Otužování – vliv na zdraví a správný postup 4.77/5 (22)S otužováním začněte doma ve sprše...

S otužováním začněte doma ve sprše…

Existuje mnoho způsobů jak posílit své tělo, aby bylo odolnější proti nepříznivému působení vnějších vlivů či různým onemocněním, zejména nachlazením a infekcím. Jedním z nich je otužování, které je dokonce soutěžní disciplínou. Nejenže posiluje obranyschopnost organismu, ale dělá ho i méně citlivým na teplotní výkyvy, které jsou na našem území běžné. Otužování upevňuje zdraví a pevnou vůli člověka a je ideální cévní gymnastikou.

Otužování může být rekreační, ale i sportovní, které představuje plavání ve studené vodě, čili ve vodě s teplotou menší než 10 °C. Ke sportovnímu otužování, tzv. zimnímu plavání, se však člověk musí dopracovat postupně. Pod rekreačním otužováním rozumíme sprchování studenou vodou, saunování a sportování po celý rok ve volné přírodě, například běhání nebo cyklistiku v lehkém úboru. Zimní plavání je vhodným doplňkem i pro jiné sportovní disciplíny – například horolezectví, dálkové plavání, potápění, zimní turistiku, lyžování a podobně.

Otužovat či neotužovat?

Pokud se tedy rozhodneme začít s tímto způsobem posilování těla, je potřeba nechat si naše rozhodnutí odsouhlasit lékařem, aby se nestalo, že to, co nám mělo pomoci, by nám nakonec ublížilo. Zejména po 40-tce je zdravotní prohlídka a souhlas lékaře přímo nezbytností. Je dobré si uvědomit, že otužování je dlouhodobá záležitost a vyžaduje vaši trpělivost, protože ovoce v podobě větší obranyschopnosti přináší až po více než roce pravidelného „tréninku“.

Začněte doma

Nejlepším obdobím, kdy začít s otužováním, je léto. Domácí otužování je prvním krokem, který nesmíte vynechat. Spočívá v sprchování studenou vodou, respektive v postupném ochlazování vody. Zásady domácího otužování:

 • důležitá je především pravidelnost, protože pokud by jste začali a později i jen pár dní vynechali, tělo si musí zvykat znovu
 • studenou sprchu si dopřejte vždy ráno, před snídaní, případné večerní sprchování chladnou vodou je pouze doplňující
 • nezapomeňte si vyhradit dostatek času, abyste nespěchali a nezpůsobovali si zbytečný stres
 • sprchujte se ve stoje
 • studená sprcha by měla trvat v létě 3-5 minut, v zimě 1-3 minuty
 • během sprchování se pohybujte, přešlapujte z nohy na nohu nebo tančete
 • můžete si prozpěvovat, usmívat se, navodit si dobrou náladu, čímž posílíte i ducha a svou pevnou vůli
 • vlasy si nikdy nesprchujte, ukryjte jejich pod plaveckou čepici nebo dávejte pozor, abyste si je nezamočili.
 • po otužování se dobře otřete do suchého ručníku
 • nakonec se zahřejte cvičením a dopřejte si zdravou snídani
 • ledovou sprchu vynechejte, pokud jste požili alkoholické nápoje

Otužování venku v pravý čas

S otužováním venku můžete začít po 6 měsících až 2 letech, v závislosti na pravidelnosti domácího otužování, fyzické zdatnosti i tělesné predispozice. Pokud se cítíte připraveni, můžete začít jezdit na kole, běhat s později i plavat, za každého počasí, nejdříve však v létě, postupně i na podzim av zimě, kdy je třeba být neustále v pohybu.

Dá se říci, že otužování je způsob života. Otužilý člověk kromě samotného otužování, dbá také na to, aby chodil spát v pravidelném čase, aby spal pod lehkou přikrývkou, zbytečně se příliš teplo neoblékal, po otužování se vyhýbal nadměrnému příjmu tuků, sledoval své tělo a nepřeceňovat své síly. Přestože je otužování běh na dlouhou trať, vyplatí se mu podlehnout.

Kam dál? Určitě mrkněte na web www.otuzilci.cz.

A také si přečtěte náš další článek o tom, proč je otužování tak fajn.

VIDEO: Otužilí senioři radí, jak se dožít ve zdraví dlouhého věku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva