Sponzorováno

Chraňte zdraví svých dětí. Hned od první třídy 4.82/5 (11)

Chraňte zdraví svých dětí. Hned od první třídyPenál, knihy, učebnice, sešity, přezůvky, svačina, pití… Vaše děti musí do školy nosit všelicos. A i když to třeba na první pohled nevypadá, všechno na jedné hromadě to dělá pěkných pár kilo. Což pro křehkou páteř vašich dětí není zrovna eňo ňuňo. Vlastně je to pořádný problém.

Ale neděste se, i tento problém má řešení. A nachází se hned v tomto článku.

15 %. Spíš méně

Pokud patříte mezi ty šťastnější rodiče a máte výbavu pro svého školáčka nakoupenou, schválně ji zkuste naskládat do batohu a celý náklad hodit na váhu. 8 kilo? Špatné. Co 7? Znovu špatné. Dokonce i 6 a nejspíš taky 5 kilo je problém. Váha batohu, který školák nosí na zádech, by neměla přesahovat 15 % jeho hmotnosti. Pro prvňáčka tedy cca 3 kg, později to může být trošku více.

Někdy bývá obtížné se do této normy vlézt, každopádně se jí zkuste alespoň co nejvíce přiblížit.

Kupte lehký batoh

Při výběru aktovky nebo batohu každopádně vždy jako první sledujte jeho hmotnost. Podle české legislativy (norma ČSN 79 6506) smí školní aktovka pro žáky na 1. stupni vážit maximálně 1 200 gramů, pro žáky na 2. stupni pak maximálně 1 400 gramů. Zejména při koupi aktovky pro prvňáčka se ale snažte této normě příliš nepřibližovat, ideální je hmotnost aktovky okolo 1 kg. Někteří prodejci mají i velmi lehké aktovky (cca 800 g).

Sponzorováno

Pozor na uspořádání

Máme jasno v tom, kolik by měl batoh pro vašeho školáka vážit. Ale to nestačí. Batoh musí mít taky anatomicky tvarovaná záda a nejméně 4 cm široké, nastavitelné popruhy. Dále je vhodné pevné dno, aby batoh pevně stál a taky se hned neušpinil (vaše děti ho odloží úplně kdekoliv). Nezapomeňte ani na bezpečnostní reflexní prvky. A nakonec vnitřní uspořádání – těžké věci vždy ukládejte nejblíže zádům! Ideální jsou v tomto směru batohy s pohyblivými přepážkami, kde si můžete vnitřní prostor uspořádat podle potřeby.

Vše nepotřebné ven

Nezapomeňte průběžně kontrolovat, zda vaše dítě nenosí do školy víc, než je nezbytně nutné. Třeba temperky a vodovky v ty dny, kdy nemá výtvarnou výchovu. Nebo sportovní obuv, když nemá tělocvik. Některé děti to dělají, aby na své školní pomůcky nezapomínaly. Pokud je to možné, zřiďte svému školáčkovi přímo ve škole skříňku, ve které by si mohl nechávat těžké učebnice a knihy. Jednoduše – čím méně toho v tašce nosí, tím lépe.

A co vy? Jak chráníte zdravý svých školáků vy? Napište mi do komentářů.

A dále si přečtěte

VIDEO: Rozhovor s terapeutkou – www.detskyeshop.cz

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva