České děti a pohyb – nejlepším sportovním vzorem svého dítěte jste vy sami 4.86/5 (7)Buďte s dětmi aktivní!

Buďte s dětmi aktivní!

České děti mají málo pohybu. Namísto něj si už od dětství vytváří návyky pasivního životního stylu, které mají negativní dopad na fyzické, psychické i sociální zdraví dítěte. Vybudování kladného vztahu dítěte ke sportu a pohybu přitom závisí především na rodičích.

Negativní dopady absence pohybových aktivit

Závažnost problému potvrzuje i studie mapující situaci v celé Evropské unii. Jaké jsou konkrétní negativní dopady absence pohybových aktivit? Z těch fyzických jmenujme obezitu, oslabenou imunitu, špatné držení těla, nevyvinutou motoriku a bolesti zad. A trpí i psychika dítěte: není schopné uvolňovat stres a napětí, jednat pod tlakem a chybí mu sebedůvěra. Z hlediska sociálního pak dítěti chybí schopnost práce v kolektivu, komunikace, respektování pravidel, ale i solidarita.

Buďte vzorem!

Vztah dítěte k pohybu budujte už od dětství a buďte mu dobrým vzorem, učí se totiž napodobováním svých rodičů. V prvních letech života postačí společné procházky v přírodě, jízda na kole, plavání nebo hra s ostatními dětmi. Čím více pohybových aktivit dítě vyzkouší, tím lépe se rozvíjí a tím lepší přehled získá o tom, který sport jej opravdu baví. Mezi desátým a dvanáctým rokem je na čase zúžit výběr na několik aktivit. Jejich volbu nechte na dítěti, jinak dříve či později ztratí motivaci.

Klíčem k motivaci budoucích sportovních šampionů je podle trenéra a motivačního kouče Mariana Jelínka hra. Hrou může být jakákoliv aktivita, nikoliv pouze sport. Pokud ji děti dělají pro radost a pro zábavu, učinily první krok k vybudování kladného vztahu ke sportu. Odměnami za výsledky radí Jelínek šetřit, dítě by si na ně nemělo zvyknout a považovat je za samozřejmost.

Buďte aktivní!

Buďte aktivní a uspořádejte pro děti své i svých známých, sousedů nebo rodinných příslušníků sportovní odpoledne. Nezáleží na tom, zda to bude turnaj ve fotbale nebo dobrodružná stezka lesem plná úkolů. Vy i vaše děti si jistě užijete obojí. Budete společně v pohybu – a o to jde.

Nezapomeňte na ceny. Ať už odměníte pouze vítěze nebo všechny zúčastněné, inspirujte se výběrem např. dětských ocenění na garko.cz. Určitě je z čeho vybírat.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva