Sponzorováno

8 věcí, které oslabují dětskou imunitu.. A jak funguje vůbec imunita? 4.75/5 (8)

8 věcí, které oslabují dětskou imunitu.. A jak funguje vůbec imunita?Čím se dětem poškozuje a oslabuje imunitní systém? V dnešní době na naše děti ovlivňuje celou řadu negativních vlivů, které přispívají k oslabení imunitního systému. Sestavili jsme žebříček osmi věcí, které dětskou imunitu oslabují nejvíce.

Dle našeho žebříčku to jsou:

  1. Každá překonaná infekce dočasně snižuje přirozenou odolnost organismu, v konečném důsledku však imunitu posiluje (mluvíme o běžných infekcích)
  2. Nesprávná výživa a životospráva
  3. Nedostatek spánku
  4. Znečištěné životní prostředí toxickými látkami
  5. Opakovaný či dlouhodobý stres
  6. Negativní emoce
  7. Nadměrné užívání antibiotik a jiných léků
  8. Různé druhy záření

A co že je to vůbec imunita?

Naše tělo je soustavně vystavováno mnoha faktorům, které za určitých okolností dokáží způsobit onemocnění. Díky tomu jsme si postupně vyvinuli složitý systém obrany vůči milionům potenciálně škodlivých organismů a činitelů, které by mohly kdykoli napadnout naše tělo. To je imunita.

Během celého života na nás útočí:

  • bakterie
  • viry
  • paraziti
  • plísně a houby
  • celá řada chemických toxinů
  • radiace

Aby se naše tělo dokázalo bránit před těmito nebezpečnými původci chorob, vyvinulo si obranný systém – imunitní systém (IS), který je mimořádně složitý. Během svého vývoje si tento systém vytvořil několik mechanismů rozpoznávání cizorodých a nežádoucích látek v těle a následné odstranění.

Vedle něho v harmonii existuje stejně důležitý kontrolní mechanismus, díky kterému se imunitní systém aktivuje pouze tehdy, když je to nezbytné a na tak dlouhou dobu, jaký je potřebný k tomu, aby původce neohrožoval zdraví.

Imunita je…

Imunita je souhrn obranných mechanismů, kterými se organismus brání proti vnějším škodlivým činitelům, látkám a organismům vnikající do těla. Hlavním znakem imunitního systému je to, že se může adaptovat a že si může pamatovat a rozpoznávat „sám sebe“ čili za normálních podmínek nezasahuje proti vlastním zdravým tkáním. Schopnost odolávat zejména škodlivým vnějším činitelům se vyjadřuje mírou imunity, kterou člověk může zdědit, a tehdy je řeč o přirozené (vrozené) imunitě, nebo získat a tehdy mluvíme o získané imunitě.

Sponzorováno

TIP: Jak na péči o dětskou pokožku?

Imunitní systém

Nemá svou přesnou adresu v lidském těle, říká se, že je difúzním orgánem. Buňky se nacházejí a volně cirkulují v krvi a míze (lymfě) nebo se nacházejí v tkáních a orgánech.

Tyto se dělí na: primární, ve kterých se vytvářejí (kostní dřeň, brzlík) a sekundární, do kterých se dostávají a dále vyvíjejí podle potřeby (slezina, lymfatické uzliny, Peyerovy pláty a apendix ve slepém střevě)

Lymfatický systém je důležitou složkou imunitního systému.

Jak funguje imunita

Donedávna byli vědci a lékaři přesvědčeni, že imunitní systém (IS) v podstatě reguluje sám sebe pomocí zpětné vazby. Poslední výzkumy v imunologii potvrdili úzké propojení mezi psychikou, nervovým systémem a imunitou.

Stresové, frustrující a konfliktní situace mohou napomáhat při vyvolání patologické reakce nebo onemocnění. Nervové změny jsou schopny ovlivnit IS a naopak, poruchy imunity se projevují i na psychickém stavu postiženého.

Současně vznikl nový lékařský obor, který se zabývá právě tímto fenoménem – psychoneuroimunologie. Z toho vyplývá, že základem funkce imunity je složitá a dynamická komunikační síť. Při kontaktu s cizí látkou začnou imunitní buňky produkovat chemické látky, které umožňují buňkám regulovat svůj vlastní růst a chování, mobilizovat další buňky a nasměrovat je na problematická postižená místa.

Orgány imunity jsou rozmístěné v celém těle a spolu s nervovým, srdečním, pohybovým a trávicím systémem zajišťují harmonickou činnost organismu jako celku.

TIP: Jak léčit dětský kašel a rýmu doma?

VIDEO: Jak funguje naše imunita?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva