušeli hrát na restauraci? Naléhali jste na ně i několik hodin, aby snědli alespoň jeden kousek okurky? Existuje mnoho způsobů, jak přesvědčit dítě aby jídlo zeleninu a ovoce. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje konzumovat denně pět porcí ovoce a zeleniny. Ve většině případů se to zdá být nedosažitelné. Mějte však na paměti, že jednu z pěti porcí ovoce a zeleniny mohou úspěšně nahradit džusy a pyré. Ty děti milují díky jejich chuti a jednoduchému způsobu podávání.

Doporučeno: 400g ovoce a zeleniny / den

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by nejen děti, ale i dospělí měli konzumovat denně minimálně 400 gramů ovoce a zeleniny, rozdělených do 5 porcí. Výzkum, který byl veden pod záštitou společnosti Millward Brown, ukazuje, že u nás pouze 5% dětí konzumuje doporučených 4 až 5 porcí ovoce a pouze 5% zeleniny. Většina dětí (48%) konzumuje 2-3 porce ovoce denně, zatímco 37% dětí zkonzumuje pouze jednu porci ovoce a zeleniny za den. Co se týče zeleniny, tu děti jedí jednou, popřípadě 2 až 3 krát denně (43% a 33% dětí).

Světová zdravotnická organizace dále potvrzuje, že jedna z pěti porcí ovoce a zeleniny může být pohár kvalitního džusu (200 ml). Alternativou k další porci ovoce a zeleniny mohou být také nové produkty na trhu, a to tzv. pyré. Převážná většina dětí, a to až do 59%, je konzumuje méně než jednou za den. Ne každý ví, že pyré jsou zcela přírodní varianty svačiny, vyrobené ze 100% ovoce a zeleniny.

Děti by měly konzumovat velké množství minerálů a vitamínů a někdy dokonce více než dospělí. Dětská strava by měla být rozmanitá, pestrá a bohatá na zeleninu a ovoce. Je to hlavně proto, že rostou, jsou velmi aktivní a stále se vyvíjejí.

Pamatujte si: Kreativita je klíčem

V jídelníčku dítěte by neměla převládat monotónnost a přílišný stereotyp. Děti jsou od přírody zvídavé, hravé a to je důvod, proč by je jídla měla upoutat. Estetika a kreativita je klíčem k správnému stravování dítěte. Zábava se ukázala, jako nejvíce efektivní způsob při budování správných stravovacích návyků, především u nejmenších dětí.

Rodiče by měli děti aktivně zapojovat do vaření, popřípadě mohou vyzkoušet simulace jako například návštěva restaurace. Inspiraci můžete najít v kuchařských knihách a následně sestavit dětské menu. Zapojte do toho například simulaci nakupování v obchodě, následně vyzkoušejte situaci host – číšník, stejně jako v restauraci. Rodič by mohlo hrát vždy roli číšníka, což zajistí, aby se dítě dívalo na jídlo i z druhé strany.

Při pojídání je zvláště důležitá atmosféra. Stravování v shrbené pozici nebo ve spěchu, či při zapnuté televizi na gauči, nepatří k dobrým návykům. Člověk by měl při konzumaci jídla sedět u stolu spolu s dítětem, vychutnávat si dobré jídlo a společně prožívaný čas.

Sponzorováno

Jednoduché a rozumné řešení jsou ve většině případů ty nejlepší: „Velmi jednoduchý a zároveň pohodlný způsob, jak zařadit ovoce do oblíbeného jídla, které nemusí být vždy plné vitamínů a minerálů, je nabídnout jim džus. Ten obsahuje stejné prospěšné vlastnosti jako ovoce,“ informuje doktor.

Děti pyré a džusy milují

Děti milují džusy a pyré, a to díky jejich chuti a způsobu podávání. Další výhodou je pohodlná forma balení. Dítě si raději vybere pyré, na jehož obalu je jeho oblíbený hrdina z pohádky, než nakrájenou mrkev v košíku. Přitom efekt po jídle je stejný. Doktor dále informuje: „Pyré obsahuje důležitou vlákninu, vitaminy a minerální látky, stejně jako ovoce nebo zelenina. Naopak neobsahuje žádný přidaný cukr, o čemž vypovídá fakt, že jde o 100% přírodní produkt.“ Pokud si vaše dítě raději vybere džus nebo jablečné pyré namísto čerstvého jablka, můžete to akceptovat bez jakýchkoliv pochybností.

TIP: Českým dětem chybí pohyb, buďte jim vzorem

Co tedy dělat? Naše tipy:

Vykrajujte

Maminky i tatínci by měli zapojit fantazii a to, co má jejich dítě sníst, mu zatraktivnit. Potom se stane, že dítě nevědomky všechno ,sezobe‘, přitom by jablko jen tak do ruky odmítlo. Na pomoc si vezměte vykrajovátka na cukroví a na talíř dítěti naložte paprikové domečky, okurkové sněhuláky nebo jablečná srdíčka.

Nalákejte

Jana přišla na to, jak čtyřletého syna přesvědčit ke konzumaci čerstvého ovoce. Míchá mu ho s mlékem a vytváří ovocné koktejly. V létě je lepší nabídka ovoce, v zimě zase stačí vyndat ovoce z mrazáku a přidat mléko. Anebo nalákejte dítě na oblíbený moučník naservírovaný jinak.

Podmiňujte

Chceš se dívat na televizi nebo si zapnout počítač? Fajn, ale pod podmínkou, že u toho budeš „chroupat“ něco zdravého, kousek jablka nebo třeba mrkev. Klidně to zkuste, jen nenuťte dítěti druh ovoce či zeleniny, který opravdu nesnáší. Smlsne si váš potomek rád na kousku čokolády nebo bonbonu? Dovolte mu to, ale jen v případě, že ten den snědl svoji dávku vitaminů.

Zamaskujte

Chystáte k večeři oblíbené těstoviny nebo třeba kaši? Přimíchejte do jídla nenápadně nějaké ty vitaminy, pozor jen, aby to nebylo znát na chuti. Receptů, v nichž hraje důležitou roli nějaký druh zeleniny, je řada, ale přitom to není na první pohled jasné.

Zkuste vysvětlit

Jednejte s dítětem jako s dospělým. Vysvětlete dětem, že to je dobré pro jejich tělíčko, že se v těle děje to a to a že tělíčko bude ráno, že si dá mrkvičku nebo jablíčko. Zkuste i knihy pro děti. V nich jsou krásně popsány a vyfoceny potraviny, které mají malé děti jíst.

Tip na čtení: Mrkněte, čím můžete sladit dětem.

VIDEO: K čemu jsou dobré barvy ovoce a zeleniny?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva