Sponzorováno

Lignany – jejich zdroje a účinky – na co jsou dobré? 4.59/5 (17)

Lněná semínka jsou velkým přírodním zdrojem lignanů.

Lněná semínka jsou velkým přírodním zdrojem lignanů.

Lignany jsou antioxidanty. Jsou to typy polyfenolů, které chrání buňky před účinky škodlivých volných radikálů. Můžeme je najít hlavně ve lněných semínkách, zelenině a celozrnných obilovinách.

Lignany a jejich zdroje v potravě

Lignany se nacházejí jako hlavní složky u celozrnných výrobků z obilovin, jsou v nejrůznějších semenech, celých zrnech, lusku zeleniny a v ovoci. Avšak při technologickém zpracování využívajícím moderní techniku mletí je obvykle frakce lignanů oddělena společně se slupkami a vlákninou. Lignany můžeme dále nalézt i v rýži, luštěninách a hodně lignanů obsahují také ořechy. Lidská strava na lignany není příliš bohatá. Nejdůležitějším zdrojem lignanů jsou rostlinné oleje, zejména lněný olej.

Dalším zdrojem lignanů je celozrnné žitné pečivo nebo různé typy vlákniny.

Lignany a jejich boj proti rakovině

Některé fytoestrogeny mají antikarcinogenní účinky, jsou to především isoflavonoidy a lignany. Kromě mnohokrát zmiňované sóji a ostatních potravin, lze docela dobře konzumovat v našich oblastech lignany v mnoha druzích ořechů, ve lněných semínkách a celozrnných potravinách.

Rostlinné lignanové a isoflavonoidové glykosidy jsou střevními bakteriemi převáděny na sloučeniny se slabou hormonální estrogenovou aktivitou, ale také s antioxidační aktivitou. Mají tedy nejen vliv na metabolismus pohlavních hormonů a jejich biologickou aktivitu, ale ovlivňují i ​​enzymy, syntézu proteinů, působení růstového faktoru, proliferaci maligních buněk a diferenciaci. Lidskou řečí: jsou pro nás zdravé.

Epidemilogické studie toto zjištění potvrdily, protože nejvyšší hladiny těchto sloučenin jsou přítomny v potravě v těch zemích nebo regionech, kde je i nejnižší výskyt rakoviny. Za zmínku stojí, že antibiotika snižují vznik estrogenních a antikarcinogenní látek z rostlinných prekurzorů ve střevech.

Sponzorováno

Kde je více fytoestrogenů, je méně rakoviny

Rakovina prsu a prostaty mnohem méně převažuje v zemích Dálného východu, kde je nadbytek sojových fytoestrogenů ve stravě, ve srovnání se zeměmi západních civilizací. Emigrace lidí z okrajových oblastí Pacifiku do Spojených států se prokazuje zvýšení rizika rakoviny prsu a prostaty. Nárůst počtu rakovin prostaty se děje v rámci stejné generace, zatímco rakovina prsu u žen je pozorována v následující generaci.

Zdá se, že lignany a isoflavonoidy mají protektivní roli vůči několika typům rakoviny (rakoviny prsu, prostaty, tlustého střeva). Také se zdá, že působí jako prevence kardiovaskulárních chorob a osteoporózy, díky svým estrogenním a antioxidačním efektem.

Další zdravotní benefity lignanů

Lignany snížují hladinu LDL (špatného) cholesterolu

Studie z University of California v Davisu došla k závěru, že příjem lignanů snižuje hladinu LDL cholesterolu v těle. Studii si můžete přečíst na tomto odkazu.

Lignany mají vysokou antioxidační aktivitu

Lignany mají vyšší antioxidační (ORAC) hodnotu, než mnoho druhů ovoce nebo zeleniny.

Proti kardiovaskulárním onemocněním

Strava bohatá na potraviny, které obsahují rostlinné lignany (celá zrna, ořechy a semena, luštěniny, ovoce a zelenina) jsou trvale spojeny se snížením rizika kardiovaskulárních chorob. Nicméně, je pravděpodobné, že množství dalších živin a fytochemikálií, které byly nalezeny v těchto potravinách, přispívají k jejich kardioprotektivním účinkům.

Při studiu vlivu lignanů na karcinomy byla zjištěna nepřímá závislost mezi hladinou lignanů a rizikem karcinomu prsu, vaječníků, štítné žlázy u žen, ale i ochranná role lignanů před karcinomem prostaty a karcinomem tlustého střeva.

Pro zdraví prostaty

Po příjmu potravy se lignany rostlinného původu, především z olejnin, zrnin, zeleniny, ovoce a luštěnin, pomocí bakterií v tlustém střevě přeměňují na dva jednoduché fenolové látky, enterolakton a enterodiol. Při studii ve Skotsku se zjistilo, že vyšší koncentrace enterolaktonu byla spojena s lepším zdravím prostaty.

Pro zdraví tlustého střeva

Lněné semínko je nejbohatší zdroj lignanů. Bylo prokázáno, že v krátkodobém horizontu umí lignany snížit ohrožení zdraví tlustého střeva.

Pro krásné a zdravé vlasy

Sponzorováno

Existují studie, které ukazují, že lidé s vysokým množstvím lignanů v jejich těle mají lepší zdraví vlasů. Špatný zdravotní stav vlasů může být způsoben hormonem DHT. Lignany mohou inhibovat produkci enzymu, který konvertuje testosteron na DHT. V jedné asijské studii s muži a lignany se ukázalo významné zlepšení zdraví vlasů v průměru za 2 měsíce.

Co si o lignanech dále přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva