Sponzorováno

Kdy může ultrazvuk uškodit? 4.89/5 (9)

Kdy může ultrazvuk uškodit?Podle lékařů je sonografické vyšetření v těhotenství pro miminko bezpečné. Kdy však může uškodit? Přesto, že na první „film“ s miminkem v hlavní roli se všechny budoucí mámy nesmírně těší, jenže tato paráda není jen tak „zadarmo“. Různé zdroje přicházejí s odstrašujícími zvěstmi. Například odborníci z americké Yalovy univerzity (po ultrazvukovém vyšetření gravidních myšek) zjistili, že zvukové vlny narušili vývin mozku jejich potomků. U potkanů ​​zas opakované vyšetření poškodilo myelin, tedy obal nervů v mozku. Irská studia dokonce přišla s tvrzením, že ultrazvuk poškozuje DNA buněk a zpomaluje jejich dělení a obnovu. Ačkoliv není jasné, jak silná dávka a jak často byla použita, přece jen to znamená, že toto vlnění je za jistých okolností schopné ovlivnit tkáň nenarozeného plodu.
Přibývají dokonce výzkumy, které objevily souvislost ultrazvukových vyšetření s vyšším rizikem předčasných porodů, narozením mrtvého dítěte, poruch mozku, řečového vývinu, srdečních vad a hyperaktivity!

Kazí ultrazvuk buňky?

To, že ultrazvuk by mohl nadělat řádnou neplechu, za jistých okolností připouští i gynekolog MUDr. Peter Krajkovič. „Ultrazvukové vyšetření v těhotenství je zcela bezpečné, pokud se naplní tři předpoklady a to: důvod k vyšetření, vhodný ultrazvukový přístroj a zkušenost vyšetřujícího. Nebezpečné je vyšetření starým nekontrolovaným přístrojem, příliš dlouhé vyšetření vysokou intenzitou v raném těhotenství. Nežádoucí je kavitační účinek ultrazvukových vln, tedy vytváření mikrodutiniek, které dokáží poškozovat buňky a tkáně. Další vedlejší efekty jsou mikroproudění v okolí vln“ objasňuje gynekolog. Vzhledem k těmto efektům lékař doporučuje používat ultrazvuk na co nejkratší dobu a s co nejnižší intenzitou, s naprostou minimalizací při raném těhotenství do 9. týdne.

Teplo v bříšku

Princip sonografu spočívá ve vysílání zvukových vln ve frekvenci neslyšitelné lidským uchem. Může tento zvuk děťátko v bříšku slyšet, či dokonce ho vyrušit? Švýcarská porodní asistentka Kirsten Proppeová říká, že takové prenatální vyšetření způsobuje sekundární záchvěvy v děloze, které děťátko slyší s hlasitostí 100 decibelů, což odpovídá vlaku vjíždějícímu do stanice.
To, co připisujeme radostným gestům miminka na monitoru, jsou podle ní ve skutečnosti reakce právě na vlnu, které se snaží vyhnout.
„Ultrazvuk je jednoduše řečeno vysoce pisklavý zvuk s frekvencí nad 20 tisíc hertzů. Teoreticky je možné, že některé vlny změní odrazem frekvenci a je možné je zachytit pouhým uchem. Podle mě však spíše ne. Hlasitost 100 decibelů je hlasitost motorové pily a to bychom museli slyšet, „domnívá se doktor Krajkovič . A věděli jste o tom, že ultrazvuk v plodové vodě působí i jako “ minisporák „? Ačkoli tento efekt lékař připouští, maminky mohou být prý klidné. „Jeden z nežádoucích účinků ultrazvuku je tepelný efekt. Rozkmitáním částic prostředí se prostředí přehřívá. V medicíně se však používají přístroje, které mají co nejnižší intenzitu a minimální termický efekt“. V každém případě platí, čím vyšší intenzita ultrazvuku a čím delší vyšetření, tím miminku „zavaříte“ více.

Sponzorováno

Sporná spolehlivost

Sonovyšetrení je nástroj prenatální diagnostiky a má informovat o tom, jak se miminku v děloze daří. „V těhotenství má každý ultrazvuk své důvody. Na začátku těhotenství se pomocí něj stanoví uložení plodu v děloze, jeho věk, později vývojové vady, velikost plodu, proporcionalita růstu, množství plodové vody, srdeční akce, typ placenty a mnoho dalších údajů. Na základě dopplerovských průtoků krve v jednotlivých cévách plodu se dá stanovit dostatek kyslíku a výživných látek“ popisuje gynekolog.
Ne vždy však ultrazvuk ukáže přesnou informaci. Podle kritiků nastávající mámy příliš upozorňuje na možné poškození plodu, výsledky vyšetření vyvolávají obavy a často zbytečně indikují císařský řez. Jedna z rozsáhlých studií o prenatální diagnostice zjistila, že nesprávné údaje najde sono až v 30 procentech případů. Stojí pak to riziko vůbec za to?
„Ultrazvuk je výborná metoda, která i při svých rizicích přináší mnoho výhod. Není však všemocný, dají se jím stanovit pouze některé vývojové vady, zejména velké. Rizikem jsou takzvané artefakty, tedy něco, co je viditelné na ultrazvuku, ale ve skutečnosti to neexistuje“ říká MUDr. Krajkovič. Nebo naopak, ultrazvuk nemusí „dosáhnout“ všude, spolehlivost ovlivňuje i množství plodové vody, položení plodu a podobně.
„Výsledek ultrazvuku ovlivňuje i charakteristika tkáně a typ pacientky. U některých žen je špatná echogenita, tedy nekvalitní obraz, viditelnost zhoršuje i přílišná obezita“ doplňuje lékař.

Čtyřikrát a dost

Standardní dávky ultrazvukových vln, jaké absolvujete během těhotenství, by vám však v žádném případě ublížit neměly. V rámci gravidity máte povinné tři až čtyři vyšetření, přesný počet se odvíjí od vašeho stavu, stavu děťátka a případných podezření na vývojové vady.
Zcela vyhnout byste se měli ultrazvuku v raných stádiích při potvrzování těhotenství a tuto metodu raději nahradit klasickým těhotenským testem z krve. Přehánět to netřeba ani později. „Ultrazvuk se dá dělat se souhlasem pacientky prakticky kdykoliv. Omezení je při silném krvácení z pochvy a raném těhotenství. I tak však není dobré realizovat jej každý den. To však nikdo nedělá“ říká lékař.

TIP: Jak je to s ultrazvukem v těhotenství?

VIDEO: Ultrazvukové vyšetření břicha

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Kdy může ultrazvuk uškodit?”

    1. Evicka napsal:

      Toto info o ultrazvuku je mi zname a souhlasim, ze je nebezpecne pro plod. Ja jsem ted tehotna 35 tyden a nemela jsem jeste ani jeden ultrazvuk. Pred tehotenstvi jsem objevila knihu od Jim West a on nase na internetu 50 cinskych studiich provadenych na abortovanych lidskych plodech ve vsech studiich vyvoje a prisli na sokujici zavery jak popisuje tento clanek. A take spojili rakoviny u deti s prenatalnimi ultrazvuky. Doporucuji precist je sice v anglictine, ale ted umi anglicky skoro vsichni mladi. Me to teda odradilo. Na youtube jsou take videa tehotnych doktorek, ktere samy nechteji ultrazvuk behem sveho tehotenstvi. Zajimave ze? Co oni vi a my ne.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva