Sponzorováno

TOP 10 příznaků těhotenství – co vše vám může napovědět, že jste těhotná? 4.93/5 (29)

Jaké jsou příznaky těhotenství?

Jaké jsou příznaky těhotenství?

Pokud by u vás nastalo těhotenství zcela neplánovaně, zřejmě jeho prvotní příznaky s klidem přehlédnete a celá situace vám začne být podezřelá až v momentě, kdy se u vás nedostaví obvyklá menstruace. Jiná je však situace, pokud se již s partnerem nějakou dobu pokoušíte o zplození potomka. Pak čekáte na každé sebemenší známky, které by vám mohly napovědět, zda nastala ta toužebně očekávaná chvíle.

Příznaky těhotenství jsou velmi individuální

Je nutné vzít v úvahu, že každá žena prožívá těhotenství trochu jinak. A tak některé bude velmi brzy jasné, že se s jejím tělem něco děje, jiná vám řekne, že kromě rostoucího břicha na sobě žádné změny nepozorovala. Může se stát i to, že u stejné ženy je zcela odlišné první a další těhotenství.

Změny fyzické i psychické

Příznaky těhotenství jsou fyzické i psychické. Podívejme se na ty nejčastější:

1. Nevolnost + vnímavost pachů a vůní

Nejčastěji bývá jako jeden z prvotních příznaků zmiňována ranní nevolnost. Není však nutné, aby ji žena pociťovala zrovna ráno. U někoho může být nevolnost vyvolávána určitým jídlem, jeho vůní. Ženy jsou během prvního trimestru vnímavější na různé pachy a může jim dělat problém příprava pokrmů, která jim dříve nevadila. Uvádí se, že ženy mají v této době čich citlivější až o 80%. Příčinou je zřejmě vyšší prokrvení centra čichových receptorů. Někdo může již na počátku těhotenství pociťovat vyšší chuť na určitá jídla.

2. Nutkání jít na toaletu

U ženy bývá častější nutkání dojít si na toaletu. K tomu dochází z důvodu hojnějšího prokrvení pánve a větší citlivosti močového měchýře. V předpokládaném termínu u ženy nenastává menstruace, ale může se objevit jen slabší špinění z důvodu uhnizďování vajíčka do stěny děložní sliznice. Bývá přítomný i výtok z pochvy.

3. Různé změny a vjemy v oblasti prsou

Mohou se objevit různé vjemy v oblasti prsou. Některé ženy popisují jejich vyšší citlivost, někdo i bolestivost a napětí. Může dojít ke zvětšení prsou a ztmavnutí dvorců kolem bradavek.

4. Bolesti v podbřišku, závratě i vyčerpání

V tomto období též mohou být na denním pořádku různé drobné bolístky – píchání v podbřišku, v oblasti zad nebo bolesti hlavy. Přidává se abnormální únava a pocity vyčerpání, někdo pociťuje závratě.

5. Rychlejší střídání nálad

V psychické rovině si ženy často všímají toho, že u nich dochází k rychlejšímu střídání nálad. Jejich naladění je nestálé a snadno i maličkost dokáže rozjitřit velmi prudké emoce.

U někoho se objevuje tendence k úzkostným myšlenkám a plačtivosti, jiné ženy zase popisují období zcela nečekaně a bezdůvodně vnímaného klidu.

Sponzorováno

6. Změny v bazální teplotě

V případě, že si žena pravidelně měří bazální teplotu, může i z jejího průběhu usoudit velmi brzy na počínající těhotenství. Teplota totiž zůstává více dní po sobě vysoká a nedochází k poklesu, který pravidelně nastává těsně před příchodem menstruace.

7. Pocit nafouknutého břicha a nadýmání

Hormonální změny v počátku těhotenství mohou také způsobovat, že se žena cítí jakoby nafouknutá.

8. Vynechaná menstruace

Máte obvykle pravidelnou menstruaci a nyní se opozdila? Pravděpodobně je čas udělat si těhotenský test.

9. Zácpa nebo průjem

Ano, zácpa nebo průjem je také příznak těhotenství. Tyto problémy se mohou objevit v jakékoli fázi těhotenství, ale u spousty těhotných se tak děje právě na začátku.

10. Sucho v ústech, málo slin nebo kovová chuť v ústech

Jak jsme již řekli na začátku článku. Těhotenství je u každé ženy individuální, stejně tak příznaky. Žena může mít pocit suchosti v ústech, ale i hodně slin nebo právě pocit kovové chuti v ústech.

A co když máte podezření, že jste těhotná?

A co dělat, když si myslíte, že jste těhotná?

1. Zkuste těhotenský test

Pokud již žena má nějaké podezření, že by mohla být těhotná, obvykle jako první variantu k potvrzení nebo vyvrácení své domněnky volí zakoupení a vyzkoušení těhotenského testu. Testy jsou založené na měření koncentrace hCG v moči. Ideální je použít moč ranní, zakoupený papírek do ní na chvíli ponořit a vyčkat na zobrazení výsledku. Pokud se zde objeví dvě čárky, jedná se o potvrzení těhotenství. Může se stát, že jedna čárka bude slabší, avšak měla by během následujících dní tmavnout, až budou obě čárky stejně zřetelné. Doporučuje se testy provádět nejdříve až v den, kdy došlo k vynechání očekávané menstruace. Pokud jsou zkoušeny dříve, mohou zobrazovat falešně negativní výsledky.

2. Potvrzení gynekologem

Detailněji by měl těhotenství potvrdit ženský lékař. Ten již může kolem 5. týdne těhotenství na ultrazvuku pozorovat gestační váček (to je váček, ve kterém se vyvíjí plod, je tvořen plodovými blánami a vyplněn plodovou vodou, ve které se pohybuje vyvíjející se plod), kolem 8. týdne je patrná srdeční akce plodu. Na počátku je zejména důležité vyloučit mimoděložní těhotenství a zjistit prospívání plodu. Zároveň budou naplánována další nutná vyšetření.

Co si dále o těhotenství přečíst?

VIDEO: VLogerka radí – příznaky, zjištění, chutě a mnohem víc

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva