Sponzorováno

Nejúčinnější přírodní oleje na lupénku – které to jsou? 4.88/5 (8)

Kokosový olej má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit lupénku.

Kokosový olej má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit lupénku.

Věřte, že pokud máte co do činění s lupénkou, nejste v tom sami. Toto poměrně časté kožní onemocnění, může propuknout prakticky kdykoliv. Úleva může přijít v mnoha podobách – mohou samozřejmě pomoci léky, ale také esenciální oleje. Ano, mnohým psoriatikům už pomohly.

Éterické oleje se používají v aromaterapii a jiných alternativních terapiích, které se používají pro širokou škálu zdravotních problémů. A to včetně onemocnění kůže, jako je lupénka. Překvapivě málo studií zkoumalo éterické oleje v léčbě psoriázy. Mnoho dostupných informací je spíše neoficiálních.

Oleje na psoriázu – doporučení

Esenciální oleje se obecně nedoporučují jako primární možnost léčby lupénky. Měli byste je používat pouze jako doplňkovou léčbu ke svému pravidelnému režimu, který vám předepsal lékař. Také byste měli poradit se svým lékařem před přidáním těchto olejů do svého léčebného režimu. Váš lékař vám pomůže pomoci určit, zda je to nejlepší volba právě pro váš případ.

Zde je soupis olejů běžně používaných k léčbě lupénky.

1. Kokosový olej na lupénku

Kokosový olej má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit lupénku. Kokosový olej je považován za velmi mírnou, neagresivní složku. Z tohoto důvodu se také často doporučuje pro léčbu psoriázy. Kokosový olej krásně zvlhčuje pokožku.

Pokud je používán samostatně obvykle nemá žádné vedlejší účinky. Tento olej se běžně používá k vaření a je bezpečný pro lidskou spotřebu. Může být používán vnitřně (ke konzumaci) i na pokožku.

Kokosový olej můžete použít hned několika způsoby. Zkuste jíst jednu až dvě polévkové lžíce panenského kokosového oleje denně. Kyselina laurová v kokosovém oleji může blokovat bakterie a viry. Můžete také samozřejmě použít panenský kokosový olej do postižených oblastí – jednoduše je natřete. Pro ještě lepší efekt aplikujte kokosový olej ihned po koupeli. Pokud cítíte bolest, svědění, nebo jiné neobvyklé příznaky po použití kokosového oleje, přestaňte jej používat a poraďte se svým lékařem.

2. Tea tree oil na lupénku (čajovníkový olej)

Tea tree oil neboli čajovníkový olej pochází z listů rostliny, která pochází z Austrálie. Tento olej má antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti. Může také podporovat zdravé imunitní funkce.

Čajovníkový olej může pomoci odvrátit infekci a zmírní zánět. Nepoužívejte příliš mnoho tohoto silného oleje, protože může vysušovat pokožku a to by mohlo lupénku ještě zhoršit. K dispozici nejsou žádné vědecké studie, které by potvrdily nebo vyvrátily účinnost čajovníkového oleje na lupénku. Ale setkali jsme se s několika psoriatiky, kterým tea tree oil velmi pomohl. Obecně je čajovníkový olej dobrý pro pleť.

Náš tip: Chcete-li zjistit, zda jste na tento olej citliví, měli byste otestovat malou plochu kůže před použitím oleje na velké ploše. Pro zjemnění síly oleje ho můžete smíchat s vodou a poté použít na pokožce.

3. Ricinový olej

Ricinový olej je ideální pro ošetření suché a ztvrdlé kůže, užívá se na silně vysušenou, poškozenou pleť, pomáhá zmírňovat projevy ekzémů a lupénky. Někteří pacienti potvrdili, že za studena lisovaný ricinový olej může přispět k urychlení hojení.

Věděli jste? Ricinový olej prodávaný v obchodech může být chemicky zpracován nebo může pocházet ze semen, které byly postříkány pesticidy. Měli byste tedy pečlivě číst etikety, abyste náhodou nekoupili nějaké „šméčko“. To vám může způsobit místo úlevy pěkné podráždění pokožky. Tento olej by neměly raději používat těhotné a kojící ženy.

Sponzorováno

TIP: Podívejte na TOP oleje pro vaši pleť

4. Levandulový olej

Levandulový olej je jedním z nejvíce studovaných olejů. Je často používán pro celou řadu potíží, včetně odřenin, bolesti hlavy, bolesti svalů. Bylo prokázáno, že levandulový olej má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti proti různým bakteriím. Častokrát pomohl, i když jiné přípravky selhaly.

Pokud jste často ve stresu, zvažte použití zředěného levandulového oleje. To může pomoci zmírnit vaši mysl, případně zmírnit určité emocionální spouštěče. Levandulový olej také pomáhá snížit svědění na kůži. Po smíchání s krém se aplikuje na kůži. Je vhodné ho s něčím zředit (s nějakým tzv. nosičem), jako je třeba kokosový olej. Někteří lidé si přidávají několik kapek tohoto oleje přímo do vodní lázně.

Těhotné a kojící ženy, stejně jako lidé, kteří mají diabetes, by se měli vyhnout použití levandulového oleje. Nadužívání tohoto oleje může způsobit nevolnost, zvracení nebo bolesti hlavy.

5. Olej z pelargonie (Geraniový olej)

Geranium olej může zlepšit krevní oběh, zmírnit zánět, a dokonce vás může zbavit stresu. Také podporuje růst a regeneraci zdravých buněk. Pokud tento olej použijete v plné síle, můžete zaznamenat drobné vedlejší účinky. Měli byste udělat test před aplikací na větší plochu pokožky. Ideální je zředit ho pomocí nějakého nosného oleje. To může snížit pravděpodobnost nepříznivé reakce.

V případě problémů můžete zkusit mísení oleje z pelargónie s kokosovým olejem. Tuto směs aplikujte do postižených oblastí dvakrát denně. Geraniový olej je známý tím, že umí zpomalit nebo zastavit průtok krve, takže buďte opatrní, pokud máte vysoký krevní tlak nebo jste vystaveni riziku kardiovaskulárních onemocnění.

6. Olej z máty peprné

Olej z máty peprné může pomoci s jakýmkoliv svěděním a bolestí, které mohou lupénku doprovázet. Existuje asi 25 různých druhů máty peprné s více než 600 odrůdami. Bez ohledu na to, který druh či odrůdu používáte, mentol v oleji je to, co dává mátě peprné její sílu.

V malých dávkách tento olej obvykle nemá žádné vedlejší účinky. Je jen nepatrná možnost alergické reakce. Populární domácí lék spočívá v kombinaci jeden šálku destilované vody s pěti až sedmi kapkami silice máty peprné. Tuto směs můžete stříknout na bolestivá a svědivá místa.

7. Arganový olej

Arganový olej je bohatý na vitamin E, který je hydratační. Může také zlepšit metabolismus pleti, snížit zánět a chrání pokožku před sluncem. Tento olej může fungovat na psoriázu, protože je protizánětlivý a antiseptický. To znamená, že olej pomáhá snižovat zarudnutí, suchost, otok a svědění.

8. Olej z černého kmínu

Tento olej má protizánětlivé, antibakteriální, antimykotické a anthelmintické vlastnosti. Může pomoci s celou řadou problémů kůže, od těch způsobených psoriázou, i na ty způsobené parazity.

Pomáhá uklidnit zánět a zároveň urychlí proces hojení kůže. Olej z černého kmínu je krásně hydratační, může zpomalit srážlivost krve a snížit krevní tlak, takže lidé s poruchami srážlivosti, cukrovkou, nebo nízkým krevním tlakem by měli promluvit s lékařem před použitím. Těhotné ženy by se mu také měly vyhnout.

Olej z černého kmínu lze použít přímo na kůži nebo ho můžete smíchat s nějakým nosným olejem (třeba arganovým). To by mělo pomoci uklidnit svědění a hydratovat pleť.

Několik rad na konec

Nakonec článku pro vás máme několik dobrých rad:

  • Zeptejte se svého lékaře, co si myslí o použití přírodních olejů právě ve vašem případě lupénky.
  • Zkoumejte vliv a interakce jednotlivých olejů.
  • Je velmi vhodné si pečlivě číst etikety výrobků pečlivě.
  • Před použití jakéhokoliv oleje na velké ploše testujte vždy jen na malé ploše kůže.

Sponzorováno

Přečtěte si další rady, jak léčit lupénku.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva