Sponzorováno

Kůra ze stromů a keřů pomůže vašemu zdraví. Nevěříte? Čtěte! 4.81/5 (26)

Kůra ze stromů a keřů pomůže vašemu zdraví. Nevěříte? Čtěte!Kromě bylinek a chutných plodů z vaší zahrádky můžete sklízet i kůru z různých stromů a keřů, která se využívá v lidovém léčitelství od nepaměti. Skoncujte s drahými pilulkami a vyberte se spolu s námi do lesa, protože pro vaše zdraví dokáže tento zázrak často udělat víc než moderní medicína.

Jak na to?

K sběru potřebujete kapesní nožík a papírovou kapsička na kůru. Při této činnosti platí jedno základní pravidlo, a sice, že bychom neměli brát více, než je nutné. Dlouhodobým skladováním kůra totiž ztrácí své léčivé schopnosti a navíc to není humánní k životnímu prostředí. Právě z tohoto důvodu si vybíráme čerstvě pokácené stromy a keře, kterým řezání větví neškodí. Kůru můžeme odebrat i z rostoucího stromu, kterou malými podélnými zářezy pomalu oddělujeme od dřeva v podobě drážky. Aby dřevina „nekrvácela“, je třeba tento řez ošetřit, ideálně zatřít štěpařským voskem. Když chceme dosáhnout pro naše tělo co nejpříznivější účinky, dáme přednost mladým a zdravě vypadajícím stromům, které by měly růst v dobře zvětralé půdě. Věk stromu nejlépe odhadneme právě díky jeho kůře, která je hladká a tenká, v porovnání s drsnou a hrubou kůrou starého stromu. Sušíme ji doma v suché místnosti a když se stane křehkou a získá zeleno-šedou barvu, je připravena na své použití a další zpracování.

S vrbou zapomenete na aspirin

Dřevina libující písčité i hlinité půdy se považuje za pramatku dnešní farmacie, protože její kůra obsahuje hojivou látku salicin. Právě tento výtažek dal podobu známému aspirinu, ale pokud upřednostňujete produkty z lůna přírody, s trochou šikovnosti již nemusíte více chodit do lékárny. Vrbová kůra má podobné účinky jako tato tabletka – snižuje horečku a zmírňuje bolest, zejména při revmatismu, ale i bolestech hlavy, zubů či svalů. Ve velkém se užívá při nachlazení, ale spolehlivě působí i na některé nemoci ledvin a močového ústrojí. Mírně uklidňujícího efektu se dočkají osoby trpící nespavostí, ale i lidé s nadměrnou sexuální žádostivostí.

Příprava: Při chřipce a žaludečních potížích zalijeme jednu čajovou lžičku mleté ​​vrbové kůry 2,5 dcl vroucí vody, louhujeme 20 minut a užíváme 5 až 8 krát denně. Odvarem si můžeme mýt i vlasy, zabraňuje tvorbě lupů. Prášek z vysušené drogy se sype do otevřených ran na jejich rychlejší zotavení.

Bezem proti rakovině

V minulosti se věřilo, že bezinky ochraňuje před zlými silami, kouzly a čarodějnicemi. Obsahuje antioxidanty, což je nejspolehlivější cesta, jak se vyhnout nemocem vyššího věku spojených s buněčným stárnutím. Sehrává také významné poslání v boji proti rakovině. Zelená kůra se na jaře a podzim seškrabuje, odděluje od šedé části a pečlivě suší na slunci. Na prevenci proti ateroskleróze si připravte 20 gramů suché bezinkové kůry, kterou zalijte litrem studené vody a zahřívejte, dokud se polovina vody nevypaří. Doporučená dávka jsou tři šálky denně i jako diuretikum.

Na bolesti břicha zkuste břízu

Strom s nápadně bílou kůrou se používá k léčení různých neduhů celá staletí. Staří Keltové mu přisuzovali zázračnou moc a měli také ve zvyku zdobit dům poctivých panen březovým listím. Pro indiány byla tradiční medicínou na žaludeční potíže a problémy a trávením. Odvar z břízy pomáhá při vodnatelnosti a dně, ale také ji můžeme požít jemně rozdrcenou třikrát denně na špičce nože. Zajímavostí je takzvaný březový cukr, který získáme odstředěním tekutiny z kůry stromu. V nedávné historii se využíval jako vhodná alternativa sladidla pro diabetiky, během druhé světové války ve Finsku dokonce nahradil klasický cukr.

Sponzorováno

Dub jako ústní voda i proti hemeroidům

Tento krásný strom roste převážně v nížinách, ale můžeme ho najít prakticky všude. Nejúčinnější částí dubu je jeho kůra. Ta totiž obsahuje velké množství tzv. tříslovin, které působí svíravě na cévy a tkáně. Kůra se sbírá z malých větviček (slabší než palec) zjara, když míza umožní snadné odlupování kůry od dřeva. Kůru pak sušíme vcelku, ale neskladujeme příliš dlouho, s postupem času se totiž vytrácejí účinné látky.

V lidovém léčitelství měl dub široké využití. Používal se při pálení žáhy. Nemocný si na jazyk položil dubový lístek, čímž vyvolal slinění. Po spolknutí slin začalo pálení ustupovat. Dnes je používán především odvar z dubové kůry. Pomáhá při léčení nejrůznějších zánětů a tlumí bolest. Je vhodný ke koupelím, výplachům, obkladům, k omývání hnisajících ran, mokvavých ekzémů, k ošetření spálenin, bércových vředů a hemoroidů. Používá se rovněž jako ústní voda a kloktadlo.

Příprava odvaru (roztoku): Pro vnitřní užití se vaří asi čajová lžička dubové kůry po dobu asi 5 minut, poté se nechá 10 minut odstát a zapařuje se asi ve 2dcl vody. Pro zevní aplikace se použijeme asi 1 hrst kůry na 1 l vody a vaří se 10-15 minut a půl hodiny spařuje.

Čaj z dubové kůry

1 čajovou lžičku drobně pokrájené kůry zalijeme 200 ml studené vody, 10 minut povaříme a poté scedíme. Pijeme 2 x denně po malých doušcích. Odvar pomáhá např. při chronických zánětech ledvin, při zánětech střevních či žaludečních sliznic nebo při různých onemocněních jater.

Koupel s dubovou kůrou

1 kg kůry z mladých větví přelijeme 2 až 3 l vody a vaříme asi hodinu na mírném ohni, poté scedíme a vlijeme do připravené koupele. Doba koupele by neměla překročit 20 minut, na koupel nohou stačí jen 15 minut. Koupel pomáhá léčit hemoroidy, vředy, ekzémy a obtížně se hojící rány. Dejte pozor, aby hladina vody byla níž než srdce!

Kloktadlo z dubové kůry

2 polévkové lžíce vaříme asi 20 minut kůry v 500 ml vody a poté pečlivě přecedíme. Kloktáme několikrát denně. Pomáhá při zánětech ústní dutiny, krvácení dásní a kataru hltanu.

Obklady s dubovou kůrou

Přelijeme 2 polévkové lžíce kůry 250 ml studené vody, vaříme 10 minut a poté slijeme. Užívá se k ošetření ran. K odstranění bradavic přikládáme obklady po dobu několika týdnů.

Březová míza – zkuste ji

Míza, která proudí ze stromu během několika týdnů časného jara jako voda, je jedním z nejzdravějších a nejčistších nápojů. Je plná minerálů, které strom načerpal z půdy. Březová voda má úžasné léčivé a vitalizující účinky, čistí organismus od toxinů. Chutná jemně a lahodně. A navíc je to čistě přírodní produkt.

Březová míza je bohatá na cukr, organické kyseliny, enzymy, vápník, magnesium, železo a další cenné látky. Její konzumace může pomoci při léčbě močových kamenů, žaludečních potíží, vředů na dvanácterníku. Je vhodným pomocníkem při potížích s játry, ledvinami, při anémii, bolestech hlavy, při opakovaných zánětech průdušek, tuberkulóze, dráždivém kašli. Úlevu díky ní mohou pocítit lidé, které trápí artritida nebo zánět míšního kořene, a skutečně také revmatici. Produkty z březové mízy jsou vhodné především pro ženy, protože mají mimo jiné i omlazující účinky a zvyšují plodnost.

TIP: Přečtěte si také další článek o kůře ze stromů a jejich účincích na zdraví

VIDEO: Jak ošetřit strom po čerpání mízy

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva