Sponzorováno

Jak léčit opruzeniny a plenkové dermatitidy u novorozenců a miminek? 4.79/5 (24)

Jak léčit opruzeniny a plenkové dermatitidyV ordinacích dětských lékařů často leží mnoho letáků o tom, jak zacházet s opruzeninami u novorozenců, ukazují se v nich hlavní metody prevence a popisují příznaky. A přesto si stále maminky neví s opruzeninami rady, neboť dítě s opruzeninou je náladové, špatně usíná a spí jen krátce. Ještě horší je to pro matku snášet ten pocit, že její dítě trpí a ona mu nemůže pomoci. Je třeba podotknout, že novorozenec mívá opruzeniny nejen v tříslech, ale ve všech kožních záhybech. Máma musí pečlivě zkoumat dítě při každém koupání. Příčinou neklidného spánku u dítěte může být i zánět v záhybu na krku, v podpaží, za ušima, nebo pod kolenem. Nezapomeňte, že tato místa vyžadují vaši pozornost, a to minimálně 3-4 měsíce!

Jak zacházet s opruzeninami u novorozenců?

Vzduch a slunce – nejlepší prevence proti opruzeninám. Ovšem co dělat, pokud se opruzenina objeví?

1. Jednejte rychle

Je třeba odstranit zánět a bolest u dítěte, a pak zjistit, co bylo příčinou opruzeniny. Rozhodně nedoporučujeme používat vlhčené ubrousky, protože by mohly poškodit zanícenou pokožku dítěte.

2. Vysušit vlhké prostory v záhybech suchou a čistou plenou

Stačí otevřít prsty a jemně plenou pohladit kůži uvnitř záhybů. Není nutné se hned děsit krvavě červených trhlinek, jedná se o drobný defekt.

3. Nechte opruzeniny chvíli dýchat

Nechte dítě pár minut na vzduchu bez oblečení, jemně přitom rozšiřte záhyby a ujistěte se, že dítěti není zima.

4. Masti a mastičky

Opruzeninu namažte speciální mastí na to určenou a zabalte dítě do suché pleny. Minimálně, co tři hodiny opakujte, snažte se, aby dítě bylo opravdu v suchu. Opruzeniny mažeme podle návodu.

5. I na noc bez pleny

Pokud je závažná opruzenina, zánět neustupuje, nedávejte plenu vůbec i za cenu časté výměny prostěradla.

Opruzeniny u miminek – co může pomoci?

  • V první řadě musíte zabránit, aby se defekt ještě více nedráždil. Opruzeninu omýváme obyčejnou teplou vodou, bez parfémovaných mýdel či aromatických sprchových gelů. Ideální jsou pudry nebo krémy bez konzervačních přísad, na trhu je křemík s obsahem hojivých rostlinných výtažků jako měsíčku, heřmánku či aloe
  • Nikdy postižené místo nedezinfikujte! Pokožku jen podráždíte a vysušíte
  • Oblíkejte dítěti vzdušné oblečení z čisté bavlny
  • Nedávejte dítěti šťávu z citrusových plodů, mohou přispět k podráždění pokožky
  • Při zhoršeném stavu se obraťte na odborného lékaře, předepisuje kortikoidní masti a histaminové přípravky

Léčivá kamilka a heřmánek

Kamilky nebo heřmánek jsou preferované byliny v léčitelství na zmírnění ekzémů, vyrážek a zánětů kůže. Nejvíce léčivých látek se nachází v hlavičce květu, má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Přidávají se do mnoha kosmetických krémů, olejů i zubních past.

Vhodné přípravky pro léčbu opruzenin jsou:

  • Sudocrem (zinková mast),
  • Leontýna Tia Nobilis (zinkový pudr s levandulovým éterickým olejem),
  • Bübchen Baby Krém proti opruzeninám,
  • Bepathen,
  • Vitella Ictamo pasta (s Ichthamol a zinkem),
  • Hipp (dětský krém s obsahem panthenolu a zinku),
  • Calcium pantothenicum (mast na podporu hojení drobných poranění a podráždění kůže),
  • Rybilka (mast s obsahem kalcia),
  • Valinka (bílá kosmetická vazelína),
  • Infadolan (mast s obsahem vitamínů A a D určená k obnově poškozené pokožky),
  • Canesten krém (určený k léčbě kožních infekcí bakteriálního, plísňového nebo kvasinkového původu),
  • Imazol (krémpasta k léčbě kožních onemocnění),
  • Ondřejova mast (mast s protizánětlivými účinky),
  • Pevaryl.

Plenková dermatitida

U novorozenců a dětí nosících pleny se můžete setkat s reakcí dětské pokožky na plenu. Je jedno, jestli na látkovou nebo jednorázovou, i když je větší pravděpodobnost, že při té druhé se při nesprávné péči o pokožku k plenkové dermatitidě dopracujete asi dříve.

Co to je?

Je to zánět kůže způsobený smáčením pokožky při kontaktu s močí, stolicí, pak a zbytky mýdla a dětské kosmetiky. Pokud k tomu přičteme „fóliovník“, který dětem vyrábíme na zadečku při používání jednorázových plen, tak důsledek může být někdy nepříjemný. Zejména pokud rodiče podlehnou klamu reklamy, že jejich dítěti stačí 4 pleny na den.

Zánět vznikne na místě, kde se plena dotýká kůže. Enzymy přítomné v moči a stolici reagují ve vlhkém prostředí s bakteriemi a kvasinkami, které jsou normálně přítomny na pokožce. Kojené děti mají kyselejší stolici (nižší pH), která neoslabuje a nedráždí kůži.

Sponzorováno

Dalším přispěvatelem ke vzniku plenkové dermatitidy je kvasinka Candida albicans. Infekce kandidou se připojuje po 48 – 72 hodinách od začátku vzniku zánětu kůže. Tuto kvasinku má sice na kůži každý člověk, ale pro vznik zánětu jsou třeba ony „vhodné“ podmínky.

Jak plenková dermatitida vypadá?

Zanícená kůže je červená, teplá a jsou přítomny drobné pupínky bez tekutiny, nebo s tekutinou, přičemž nejde o hnis. Vyrážky často splývají a bolí, děťátko je neklidné.

Prevence

Dítě při přebalování vezměte umýt pod tekoucí vodu, pokožku zbytečně nedrážděte vlhčenými utěrkami (my jsme s jedněmi, extra sensitivními, minule umyli nesmývatelný fixy z bílé tabule … tak si představte, co je v těch ručnících je za chemii).

Nebojte se, že vám dítě nezabalené v plence prochladne, dopřejte pokožce zadečku vzdušnou koupel. Nepřehánějte to s koupáním, děti není třeba koupat denně a ani je zbytečně mydlit. Mýdlo vysušuje pokožku a mění pH k zásaditému. Po každé koupeli kůže potřebuje čas na obnovu své obranyschopnosti. Dítě přiměřeně oblékejte a v bytě nepřetápějte. Když má dítě jednorázové plenky, neumožňují kůži dýchat a nadměrným oblékáním to ještě zhoršujete.

Měňte plenky často. Zpočátku je to i 10 – 12 plen denně. Nenechávejte dítě dlouhou dobu v evidentně pomočených pleně.

TIP: Jak na péči o genitálie malých slečen?

Léčba

Pokud již zánět vznikne, používá se zinková mast na postižené místo, po každém přebalování. Zinek má regenerující účinek na kůži. Pastu dostanete v každé lékárně. Nepoužívat však velmi dlouho, protože vysušuje pokožku. V případě přidružené kvasinkové infekce vám lékař přidává i pastu s obsahem clotrimazolu. Pokožku můžete ošetřit také biolampou.

10 rad jak předcházet opruzeninám

  1. Po stolici či čůrání dítě umyjte pod proudem teplé vody. Vlhčené ubrousky používejte pouze v případě, že nemáte možnost dítěti zadeček umýt vodou (tj. raději fat ta voda).
  2. Vlhčené ubrousky vybírejte pouze takové, které jsou vhodné pro citlivou pokožku dítěte.
  3. Pokud vám značka plenek, kterou používáte vyhovuje, neměňte ji jen proto, že jste objevili levnější značku. Vašemu potomkovi může jiná značka činit problémy s pokožkou.
  4. Od doby, kdy dítě začne samo sedět, můžete používat nočník. Předcházíte tak vzniku nepříjemných opruzenin, protože moč nezůstává v plence ani na pokožce dětí. Zvažte to zejména u děvčátek, které mají časté záněty močových cest či vnějších pohlavních orgánů nebo u dětí, které vícekrát potrápili opruzeniny.
  5. Plenky vyměňujte co nejčastěji. Navzdory slibu výrobců plen, že plenka dokáže absorbovat všechnu tekutinu, nevěřte jim. Jednorázová plena sice pohltí větší část moči, ale nezabrání tomu, aby se z něj nevypaří čpavek, který je kromě bakterií a plísní dalším spouštěčem plenkové dermatitidy u dětí.
  6. Pokud používáte jednorázové pleny, měli byste je prát pouze v prášku či pracím gelu vhodném pro kojence. Stejně jako u „jednorázovek“ a u látkových plen je důležité dbát na jejich častou výměnu.
  7. Při každé výměně pleny dítěti důkladně vyčistěte oblast močové trubice a zadečku.
  8. Pozor na těsné oblečení, díky kterému se mohou na pokožce tvořit drobné oděrky.
  9. Pokud je to možné, nechávejte (zejména v létě nebo pokud máte podlahové topení) dítě běhat po bytě bez plenek.
  10. Po každém přebalení natřete zadeček dítěte vhodnou mastí nebo krémem (Bepanthen, Sudokrem, rybí mast, měsíčková mast, zinková pasta a jiné).

Co dále může pomoci?

  • koupel v odvaru z řepíku, heřmánku, měsíčku lékařského
  • koupel v hypermanganu
  • vzdušná koupel
  • antimykotická mast
  • důkladné čištění po moči a stolici
  • promašťování pokožky (Bepanthen, měsíčková mast, kalciová mast)

Kde si dále něco přečíst na toto téma?

A jak řešíte opruzeniny a plenkové dermatitidy u novorozenců a miminek vy? Budeme rádi za komentáře.

VIDEO: Prevence opruzenin

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva