Sponzorováno

Děti a tábory – proč je tam poslat? Osamostatní se! 4.89/5 (9)

Děti a tábory - to patří k sobě...

Děti a tábory – to patří k sobě…

Je tady léto! Mnoho rodičů posílá své děti v létě do táborů. Možná si ještě i vy sami pamatujete na své táborové zážitky. I já jsem chodívala do táborů. Nejprve jako malé dítě a poté jako vedoucí. Všechny tábory měly podobný program. Děti v nich byly přibližně 10-21 dní, program neměl konkrétnější zaměření. Věnovali jsme se turistice, sportu, dělali jsme kulturní programy, nechyběly večerní posezení u ohně, písničky za doprovodu kytary, ale také ranní a večerní hlášení. Dnes je doba úplně jiná. Dnešní možnosti v oblasti letních dětských táborů jsou vskutku široké a pestré.

Druhy táborů pro děti

Tábory dnes organizátoři nabízejí jako pobytové a denní. Denní příměstské tábory mají většinou svůj specifický program, ale děti spí doma. Ráno přijdou a odpoledne si jejich rodiče odvedou domů. Čas je vyplněn různými aktivitami, hrami nebo i naučnými činnostmi. Oblíbené jsou například anglické či německé příměstské tábory pro děti, kde se děti kromě klasického hraní hravou formou zdokonalují iv cizím jazyce. Někteří rodiče zase rádi dávají děti do denních táborů zaměřených na sport.
Klasické pobytové tábory poskytují dětem pobyt na několik dní až týdnů. Pobytových táborů je také nepočítaně. Organizují jejich cestovní kanceláře, ale i různé neziskové organizace nebo centra volného času. Tábory nemusí být jen v Česku, některé se konají i v zahraničí.
Pobytové tábory se dělí na putovní a na ty, které jsou soustředěny na jednom místě. V dnešní době je již téměř každý tábor tematicky specializovaný. Existují například tábory vzdělávací. Mohou být matematické, přírodopisné, jazykové, počítačové a podobně. Dalším typem mohou být například tábory orientované umělecky – výtvarné, pěvecké, taneční, dramatické, filmové. Některé jsou zase orientované na sport, dokonce i na adrenalinový. Populární jsou i tábory na venkově, kde děti mohou jezdit na koních a starat se o domácí zvířata. Putovní tábory mají své specifikum v tom, že děti se často přemísťují z místa na místo a poznávají tak nějakou zemi. Většinou bývají ve stanech a často putují na kolech. Tyto tábory jsou často zaměřeny i na táboření a pobyt v přírodě. Známé jsou i různé církevní a skautské tábory. Někdy si své vlastní tábory dělají i základní školy nebo školní kluby dětí. V posledních letech přibývá i množství táborů pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, tábory pro děti s nějakým postižením nebo tábory zaměřené na specifické zdravotní problémy dětí.
 

Proč dát děti do tábora?

Ne všechny děti jsou typické táborové typy. Pokud víte, že je vaše ratolest schopna přežít nějaký čas i bez vás, můžete svého syna či dceru poslat i na pobytový tábor. Pro ty méně smělé je asi lepší nějaký příměstský denní tábor. Také je vhodné, pokud nesmělé děti jdou do tábora se svými kamarády nebo sourozencem. Budou se tak cítit jistější.

Sponzorováno

Ať je to jakkoli, je dobré, když si dítě nějaký tábor vyzkouší. Jedním z důvodů může být i to, že přes prázdniny často nemá ani co dělat. Často můžeme vidět skupinky dětí a mladých lidí posedávat na lavičkách, bezcílně bloudí, vysedávají v různých restauracích. Rodiče mnohokrát nevědí, jak ve skutečnosti jejich dítě prožívá volné chvíle. A při současném pracovním tempu dospělých to není nic překvapujícího. Město nebo obec často nenabízí dětem adekvátní možnosti na využívání volného času. Někde chybí hřiště, bazény, jinde zase parky, přírodní prostředí či kulturní programy. Dovolené rodičů trvají jen několik dní a u babiček a dědečků se jim také celé léto nechce být.

TIP: Dyskalkulie – když dětem nejdou čísla

Dejte dítě na tábor

Děti by měly přes prázdniny přežít i něco netradičnějšího. Měly by načerpat novou energii, získat nové zkušenosti, nová přátelství, zkusit si vlastní nezávislost, změnu prostředí a samostatné rozhodování. Tábory mají různé zaměření a připravují dětem nezapomenutelné zážitky v nových kolektivech. Jsou zaměřeny na rozvoj a harmonizaci osobnosti. Děti se učí spolu vycházet, komunikovat s vrstevníky, nacházet si místo v kolektivu a akceptovat se navzájem. Někdy právě v táboře zjistí to, co je skutečně zajímá, co je dělá šťastnými, po čem opravdu touží. Možná právě v táboře dítě zjistí, co by chtělo v život dělat.

TIP: Českým dětem chybí pohyb, buďte jim vzorem

Seberozvoj a sebepoznání dětí

Tábor tedy především poskytuje možnost na seberozvoj a sebepoznání. Je důležité, že alespoň v létě může dítě prožívat relativní svobodu a zároveň určitou odpovědnost za své chování. V táboře dozrává po každé stránce, poznává nové přátele, kteří mu často zůstanou přáteli až do konce života. Naučí se větší samostatnosti, vyzkouší si své schopnosti, možnosti a získá zkušenosti do života.
Výběr tábora by rodiče neměli brát na lehkou váhu. V dnešní době jsou bohužel realitou i různí podvodníci. Vsaďte proto raději na ověřené pořadatele nebo cestovní kanceláře, které mají dostatek zkušeností a jsou zárukou serióznosti.

TIP: Koncept kontinua – výchovný model dětí pro dosažení optimálního fyzického, duševního a citového vývoje u dětí

Celkově můžeme říci, že pobyt v táboře má pro děti velký význam. Umožňuje hlubší vzájemné poznávání, kultivaci vzájemných vztahů a navazování přátelství. V dnešní době, kdy děti spoustu času prožívají ve vnitřních prostorách u televize nebo počítače, mají vhodně vybrané tábory pro děti i ten význam, že jsou téměř celé dny venku a sportují. Rodiče někdy záměrně volí pro děti tábory, které jsou situovány hluboko v přírodě, často bez přístupu k internetu.
V dnešní době mají rodiče široké možnosti výběru vhodného tábora pro své děti. Záleží jen od nich, jak se v konečném důsledku rozhodnou a jaký typ tábora upřednostní.

Nakonec několik zajímavých nabídek na dětské tábory

Zkuste se mrknout na tyto stránky:

Pokud najdete nějaký zajímavý tábor, určitě se podělte dole v diskuzi.

VIDEO: Sestřih videa z letního tábora

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva