Sponzorováno

Hledáte ideální sport pro dítě? Dejte ho na plavání 4.89/5 (9)

dětské plaváníPlavání nezatěžuje páteř ani klouby. Pomáhá odstranit vadné držení těla. Posiluje srdečně-cévní systém, imunitu a zvyšuje kapacitu plic. Podporuje chuť k jídlu a dobrý spánek. A nepotřebujete něj ani talent!
Kam s dítětem po vyučování? Nejlepší na nějaký sport. Jenže ne každé dítě je pohybově nadané a ne každý rodič má finanční a časové možnosti na splnění snu o hokejistovi či o tenistce. Na peníze nenáročné, pro dítě prospěšné a zábavné je plavání.

Co se v létě naučíš…

Děti se zpravidla naučí plavat přes prázdniny. Neuměli jste ho dostat v létě z vody? Dopřejte mu ji i po létě. Nebo jste měli opačný problém? Právě proto přihlaste dítě do kroužku plavání. Instruktoři jsou školeni na zvládání extrémních bojarů z vody. Ačkoli jim to potrvá déle než ostatním, trpělivost i ve vodě přináší růže.

Aby byl kurz co nejefektivnější, dítě by mělo trénovat nejméně dva až třikrát do týdně, alespoň hodinu. Ale prospěje mu, i když si zaplave jednou, dvakrát týdně. Nejdůležitější je, aby se naučilo uvolnit, správně dýchat a samo existovat ve vodě. Někomu na to postačí jeden kurz, jiný je potřebuje víc.

Pokud se to však jednou naučí, zvládne jakoukoliv hloubku. „Plavání by měl ovládat každý. Když už pro nic jiného, ​​tak pro vlastní bezpečnost,“ povzbuzuje plavkyně Martina Moravcová.

TIP: Tyto zásady dodržujte na koupalištích

Ve vodě už odmalička

Na vodu přivykejte dítě odmalička. Stačí, když ho podržíte pod hlavičkou a dopřejete mu radost z čvachtání v teplé vodě. Batolatům se bude líbit na baby plavání. Pod vedením instruktorů je naučíte bezpečně se ponořovat, prcci si přivyknout na vodu. Nemusíte se bát o jejich zdraví. Na provoz bazénů pro batolata se vztahují speciální přísné hygienické normy.

Ani po skončení kurzu nepřerušujte kontakt dítěte s vodou. „Pouze pravidelný pobyt ve vodě zaručí, že se s ní dítě sžije, bude se v ní cítit bezpečně a přirozeně. To je ten nejlepší základ pro malého plavce,“ radí Martina Moravcová, která pro děti každoročně pořádá letní plavecký kemp. Plavecky se děti začínají rozvíjet až po čtvrtém, pátém roce.

Do té doby nejsou schopny přijímat instrukce. Navíc, nohy a ruce mají příliš krátké na zvládnutí plaveckých základů. Ideální je, když začnou plavat ve věku šest až devět let. Některé maminky ponoří miminko pod vodu hned po narození. Tento radikální přístup však nezaručí, že se nebude bát vody.

Pijte, nejezte

Plavání je seriózní disciplína. I nejmenší plavci si musí na suchu rozproudit krev a protáhnout svaly. Před tvrdší částí tréninku je třeba se rozplavat a po něm uvolnit svaly vyplutím.

Sponzorováno

Při rekreačním plavání na rozcvičku nemusíte dbát, určitě to však v úvodu nepřehánějte s intenzitou. První metry využijte na rozplavby. Pitný režim je při plavání stejně důležitý jako u ostatních sportech. Před tréninkem se napijte, po jídle však alespoň hodinu neplavte.

Astmatici, alergici a bazény

Astmatici, alergici nebo všichni s citlivými dýchacími cestami mohou mít po plavání v bazénu problém s dýcháním. „Jsou případy, kdy se pobyt v chemicky upravené vodě skončí ztíženým dýcháním, podrážděním očí či gynekologickými obtížemi,“ dává za pravdu alergolog MUDr. Martin Lešťan. Zdravotní problémy způsobuje zejména trichloramin.

Vzniká spojením kyseliny chlorné a dusitanů, které se do vody dostávají hlavně močí. Dýchací cesty dráždí i samotný plynný chlór, dále chloramin a trihalometany. Pokud má dítě predispozici na onemocnění horních cest dýchacích, může se po pobytu ve „kontaminovaném “ bazénu projevit citlivost horních dýchacích cest. Pro to však plavání nezatracujte!

„Plavání v čisté vodě, ideální mořské, je pro větší alergiky a astmatiky velmi prospěšné. Zvyšuje tělesnou výkonnost, odbourává stres a skutečně zlepšuje průběh astmatu a alergie. Dýchání proti odporu a vlhké prostředí působí blahodárně,“ dodává MUDr. Lešťan.

Předejděte bolestem uší

  • před tréninkem si jemně namažte vnější zvukovod obyčejným krémem
  • používejte plaveckou čepici
  • po plavání nakloňte hlavu na bok a popotahování za ušní lalůček si vytřeste vodu z ucha
  • nepoužívejte vatové tyčinky, výplachy ani svíčky, boltec očistěte pouze zvenku
  • pokud bolest a ulehnutí přetrvávají, vyhledejte ORL lékaře

TIP: Plavání je zdravý sport

Základní výbava miniplavce

Plavky
Investujte do plavek ze stoprocentního polyesteru nebo nylonu, které odolávají chlóru. Plavky z polyamidu a lycry jsou sice příjemnější, ale déle než rok nevydrží.

Plavecké brýle
Chrání oči před podrážděním. Vybírejte čiré ​​nebo světlé s rozdvojenou gumičkou. Chcete vědět, zda sedí? Přitlačte je k obličeji a pokud jejich podtlak udrží i bez gumičky, směle je kupte.

Plavecké čepice
Chrání vlasy, uši a snižuje odpor vody. Vybírejte mezi latexovou a silikonovou, která je dražší, ale více vydrží. Polyesterová čepice není do bazénu vhodná.

Pantofle
Stále podceňovány, ale patří do povinné výbavy plavce. Chrání nohy před plísněmi, nachlazením i před uklouznutím.

Zdravá rada na závěr
Chlor a jeho vedlejší produkty dráždí sliznice dýchacích cest, které otékají. Proto pokud máte astma, do bazénu skočte až po poradě s lékařem. Nebo si zaplavte raději v přírodě.

TIP: Proč je plavání zdravé?

VIDEO: Jak vypadá plavání kojenců, batolat a předškoláků

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Hledáte ideální sport pro dítě? Dejte ho na plavání”

    1. […] TIP: Plavání je super sport pro děti […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva