Sponzorováno

Jak si správně vybrat sluneční brýle? 4.71/5 (17)

jak vybrat sluneční brýleZásadní otázka pro zdraví našich očí: Jak si správě vybrat kvalitní sluneční brýle? V první řadě musí mít dostatečný UV filtr, tzn., že poskytují ochranu proti UVA a UVB záření. Nejsnáze to poznáme podle jejich označení. Označení slunečních brýlí etiketou UV 400 znamená, že pohlcují UV záření s vlnovou délkou 400 nm a méně, a tedy tuto ochranu mají. To však není jediný parametr výběru.

Zbarvení čoček

Sluneční brýle dělíme podle stupně protisluneční ochrany do pěti kategorií, které hovoří o procentech propuštěného viditelného záření čočkami (pod pojmem čočka rozumíme optický materiál, který je vložen v rámech, lidově nazývaný jako „sklo“). Na brýlích jsou tyto kategorie označeny číslem od 0 do 4:

  • 0 – čiré nebo slabě zbarvené (propustnost viditelného záření 80-100%)
  • 1 – slabě zbarvené (propustnost viditelného záření 43-8O%)
  • 2 – středně silně zbarvené (propustnost viditelného záření 18-43%)
  • 3 – tmavě zbarvené (propustnost viditelného záření 8-18%)
  • 4 – velmi tmavě zbarvené (propustnost viditelného záření 3-8%)

Vrstva, která chrání oči před UV zářením je čirá, takže tmavší zbarvení nutně neznamená, že ochrana bude lepší (UV filtr a stupeň zbarvení čoček jsou dvě různé kategorie). V zásadě, stupeň 0 je spíše pro image a oko dostatečně nechrání. Stupeň 1 můžeme nosit ve městě, když není velká intenzita slunečního záření. Nicméně vždy, když jsme vystaveni přímému slunci, měli bychom použít brýle se stupněm ochrany 2 až 3, a samozřejmě s UV filtrem.

Zbarvení čoček je super pro řidiče

Zbarvení čoček je důležité pro řidiče, a to kvůli zkreslení vnímání barev. Nejméně zkresluje šedé, zelené a hnědé zbarvení. Žluté a oranžové zbarvení je vhodné do mlhy a deště. Při řízení motorového vozidla nejsou vhodné brýle s velmi tmavým zbarvením (kategorie 3-4). To je naopak dobré pro prostředí s vysokým stupněm slunečního záření; u vody, na plážích, ale také ve vyskohorskom terénu, či při zimních sportech v zasněžené krajině. „Ideální zabarvení by mělo být přibližně taková, že pokud se podíváme v daném prostředí do zrcadla, neměli bychom v něm vidět své oči.“ (Čmeľ, 2008).

Sluneční brýle nás také mohou chránit před nadměrným infračerveným zářením, které vnímáme jako teplo; při nepříznivém vlivu může způsobit spálení víček.

Sponzorováno

Jak mají tedy brýle vypadat?

Sluneční brýle musí při vyzkoušení dobře sedět; to znamená, nesmí tlačit ani na nose, ani na uších, ale zároveň při rychlém pohybu hlavy musí zůstat bez pohybu na svém místě. Řasy by se neměly dotýkat čoček. Při sledování přes brýle nesmí docházet k deformacím pozorovaných objektů a tvarů. Také by neměly nad obočím vytvářet prostor, kudy by mohlo procházet slunce. Čím je čočka větší, tím lepší ochranu umožňuje, a ty, které sahají až k lícní kosti chrání současně lepší i křehké tkáň v okolí očí. Při výběru je také důležité myslet na to, v jakém prostředí budeme sluneční brýle nosit a tomu i podřídit stupeň ochrany a zbarvení.

Typy materiálů pro sluneční brýle

Co se materiálů týče, můžeme si vybrat čočky ze dvou kategorií: minerální (vyrobené ze skla) nebo organické (vyrobeno z plastu, např. Akrylát). Podle MUDr. Čmeľ, PhD, MPH (2008): „Skleněné čočky jsou těžší, snadněji se rozbijí, ale jsou více odolné proti poškrábání a blokují i ​​infračervené záření. Plastické čočky jsou oproti tomu lehčí, více odolné vůči rozbití, ale většinou nevychytávajú infračervené záření a spíše se poškrábou.“ I když, dnes se dá i na plastické čočky aplikovat vrstva proti poškrábání.

Pro řidiče, ale i lyžaře, zda sporty u vody, jsou vhodné polarizační čočky, které redukují odražené exteriérové ​​světlo a výborně eliminují různé odlesky. Zároveň tyto nejvíce snižují únavu očí. O snížení únavy očí a také zvýšení bezpečnosti např. při řízení se postará antireflexní vrstva. Jde o specifickou povrchovou úpravu, která odstraňuje odlesky a odrazy na přední a také zadní ploše čočky. U slunečních brýlí se však, z estetického důvodu, antireflexní vrstva nanáší většinou jen na zadní stranu čočky.
Pokud hledáme opravdu univerzální sluneční brýle, ideální jsou fotochromatické čočky. Díky svým vlastnostem reagují na ostrost světla a mění svou barevnost na základě světelných podmínek.

Když už máme vybrány vhodné brýle, neměli bychom zapomínat na péči o brýle. Je třeba brýle chránit před poškozením pevným pouzdrem. K čištění používáme speciální utěrku a vyvarujeme se jakýmkoliv agresivním postupům.

A dále si brýlích přečtěte

VIDEO: 7 praktických rad pro výběr brýlí

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Jak si správně vybrat sluneční brýle?”

    1. […] TIP: Jak vybrat sluneční brýle? […]

    2. […] TIP: Jak vybrat sluneční brýle? […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva