Sponzorováno

Dát dítěti dudlík? Na které straně bojiště stojíte? 4.88/5 (8)

Jaká jsou pozitiva i negativa dudlíku?

Jaká jsou pozitiva i negativa dudlíku?

Ohledně dudlíků u dětí je možné vést řadu vášnivých debat. Existují maminky, kterým se tato věc nesmí objevit v bytě, jiné zase na „šidítko“ a jeho moc uklidnit dítě nedají dopustit. Jaká pozitiva a negativa nám tedy může používání dudlíků u našich dětí přinést?

Pestrý výběr dudlíků

Na trhu je dnes celá řada dudlíků, které se liší tvary, barvami, ale i použitým materiálem. V první řadě je třeba odlišit dudlíky latexové (hnědé, měkké) a silikonové (průhledné). Je třeba vybrat dudlík určený pro danou věkovou kategorii dětí. Některé dudlíky jsou též přizpůsobené k používání v noci a ve tmě svítí. Pokud již vaše dítě preferuje určitý typ dudlíku, kupte jich rovnou více, jelikož není tak těžké dudlík ztratit a tragédie doprovázená hysterickým pláčem by byla rázem na světě.

Snadné uklidnění dítěte, ale i další pozitiva

Na některé děti může dudlík působit opravdu magicky. Zkusíte vše možné, aby dítě usnulo, je nakrmené, přebalené, ve vyhovujícím oblečení a přesto neklidné. Sotva mu však dáte do úst dudlík, spokojeně usíná. Pak je pochopitelné, že by bylo proti vlastnímu pudu sebezáchovy dudlík nevyužít. Není však dobré se snažit veškerý pláč automaticky řešit podáním dudlíku. Přijdete tak o možnost naučit se i jiné techniky zklidnění dítěte a jej ochudíte o vědomí, že na jeho pláč reagují prvotně jeho rodiče, kteří se jej snaží uklidnit – prostým kontaktem, nošením či pohlazením.

Výhodou používání dudlíku je zvýšená produkce slin v ústech, která působí preventivně proti vzniku zubního kazu. Uvádí se, že používání dudlíku též zmenšuje riziko syndromu náhlého úmrtí. Děti s dudlíkem v ústech totiž snadněji přecházejí z fáze spánku do fáze bdění, nehrozí u nich zapadnutí jazyka a následné dušení. Mnoho zastánců dudlíků též argumentuje tím, že je lepší, pokud dítě cumlá dudlík než vlastní palec.

Sponzorováno

Stinné stránky

Za negativum je možné chápat často neadekvátní hygienu spojenou s používáním dudlíku. Některé maminky nesledují, kde všude se tato věc válela před tím, než ji vložily dítěti do úst, jiné vše řeší olíznutím dudlíku a pak předáním dítěti. Ani jedna z předchozích variant není zrovna hygienická. Naopak je na místě dudlík před prvním použitím (a poté čas od času) sterilizovat, uchovávat jej v uzavřeném obalu a v případě znečištění opláchnout vodou.

Pokud dítě používá dudlík často, po dlouhou dobu a do vyššího věku, je zde značné riziko negativního ovlivnění skusu a správné výslovnosti. U dětí, které mají dudlík, je též prokázané vyšší riziko vzniku zánětu středního ucha. Zcela nevhodné je dříve doporučované namáčení dudlíku do cukru či medu. Akorát se zvyšuje riziko vzniku zubního kazu, na med se může u dítěte objevit alergie.

Problematické může být použití dudlíku u kojených dětí, kterým může kazit techniku sání mléka z prsu. Objevuje se pak bolestivé přisávání k prsu, nedostatečné sání mléka, kousání či dokonce bojkot kojení. U ženy následně může dojít ke vzniku ragád na bradavkách či k rozvoji zánětu prsu. Při ošizení dítěte dudlíkem také dochází k tomu, že se pak o prs hlásí později a je kojené méně často, což sice může být na jedné straně pro maminku úlevou, na straně druhé však není adekvátně stimulována potřebná tvorba mléka. Spílat dudlíku můžete začít také v době, kdy se dítě budí, jakmile mu při usínání dudlík vypadne z úst a dožaduje se jeho opětovného vložení do pusinky.

Naše rada: Odstraňte jej ze života dítěte včas

Dudlík je vhodné používat zhruba do roku věku dítěte a pak se zamyslet nad jeho postupnou eliminací ze života. Pokud se dítě během dne dudlíku dožaduje, je na místě odvést jeho pozornost na něco jiného, postupně využívat dudlík třeba jen při usínání a později jej vyřadit úplně a nahradit ho něčím vhodnějším. Někdo při zbavení se dudlíku využívá též symbolických gest – odevzdání jej Mikuláši nebo paní doktorce.

Co si také přečíst?

VIDEO: Dudlík ano nebo ne?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva