Sponzorováno

Jak se zbavit vší? 4.8/5 (15)

Jak se zbavit vší?Znáte to – vrátíte se po prázdninách zpět do školy, začnou se nosit čepice a vaše dítě se jaksi podezřele škrábe ve vlasech. Vlasy zběžně zkontrolujete a vydechnete si, že to byl jen planý poplach nebo … tam najdete drobné malé broučky a nakladená vajíčka. Pozor, i v prvním případě může jít už o vši, ale pokud je v hlavě jen jedna – dvě, nemusíte je hned objevit a „diagnóza“ se potvrdí až poté, co bude mít dítě zavšivenou celou hlavu

Už dávno jsme překonali předsudek, že vši se najdou jen ve špinavých vlasech. Vši vlasy milují a je jim jedno jaké jsou – hnědé, krátké, čisté, kudrnaté … A přestože nepředstavují pro lidský organismus extra velké riziko, potrápí nás pořádně a bohužel i dlouho (někdy i psychicky). Živí se lidskou krví, život samičky trvá asi 4 týdny a za tuto dobu dokáže naklást až 150 hnid, které rychle rostou a rozmnožují se. Svědění hlavy způsobují jejich procházky po pokožce nebo jemné bodnutí, během nichž sají krev. To nás vede k následnému škrábání, kterým si můžeme zanést na pokožku bakteriální infekci.

Mýty a polopravdy o vši

* Veš nemá ráda čistotu a dodržování hygieny. Ve skutečnosti vši hygiena a čistota vůbec nepřekáží.
* Vši se dají odstranit častým mytím hlavy a běžným šamponem. To je také lež, možná nějaká se samotným mytím smyje, ale rozhodně se všechny nezničí!
* Vši se zničí v chlorované nebo slané vodě. Lež!
* Pomůže petrolejový zábal. Pozor! Nezkoušela jsem a lze skutečně pomůže, ale rozhodně bych neaplikovala na hlavu ani sobě, natož dětem!
* Prý pomůže žehlička na vlasy nebo horký fén. Věřte, nepomůže! Jen si zničíte vlasy!

Jak se tedy zbavit vší?

Stále zůstává cenově nejvýhodnější a nejpřírodnějším i když pracná – mechanická metoda. Abyste si to trošku ulehčili, doporučuji si pořídit velmi hustý hřeben. Obyčejně ho dostanete v šamponu proti vším. Před samotným vyčesáváním vlasy dítěte naolejujte. Z vlastní zkušenosti doporučuji kokosový olej, který jemně vmasírujte dítěti do hlavy. Je výborným pomocníkem i na vlasy bez vší, které jsou po něm krásně zregenerované, hedvábné a lesklé. Časté mytí a česání totiž ničí i jemné dětské vlasy, proto je kokosový olej fajn. Pomůže vám však i v tom, že když budete tím hustým hřebenem česat naolejované vlasy, vši nebudou prokluzovat hřebenem jako na suchých vlasech ale doslova se budou lepit na hřeben a po každém začesaní ho utřete do ubrousky – takto lze vymýtit nejvíce vší. Vlasy ale musí být dostatečně mastné (nebojte se, kokosový olej se smyje snadno).

Sponzorováno

Do kokosového oleje před masáží zamíchejte pár kapek geraniové, čajovníkové silice – už v minulosti se používaly na hubení vší a nechte působit alespoň půl hodinu. Následně vyčešte a smyjte. Po usušení vlasů přichází druhá fáze – uložte dítě do pohodlné polohy, zapněte oblíbenou pohádku nebo cokoliv, při čemž ho udržíte a následuje mechanické vybírání hnid.

Rozdělte si vlasy dítěte podle hustoty do 20 pramenů a když každý zkontrolujete a vytáhne hnidy, svažte ho do gumičky a oddělte od ostatních vlasů. Po skončení čištění ještě dejte kapku z použité silice za ucho – její pach nemají vši v lásce. Toto opakujte každý den po dobu jednoho týdne a měli byste mít vyhráno. Pokud je dítě větší, rozložte na zem bílou plachtu nebo velký papír a dítě si může vyčesávat hlavu i několikrát za den mechanicky, ohnuté, směrem od zátylku ke čelu.

Veš vydrží mimo pokožky vlasů jen 24 hodin, přesto vyperte všechny čepice, peřiny. Co se dá, dejte do mrazničky na 24 hodin. Během následujícího týdne ještě aplikujte silici za uši, na krk a spánky.

Velmi účinně pomáhá i macerát (studený výluh) z listů ořechu vlašského. Nevýhodou je, že se dá dělat jen z čerstvých listů. Čerstvé listy jsou známé jako insekticid (proti vším, blechám, klíšťatům).

Pach listů odpuzuje hmyz a proto se jejich odvarem někdy natírají zvířata v chlévech. Listy ořechu se používají i do boudy, když potřebujete zbavit psa blech.

Nejjistějším řešením zůstává vždy vlasy ostříhat. U chlapců je to bez problémů, u dívek velmi pomůže i prořídnutí hustých vlasů nebo alespoň zastřihování a hnidy se tak z vlasů vytahují mnohem jednodušeji. Stále však nechápu maminky, které si na délce vlasů svých dětí tak zakládají, že raději je budou trápit agresivními prostředky z lékárny jakoby měli vlasy o něco zkrátit.

A co vy? Jaké jsou vaše tipy na zbavení se vší?

VIDEO: Jaké jsou rozdíly v přípravcích pro vši?

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva