Sponzorováno

Průzkum: Češi mají doma v lékárničkách léky za miliardy, mnohdy jsou prošlé 4.8/5 (10)

Češi mají doma v lékárničkách léky za miliardy, mnohdy jsou prošléMožná Vás to nepřekvapí, ale podle průzkumu domácí lékárničky, které má naprostá většina ze čtyř a půl miliónu českých rodin, ukrývají tuny léků za miliardy. A navíc je velká část z nich často prošlých.

Průzkum agentury STREM

Podle průzkumu, který pro Státní ústav pro kontrolu léčiv provedl STEM, ročně skončí v odpadu léky za více než 1,5 miliardy korun. A to je ještě střízlivý odhad. Jen lékárny a ordinace, kam odnášejí nepotřebné léky dvě třetiny občanů, ročně likvidují 245 tun nevyužitých léků za miliardu. Jejich likvidace stojí ročně 7,5 miliónu. Další tuny léků končí v popelnicích, kam je vyhazuje třetina z nás.

Odborníci varují, že objem vyhozených léků se rok od roku zvyšuje. Celkový finanční objem dodávek léků od distributorů do ČR se ročně pohybuje kolem strašlivých 59 miliard.

Prošlé léky dominují

Hlavním důvodem k vyhození či hromadění léků je podle průzkumu prošlá doba jejich využitelnosti, tvorba zásob na dobu, kdy léky budeme potřebovat, nežádoucí účinky léků, pro které je přestáváme brát, a změna léčby.

Kde léky schováváme?

Při průzkumu se našly v některých domácnostech přeplněné polní lékárny, v řadě jiných měla lékárnička podobu zásuvky nočního stolku nejen s prášky na bolení hlavy. Léky máme podle průzkumu STEM nejčastěji v krabici (42 procent domácností), zásuvkách (28 procent), v ledničkách (22 procent) či volně ložené v poličkách (15 procent).

Sponzorováno

Senioři zásoby nedělají

Průzkum ale nepotvrdil zažitý mýtus, že nejvíce léků mají doma senioři. Velké příruční lékárny mají naopak lidé v produktivním věku. Podle ekonomů to souvisí s tím, že léky jsou drahé a senioři si léky kupují pro okamžité použití, nikoli do zásoby.

Podle průzkumu se v každé české domácí lékárničce nachází v průměru 13 léků. Šest z nich je volně prodejných, pět na recept, zbytek představují potravinové doplňky.

Jaké léky se v lékárničkýách objevují nejčastěji

Nejčastěji se nám v domácnostech samozřejmě hromadí léky na neduhy, které občas postihnou každého z nás. Tedy jsou to léky:

  • Paralen
  • Ibalgin
  • Endiaron
  • Acylpyrin
  • Framykoin
  • Fenistil
  • Opthalmo-Septonex
  • Stoptusin

Moc nečteme

Podle průzkumu třetina Čechů pravidelně kontroluje, zda léky, které má doma, náhodou neprošly, 36 procent Čechů to udělá jen občas. Vůbec se o to, zda lék prošel, či nikoli, nezajímá sedm procent občanů.

Sponzorováno

Necelá polovina Čechů si u předepsaného či zakoupeného léku přečte příbalový leták, řada z nich ale čte příbalový leták jen u léků, které ještě neznají. Na 15 procent občanů příbalový leták nečte nikdy nebo pouze výjimečně. Častěji čtou příbalové letáky ženy a občané s vyšším vzděláním. Třetina lidí si občas vezme lék jinak, než je jim odborníky doporučeno.

A dále si přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva