Sponzorováno

Pozitivní myšlení je základ pro zdraví 4.82/5 (11)

pozitivni-mysleniSe spojením pozitivní myšlení jste se určitě už setkali. Tento pojem, určitě není nejmladší a již delší dobu se skloňuje v různých knihách, magazínech či filmech. Fakt, že se i dnes docela dobře prodávají naznačuje, že je lidé zřejmě opravdu potřebují. Nebo jde jen o další „levné“ rady, které plní kapsy zkušených řečníků? Čtěte dále.

Pozitivní myšlení – nikdo neobjevil Ameriku

Pozitivní myšlení zde bylo vždy. Respektive, pozitivní myšlení zde mohlo být vždy. Pravděpodobně jste již slyšeli moudrosti typu „když se chce, tak to jde“, „s úsměvem jde všechno líp“ či „je třeba se těšit z maličkostí“ a podobně. Byly vyslovené dávno před tím, než by komukoliv napadlo se na nich přiživovat. A opravdu fungují.

Možná vám díky pozitivnímu myšlení z nebe nespadne nejnovější model BMW, ale když si při každé cestě do práce, představíte, že díky ní si ho jednou budete moci dovolit, půjde se vám snadněji. Nebo pokud se alespoň pokusíte svůj strach z neúspěchu zahnat myšlenkou, že možná to přece jen dopadne dobře, nic tím neztratíte. Právě naopak, získáte sebedůvěru, která může být právě tím důvodem proč uspějete a podobně.

Marketing těžící z neúspěchu – no a co?

Poslední dobu se ale s „pozitivním“ materiálem potkáte opravdu všude. Lidé sdílejí své zkušenosti založené na pozitivním myšlení, ať už „zdarma“ na blozích, v předražených knihách nebo na ještě předraženějších seminářích a přednáškách. Prodávají své jedinečné návody na šťastný život, úspěch v práci či ve vztazích nebo na přivolání si neomezeného množství finančních prostředků jen díky představě. I to může být důvod, proč jste proti tomu slovnímu spojení skeptičtí.

Některé toto téma i přesto baví, dalším se při každém takovém produktu otevírá v kapse kudla. Vždyť dnes se vydělává na všem, tak kde je problém? Jediným morálním problémem tohoto „pozitivního“ byznysu je přehnaná důvěra – až naivita lidí, které ke koupi často tlačí zoufalství z těžké životní situace, ve které se nacházejí. Netřeba jim to zazlívat, vždyť tonoucí se i stébla chytá, tak proč nevyzkoušet opravdu všechno. Možná to pomůže. A mnohdy ano, třeba si jen vybrat ten správný produkt.

Rozlišujte pozitivní myšlení od pohádek

Ve většině knihkupectví najdete knihy zabývající se touto tématikou v regálech s označením Motivační literatura. Dalo by se říci, že právě motivace je to, o co by mělo v tomto celém pozitivním boomu jít. V této době, v níž se na vás z každé strany valí množství negativních podnětů v podobě zdravotních potíží, nedostatku financí a energie ale i „neškodných“ stížností vašich známých, není jednoduché zůstat pozitivně naladěný, namotivován.

Lidé občas opravdu potřebují nějaký katalyzátor, který je postrčí tím správným směrem. Pokud tehdy sáhnou po kvalitní motivační literatuře, opravdu jim to může pomoci. Je třeba být však náročný, nekoupit hned první věc s nadpisem vystihující váš momentální stav. Pro rychlé vytřídění „motivačního odpadu“ vám nabízíme několik rad, jak si vybrat.

1. Všímejte si ceny a poptávky

Není to pravidlo, ale cena umí někdy prozradit zajíce v pytli. Obálka s nějakým esoterickým motivem, nadpisem, který chcete slyšet a ještě k tomu je ve výprodeji. Ne vždy levné musí být špatné, pokud však nějaký titul zabírá celou poličku, už půl roku se ne a ne vytratit a najednou stojí jen pár korun, něco to o kvalitě vypovídá. Opravdu dobrá kniha si udělá reklamu poměrně rychle a problémem je spíše to, že ji neumíte sehnat.

Sponzorováno

2. Jméno autora

Kniha je dobrá, udělala si reklamu a najednou všude čtete o jejím autorovi. Z rozhovorů v různých magazínech jste se dočetli, že autor, který byl ještě včera bezdomovcem, dělá dnes přednášky po celém světě. I to může být dobré znamení.

3. Zaručené rady

Pokud již z předmluvy cítíte, že vás někdo silně přesvědčuje o tom, že se vesmír spojí jen a jen pro vás (a pro dalších 7 miliard lidí) aniž byste něco udělali, že se stačí jen zavřít doma a snít, nekupujte to. Knihy tohoto typu jsou všechny o tomtéž jen v jiné barvě, na které hned zapomenete a nic vám nedají. Pouze vás oberou o čas, který jste mohli věnovat dílům, které by vám opravdu mohli změnit život. Samozřejmě, pokud se vám výše zmíněné typy knih líbí a máte pocit, že vám něco dali, je to v pořádku. Splnily účel a účel světí prostředky. Pokud jste z takových knih jen více zklamáni a znechuceni, nevzdávejte to a dejte šanci knihám, které vám něco dát chtějí.

4. Čtěte recenze

Na internetu najdete plno stránek věnujících se knižním materiálem, kde se nacházejí recenze čtenářů. Najdete mezi nimi plno náročných čtenářů a nevěřící Tomáše, kteří vyberou za vás to nejlepší. Zkuste si vygooglit „Jméno autora recenze“ nebo „Jméno autora reviews“ (v angličtině).

Ta pravá kniha

Že jste si nakonec vybrali správně zjistíte velmi jednoduše. Už během čtení neumíte od knihy odtrhnout oči. Baví vás a naplňuje vás něčím pozitivním. Po přečtení takové knihy máte chuť všem pomáhat a vyřešit problémy celého lidstva. A hlavně, zjistíte, že vaše problémy jsou řešitelné a konečně máte chuť se usmívat.

Pět cvičení pozitivního myšlení

1. Naučte se mluvit pozitivně

Mozek nerozumí potlačení. Pokud řeknete: Nechci se už stresovat, mozek si podrží pouze slovo stres. Je tedy třeba spíše říkat: Chci být klidnější. Obecně si třeba dávat pozor na to, co říkáme sobě i druhým a vyhýbat se negativním formulacím.

2. Stanovte si ráno své pozitivní cíle

Tedy ne seznam nějakých 50 úkolů, které nemůžete splnit, ale několik závazků, které lze dodržet. Večer před spaním si zopakujte tři pozitivní momenty dne a znovu je v duchu prožijte, abyste si zafixovali pozitivní pocity, které je provázely.

3. Objevujte své okolí

Jeden doktor našel velmi jednoduchý způsob, jak navodit dobrou náladu, když se nad hlavou kupí oblaka. „Chodím po ulicích a hledím na to, čeho si obvykle nevšímám. Procházím parkem a cítím vůni, barvy a usmívám se na lidi,“ říká. Zkuste to někdy také! Dívejte se jak teče voda, létají ptáci, běhají psi, cáká vodotrysk v parku ap podobně. Je to geniálně jednoduché.

4. Usmívejte se na sebe i na ostatní

„Když se probudím, říkám si, že mě čeká hezký den, že vše proběhne dobře, a pak se musím usmát. Úsměv zůstane na tváři po celý den,“ svěřuje se čtenářka Jana.

5. Naučte se shovívavosti vůči sobě

V situaci, které se obáváte, projevte vůči sobě shovívavost jako k dítěti. Buďte empatičtí, ušlechtilí a autentičtí. Podívat se shovívavě na sebe, na druhé i na svět vás může změnit.

Na pozitivní myšlení je třeba mít sebevědomí

Pozitivní myšlení funguje u části populace, ale může mít i obrácený účinek. Osoba, která nemá dost sebedůvěry, od pozitivního myšlení nic nezíská, spíše naopak, připomíná psycholožka. Takový člověk si může říci: U mě to nefunguje, protože jsem nula. To může posílit pocit neúspěchu.

Jak se dozvíme, že u nás pozitivní myšlení funguje? Oznámkujte míru své sebedůvěry na stupnici od jedničky do desítky. Pokud si dáte známku nižší než pět, raději volte klasickou terapii. Pozitivní myšlení neumožňuje napravit to, co je špatné, ale spíše upravit to, co by mohlo být lepší.

Co si dále přečíst?

VIDEO: Pozitivní myšlení

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva