Lékořice a zdraví – kdy nám může pomoci?Lékořice a zdraví – kdy nám může pomoci?
4.8 (96%) 5 votes
Takto vypadá bylinka lékořice...

Takto vypadá bylinka lékořice…

Lékořice je divoce rostoucí rostlina, která se přirozeně vyskytuje v některých částech Evropy a Asie. Znáte ji zejména ze zvláštní černé pochoutky – lékořicového pendreku. Kořen obsahuje množství biologicky účinných látek – glycyrizín (je 50krát sladší než cukr), kyselinu glycyrrhiziovou glabrolid a další terpenoidy, kumariny, flavonoidy, a éterické složky.

Lékořice patří mezi koření, na které se v dnešní době zapomíná. Je padesátkrát sladší než řepný cukr, díky čemuž ho v minulosti používaly jako kuchyňské sladidlo. Dnes se již většinou považuje za plevel. Pěstuje se v Itálii a na východ až po Čínu.

Jak Lékořice pomáhá

Osoby bez zdravotních potíží se po užívání lékořice kořen cítí lépe a po jeho dlouhodobém užívání pocítili i mnoho dalších pozitiv. Lékořice například:

 • přispívá k podpoře činnosti střev
 • podporuje tvorbu žaludečního hlenu
 • podporuje činnost imunitního systému
 • používá k výplachům dutiny ústní a hltanu

Lékořice, lidově zvaná sladké dřevo. Patří mezi nejstarší léčivé rostliny. Pochází z Blízkého východu, u nás se zřídka pěstuje. Už mnohem déle než 2500 let je lékořice používána v lékařství jako v západní Evropě, i na Dálném východě. Číňané ji nazývají „praotec bylin“ a užívají ji v mnoha receptech, aby pomohli vyvážit ostatní ingredience. Užívá se také na ochucení léků. Název rostliny je složen z řeckých slov „glykys“ (sladký) a „rhiza“ (kořen), čemuž odpovídá i lidový název „sladké dřevo“.

Účinné látky v lékořici

Lékořice obsahuje saponiny (5 – 15%), flavonoidy, oxykumariny, látky typu estrogenních steroidních hormonů, hořčiny a také sacharidy.

Lékořice – sběr

V České republice můžete lékořice najít například na jižní Moravě. V našich zemích se začala pěstovat až v 16. století. Kořeny lékořice se sbírají na podzim. Sušení probíhá při teplotě okolo 30 °C.

Použití lékořice

Lékořice je uklidňujícím lékem na zažívání, vhodná jak při žaludečních vředech, tak i při průjmech. Zmírňuje zánět a pomáhá podporovat a obnovovat trávicí proces. Usnadňuje vykašlávání, proto je vhodná na úporné kašle např. při bronchitidě či astmatu. Bylina podporuje tvorbu mnohých hormonů, jako je hydrokortizon, a tak působí protizánětlivě. Dlouhodobé používání lékořice není vhodné, protože nepříznivě ovlivňuje iontovou rovnováhu a vylučování vody z těla.

Charakteristika lékořice

Z lékořice se využívají kořeny, kde se soustřeďuje jeho svérázná chuť. Koření se sbírají, následně se vaří a filtrují, takže se z nich extrahuje šťáva. Vychladlá šťáva zhoustne a je lepkavá. Ze šťávy lékořice se vyrábějí černé bonbóny, známé pod názvem pendrek.

Účinky lékořice na zdraví

 • žvýkání kořene pomáhá při zánětech hrdla
 • zmírňuje příznaky nachlazení
 • zmírňuje křeče a záněty
 • pomáhá vylučovat hleny z plic, pročišťuje průdušky
 • jemné a přirozené projímadlo
 • pomáhá při pálení žáhy
 • pomáhá při problémech s trávením
 • pomáhá při léčbě žaludečních vředů
 • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
 • přidává se do léků proti kašli

Využití lékořice v kuchyni

Lékořice se přidává do dýmkového tabáku, zvýrazňuje chuť piva či likérů. Nejčastěji se s ním lze setkat v cukrovinkách, kdy si ho můžete koupit pod názvem pendrek. Pokud byste chtěli, můžete si toto koření pěstovat i sami.

VIDEO: Benefity lékořice (anglicky)

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.