Sponzorováno

Naučte starý mozek nové triky díky videohrám 4.92/5 (13)

Naučte starý mozek nové triky díky videohrámSchopnost mozku věnovat se více aktivitám se dá zlepšit i ve vyšším věku. Senioři, kteří se trénovali na videohrách alespoň půl roku, mají prokazatelně lepší paměť a bdělost.

Studie vyvrátila konvenční poznatky o vlivu videoher na mozek malých dětí. Nyní vědci dokázali, že videohry mohou podpořit pozitivní změny v mozku, a u starších hráčů zlepšuje neurotransfer informací. „Je to dramatický závěr. Člověk ve věku 79 let může být chytřejší, než dvacetiletý. To je neuvěřitelné“ řekl healthland.time.com Scott Barry Kaufman, profesor psychologie na univerzitě v New Yorku. Pozornost věnovaná několika úkolům se může zdát méně efektivní, ale pomáhá udržet mozek aktivní.

Kdo je lepší?

Když vědci zkoumali účastníky, kteří byli ve věku od 20 let do 79 let, mladší dobrovolníci ukázali lepší schopnost řídit virtuální závodní auto na klikaté cestě a mačkat tlačítko u dopravních značkek, jako starší dobrovolníci. „Zjistili jsme, že schopnost dělat více věcí najednou klesá lineárně s každou dekádou života“ vysvětli autor studie dr. Adam Gazzaley.

Čím jste starší, tím obtížnější se dá ignorovat rozptýlení, přejít z jednoho úkolu k druhému a koordinovat více kroků a akcí současně. Tyto dovednosti jsou nezbytné pro řízení auta, protože si musíte být vědomi svého okolí, dopravních značek, aut a zrychlovat či brzdit v určitém čase.

Jiná skupina účastníků výzkumu ve 67-85 let hrála závodnickou hru s mnoha pokyny doma jednu hodinu, třikrát v týdnu po dobu jednoho měsíce. Další skupina seniorů prostě hrála závodní hru, kde odpověděli na výzvu stiskem tlačítka. Jejich rozdíly v rychlosti a přesnosti byly dramatické. Více úloh zhoršuje výkon oproti jedinému zadání, ale trénink výsledky zlepšuje.

Sponzorováno

Před tréninkem si starší lidé s více úlohami počínali o 64 % hůře. Ale po měsíčním tréninku se ukázalo pouze 16% snížení výkonu v řízení auta a reakce na výzvu. Ještě více povzbuzující je, že po zlepšení překonali netrénované dvacetileté účastníky, kteří vykázaly o 27 % horší průměrný výkon. Trénink paměti a rekace pomocí videoher tedy u seniorů ukázal naprůměrné a velmi pozoruhodné výsledky.

Učit se, učit se, učit se

Zatímco trénink u starších lidí zlepšuje jejich herní výkon, zlepšení paměti nebo kognitivních schopností v reálném životě se neprokázalo. Ale výsledky v testech paměti a pozornosti byly podstatně lépe.

Soustavné vzdělávání by mohlo zlepšit každodenní dovednosti. Výzkumníci byli schopni prokázat, že změny ve výkonu v mozkové aktivitě byly rapidní. Ti, kteří se nejvíce zlepšili na EEG, měli i nejvýraznější zlepšení ve videohrách. To znamená, že trénink mozku může způsobit změny potřebné pro zlepšení kognitivních funkcí.

Vědci mají v současnosti plány, jak vytvořit „terapeutickou“ verzi hry, která by byla k dispozici lékařům pro trénink pacientů. Nejprve je však třeba vyzkoušet strategii na jiné populaci, která vykazuje poškození kognitivních schopností, jako jsou lidé se schizofrenií nebo s mírnou kognitivní poruchou.

Každopádně výsledek výzkumu je jasný: trénink mozku v jakémkoliv věku je vhodný a má velmi pozitivní výsledky.

Sponzorováno

A jak cvičíte mozek vy?

Dále si přečtěte o mozku

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva