Sponzorováno

Jak dětem správně čistit uši? 4.95/5 (19)

Jak dětem správně čistit jejich ouška?

Jak dětem správně čistit jejich ouška?

O hygienu miminek a dětí je třeba se důkladně starat. K tomu samozřejmě patří i hygiena oušek. Ale co se čištění oušek týče, mnoho rodičů dělá různé chyby, které mohou našim nejmenším uškodit. Víte, jak správně vyčistit svému mrňouskovi ouška, abyste mu neublížili?

Ušní maz je přirozený

Ušní maz je přirozeným produktem našeho těla. Tvoří ho výměšky mazových žlázek, šupinky kůže a částečky prachu. Může mít různou konzistenci i zbarvení (od žlutého až po tmavohnědý odstín). Ušní maz vlastně chrání vnitřek ucha a zvukovod se čistí přirozeně sám – ušní maz se postupně posouvá z vnitřní části ven (například při žvýkání). Není proto třeba čistit ouška zevnitř, spíše to může být na škodu.

Ne! Vatové tyčinky ne!

Vatové tyčinky má ve své výbavě snad každá starostlivá maminka. Právě těmito tyčinkami se čistí ouška miminkům a dětem. Přesto, že je to běžně zažitý způsob, není správný a navíc může vést k vážným poraněním. Pokud už chceme použít na čištění ouška vatovou tyčinku, vybíráme ty, které jsou širší a určené právě pro použití u dětí.

Důležitější než výběr vatové tyčinky ale je, abychom ouško nečistili zevnitř – tedy nezacházet až dovnitř ouška, ale čistit jen vnější oblast a vchod do zvukovodu.

Pokud totiž vytíráme maz z vnitřku ouška vatovou tyčinkou, často ho zatlačíme dál dovnitř, čímž může vzniknout takzvaná mazová zátka, tedy nahromadění ušního mazu uvnitř ouška. Taková zátka vytvořená z ušního mazu pak může vést k potížím jako zalehnutí ouška, bolesti či pocitu tlaku, dokonce se může podepsat i pod zhoršení sluchu.

Pravidelným drážděním kůže vatovou tyčinkou navíc dochází i ke zvýšené tvorbě ušního mazu a u malých dětí hrozí při použití vatových tyčinek i poranění ouška, protože se děti více hýbou.

Sponzorováno

Spreje do uší

Novinkou jsou v poslední době spreje do uší, o kterých praktičnosti a účinnosti nás přesvědčují i reklamy. Mnozí lékaři však nejsou těmito přípravky až tak nadšeni a někteří je svým pacientům ani nedoporučují. Některé spreje obsahují roztok mořské soli, ale protože ušní maz není rozpustný ve vodě, obvykle ho nemohou zředit a mnoho lidí pociťuje po použití těchto sprejů svědění, případně mají potřebu dočistit si uši vatovými tyčinkami.

U dětí lékaři spíše doporučují použití čistého přírodního olejíčku, který se čas od času kápne děťátku do ouška, aby se ušní maz zředil a aby nedošlo k vytvoření mazové zátky.

Jak tedy dětské ouško správně vyčistit?

Tyčinky tedy vhodné nejsou, stejně jako většina ušních sprejů. Jak tedy děťátku správně vyčistit ouško? Lékaři se zpravidla shodují na tom, že úplně stačí vytřít kouskem gázy nebo ručníčkem či kapesníkem a také jen to, co je nahromaděné na okraji zvukovodu.

Ušní maz netřeba vnímat jako něco špatného či špinavého, je to substance, která v podstatě chrání i citlivé dětské ouška před vodou či infekcemi. U dospělých se také nedoporučuje používání vatových tyčinek a někteří lékaři zastávají názor, že uši stačí čistit jen prstem (malíčkem). Pravidelné čištění pomocí vatových tyčinek vede ke zvýšené produkci ušního mazu a je zde také zvýšené riziko poranění zvukovodu. Ušní spreje nejsou vůbec nezbytností a mnohým lidem ani nevyhovují.

Když je problém

Někdy si dítě stěžuje na problémy s oušky. Stává se, že dítě hůře slyší, má pocit tlaku v uších, ouško ho bolí či svědí. U malých miminek, které ještě neumějí mluvit, nás na problém může upozornit tahání za ouško, plačtivost a mrzutost. Jakýkoliv z těchto problémů bychom měli řešit s lékařem.

Sponzorováno

Někdy za tyto a podobné problémy může právě mazová zátka, kterou lékař dokáže odstranit pomocí speciálních nástrojů případně výplachem ouška. Vše závisí na diagnóze. V žádném případě se nesnažte děťátku pomoci tím, že mu vatovou tyčinkou budete „vrtat“ v oušku a hledat příčinu problému, mohli byste tak svému drobečkovi způsobit vážné zdravotní potíže.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva