Sponzorováno

Meditace: vypněte svou mysl – na co jsou meditace dobré? 4.8/5 (10)

Meditace: vypněte svou mysl - na co jsou meditace dobré?Neustále myšlení vede člověka do slepé uličky – nutí ho stále rozebírat problémy, přehrávat si zážitky z minulosti a obávat se o budoucnost. Když nás mysl ovládá, může to vést k úzkostným či depresivním poruchám. Donedávna jsme žili v době, kdy bylo myšlení obdivuhodnou činností. Zatímco někdo hodně přemýšlel, byl za filozofa, mudrce, hloubavého člověka se vznešenými zájmy. Dnes však žijeme v době, která pomalu odkrývá i stinnou stránku myšlení: kdo příliš mnoho přemýšlí, ztrácí kontakt s realitou a svým představám připisuje reálný charakter.

Myšlení je občas na škodu

Myšlení se stává přítěží, když ji neumíme zastavit. Mozek funguje jako počítač, vše si pamatuje a co může, to si zjednoduší. Když proto opakujeme jisté myšlenkové vzorce, vytvoří se v naší hlavě kolejnice, které nás budou nutit myslet a vše hodnotit stále stejně. Od myšlení je proto vhodné se osvobodit – na chvíli umět vypnout. Meditace nás vyjme z názorové kazajky. Nelze se divit, že v tichu a tmě si kněží, mniši a mnozí další dokázali připomenout svou božskou podstatu, ve které se vše přijímá s lehkostí a pokorou.

Co je to meditace?

Meditace je psychologické cvičení, které zlepšuje koncentraci a stav bdělosti. Vypíná mysl a napomáhá k tomu, abychom rozeznali realitu od iluze, kterou nám mysl namlouvá. Pokud se na příklad v našem životě vyskytne problém, meditace nám pomáhá vidět holá fakta a vypíná hodnotící mechanismy, které celou situaci jen zhoršují. Při meditaci nejčastěji sedíme v tureckém sedu nebo poloze lotosového květu. Záda máme narovnaná, oči zavřené a ruce volně položené na kolenou. Pozorujeme dech nebo zvukový tón a na nic jiného nemyslíme. Snažíme se vydržet co nejdéle – dokud je mysl naprosto klidná a dech zpomalen.

Meditace v klasické medicíně

Meditace už dávno není jen jakýmsi trendem, který začaly do světa šířit východní kultury. Dnes se v plné vážnosti „předepisuje“ pacientům, kteří potřebují odbourat stres. Zvláště užitečná je meditace pro pacienty s psychickými problémy. Kdo často panikaří, nebo se oddává přehnanému smutku, by v meditaci určitě našel to pravé, co jeho duše potřebuje.
Neurologové navíc zjistili, že meditování doslova mění biologickou stránku mozku. Po pravidelné meditaci se naučíme mířit našimi myšlenkami přesně – lépe se budeme koncentrovat.

Sponzorováno

Léčiva modlitba a léčivá meditace

Intenzivnější účinek jako opory vědomí má určitě léčivá modlitba a léčivá meditace. Čím více je každodenní život tvořen pozitivním myšlením, čím víc se tedy stává všední den modlitbou, tím účinněji mohou také léčivé modlitby působit. Léčivá meditace zasahuje o něco hlouběji než léčivá modlitba. Oslovuje pozitivní síly v nás ještě intenzivněji. Léčivá meditace by mohla probíhat přibližně takto: Posadíme se vzpřímeně na židli, obě nohy dáme vedle sebe na podlahu a hřbet obou rukou položíme na stehna – touto meditační polohou mohou duchovní síly lépe proudit. Uvolníme se tím, že se zhluboka nadechneme a vydechneme.

Svobodná vůle v podání věřících lidí

Vcelku je tedy možné říci, že pozitivní myšlení a pozitivní žití tvoří jednak základ pro zdraví a jednak jsou nutnou podmínkou pro vyléčení. Přitom je síla modlitby a meditace obzvlášť účinná, neboť přes ně komunikujeme s božskými silami, které vedou k vnitřnímu a nakonec k vnějšímu uzdravení. Záleží na nás samotných, zda chceme komunikovat s pozitivními, nesobeckými, Božími léčivými silami, které mají nakonec za následek zdraví – nebo zda chceme komunikovat se silami negativními, egoistickými, destruktivními a tím vytvářet negativní příčiny, které mají za následek negativní účinky, například nemoci. My sami máme v rukou klíč ke zdraví. Pokud jím otočíme tak, že budeme myslet a žít pozitivně.

A co vy? Meditujete občas? Napište nám do komentářů.

Co číst dále na téma meditace?

VIDEO: Meditace pro tělesné a duševní zdraví

VIDEO: Dýchání kůží pro zdraví i jako meditace

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva