Sponzorováno

Makový olej a zdraví – na osteoporózu i svalové křeče 4.73/5 (37)

  • Makový olej má několik potenciálních účinků na zdraví a krásu, díky svým složkám a vlastnostem. Některé z těchto účinků mohou být více podloženy vědeckými důkazy než jiné, a že reakce na makový olej mohou být individuální. V tomto článku jsou některé z možných účinků makového oleje.
  • Bohatství nutričních látek: Makový olej je zdrojem zdravých tuků, zejména nenasycených mastných kyselin, jako je kyselina olejová. Obsahuje také vitamíny, minerály a antioxidanty, jako je vitamin E. Tyto látky mohou přispět k celkovému zdraví pokožky a vlasů.
  • Super pro zvláčnění pokožky: Makový olej může být použit jako přírodní zvlhčovač pokožky. Díky obsahu mastných kyselin může pomoci udržet vlhkost v pokožce, což může zlepšit hydrataci a vzhled pleti.
  • Jako podpora zdravých vlasů: Někteří lidé používají makový olej na vlasy, protože může pomoci zjemnit a hydratovat vlasy. Mastné kyseliny v oleji mohou také podporovat zdraví vlasových folikulů.
  • Má antioxidační účinky: Díky obsahu antioxidantů, zejména vitaminu E, může makový olej pomoci chránit buňky před poškozením volnými radikály. To může přispět k ochraně pokožky a celkového zdraví.
  • Pro redukci zánětu: Někteří lidé používají makový olej k lokálnímu snižování zánětu na pokožce nebo v místech, kde mohou mít bolesti kloubů. Obsahuje látky, které mohou mít protizánětlivé vlastnosti.
  • Makový olej může být součástí vyvážené stravy, která přináší různé živiny, které podporují zdraví pokožky, vlasů a nehtů.
  • Myslete však na to, že účinky makového oleje se mohou lišit od osoby k osobě, a že neexistuje žádný univerzální lék na všechny problémy s pletí, vlasy a krásou.
  • Je vždy dobré konzultovat používání makového oleje s lékařem nebo dermatologem, zejména pokud máte citlivou pokožku nebo alergie. Dále byste měli zajistit, že používáte kvalitní a čistý makový olej, abyste získali nejlepší výsledky pro své zdraví a krásu.

Makový olej má blahodárné účinky i na psychiku

Makový olej má blahodárné účinky i na psychiku

Makový olej zlepšuje chuť jídel a má mnoho pozitivních účinků. Kromě toho se dá skvěle využít i na pleť či vlasy. Makový štrúdl, buchty nebo škubánky s mákem či různé druhy koláčů s makovou náplní patří k oblíbeným českým pokrmům. V posledním období získalo na popularitě makové mléko, připravené z máku a vody, které se dá snadno udělat v pohodlí domova. Mnoho pozitiv má i makový olej získaný lisováním za studena ze zralých zrníček máku setého.

S oblibou jej využívají ve Francii či v Německu. Je bohatý na zdravé tuky, vápník, hořčík, draslík, fosfor a železo. Z vitamínů skupiny B jsou zastoupeny hlavně vitamíny B1 a B12. Nechybí v něm ani vitamín E.

Makový olej jako pomoc při osteoporóze

Riziko vzniku osteoporózy se zvyšuje s přibývajícím věkem. Ohroženy jsou hlavně ženy v období klimakteria. Jednou z forem prevence je zajištění dostatečného přísunu vápníku spolu s vitamínem D, který napomáhá jeho vstřebávání. Bohaté množství kalcia a také fosforu se nachází i v makovém oleji.

Náš tip: V případě, že trpíte osteoporózou, konzumujte každý den makový olej a několikrát týdně si dopřejte avokádo, které má protizánětlivé účinky.

Sponzorováno

Makový olej zmírňuje svalové křeče

Svalové křeče jsou často spojeny s nedostatkem hořčíku v lidském organismu. Pokud trpíte tímto problémem, pravidelné užívání makového oleje vám pomůže i v tomto směru (sto gramů máku pokryje denní potřebu hořčíku skoro na 90 procent).

Poradí si se suchou pokožkou, nehty i vlasy

Makový olej je vhodný i pro venkovní použití. Oceníte ho tehdy, kdy je pokožka nadměrně vysušená, zarudlá a olupuje se. Doporučuje se použít i při kožních problémech, například ekzému, u problémů s lupy a také na oslabené vlasy se sklonem k vysoušení.

Náš tip: Pokud pravidelně použijete makový olej v kombinaci s růžovou vodou na pokožku kolem očí, postupně dojde k výraznému vyhlazení vrásek kolem očí.

Zdravé tuky z tohoto oleje jsou prevencí kardiovaskulárních onemocnění

V makovém oleji jsou bohatě zastoupeny esenciální mastné kyseliny, a to hlavně polynenasycené (cca 70%) a mononenasycené mastné kyseliny (cca 15%). Na kardiovaskulární aparát má pozitivní vliv hlavně kyselina linolová. Kyselina olejová se zase dává do souvislosti s nižším výskytem rakoviny.

Kdy makový olej pomáhá?

Zklidňuje a zmírňuje bolest hlavy

Olej získaný ze zrníček má blahodárné účinky i na psychiku. Zásluhu mají na tom hlavně nenasycené mastné kyseliny, vitaminy skupiny B a magnézium.

Pomůže i při anémii

Anémie se projevuje slabostí, únavou, dušností, závratěmi, bolestmi hlavy, bledostí či bušením srdce. Nejčastěji je spojena s nízkou úrovní železa v krvi. Mák, a tedy i makový olej jsou bohatou zásobárnou železa.

Je zdrojem energie

Už atleti ve starém Řecku používali na zvýšení síly i posílení zdraví směs máku, medu a vína. Makový olej je tedy vhodným doplňkem jídelníčku v období zvýšené fyzické námahy a psychické vyčerpanosti.

Jak chutná nejlépe?

  • jemná maková chuť i aroma umožňuje užívat makový olej přímo, doporučené dávkování je obvykle jedna čajová lžička ráno nalačno a večer před spaním
  • je stvořen k dochucení ovocných i zeleninových salátů, ovocných polévek, omáček, vdolečků, palačinek a lívanců
  • lze jej zkombinovat s jinými rostlinnými oleji a využít při masážích

Náš tip: Konzumované pečivo pokapejte makovým olejem, bude nejen zdravější, ale i chutnější.

Dejte si pozor na jeho skladování

Makový olej se doporučuje skladovat v ledničce, tedy na chladném a tmavém místě. Po otevření by měl být zkonzumován do tří měsíců, protože rychle zežloutne a zhořkne.

Sponzorováno

A co vy? Oblíbili jste si makový olej? Napište nám do komentářů, jak ho používáte.

Co si dále přečíst na toto téma?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva