Sponzorováno

Jak se po celkové anestezii dostat zpět do formy? 4.59/5 (27)

Přístroj na anestezii.

Přístroj na anestezii.

Celková anestezie (hovorově i anestezie, narkóza) je řízen stav bezvědomí, který je potřebný k navození stavu bez citlivosti a vnímání bolesti během operačního výkonu nebo vyšetření. Tělu dá poměrně dost zabrat, jak se tedy po této proceduře vzpamatovat?

V rámci předoperačních vyšetření se setkáte s anesteziologem – specialistou na „uspávání“, který zhodnotí váš tělesný a zdravotní stav a navrhne anestezii šitou na míru. Proto je důležité, abyste ho podrobně informovali o všech okolnostech, které mohou výkon anestézie ovlivnit. Důležité je uvést léky, které užíváte, i volně prodejné, to, zda kouříte, pijete alkohol a kávu. Zatajování není v tomto případě na místě, nikotin, alkohol či kofein jsou psychoaktivní látky, které ovlivňují centrální nervovou soustavu, což je také základní účinek anestetik – léčiv podávaných na navození znecitlivění. Ovlivňují také stav po probuzení a citlivost na bolest.

Po probuzení po anestezii

Podle typu a délky trvání celkové anestezie se po probuzení budete cítit různě dlouhou dobu zmateně, malátné a ospale. Připravit se můžete i na zimnici. Přidružit se mohou bolesti hlavy, zvracení, závratě, bolesti svalů, pocení. To jsou nejčastější vedlejší účinky anestetik. Ubíjející také může působit zákaz přijímání tekutin ještě několik hodin po probuzení. Proto se připravte předem na to, abyste své tělo a mysl dostali co nejdříve znovu do formy.

Důležité je řídit se pokyny zdravotnického personálu, který je přítomen při prvním vstávání, dohlédne na to, kdy můžete pít, jíst, navštívit toaletu. Abyste dostali zbytky anestetik z těla ven a cítili se opět fajn, naplánujte si ještě před operačním výkonem, nebo zákrokem jednodenní chirurgie jak se co nejlépe vrátit do běžného života. Potřebné je především myslet na:

  • detoxikaci
  • jídelníček na zrychlení metabolismu
  • regeneraci organismu

Očista organismu

Slovo detoxikace nebo detox jste už určitě slyšeli. Možná jste také vyzkoušeli některé metody nebo jste si naopak řekli, že vy to nepotřebujete. Po absolvování celkové anestézie je však odstranění toxinů z krevního oběhu žádoucí a nanejvýš prospěšné. Nemusíte dělat nic složitého. Zcela běžným a dostupným detoxikantem je kopřivový čaj. Nejlepší je použít čerstvou kopřivu, po zalití vařící vodou vyluhovat 15 minut a vypít 2-3 šálky denně. Na šálek čaje vám postačí jedna menší rostlina nebo lžíce sušené kopřivy. Užívání by nemělo trvat déle než 2-3 týdny. K detoxikaci vám dopomůže i užívání doplňků stravy ve formě kapek nebo tablet, zejména:

Sponzorováno

  • vitamín C – vybírejte si přírodní přípravky bez barviv
  • řasy obsahující jódspirulina, chlorella, kelp
  • bylinné výtažky – tinktura z pupenů břízy, rozmarýnu

Zrychlení metabolismu

Vše nevhodné, co se do těla dostalo, musí se z něho vyloučit. Proto se snažte nastartovat tělo tak, aby fungovalo co nejefektivněji. Organismus po zátěži se zotaví, pokud přijme potraviny s využitelnými živinami, které nezatěžují trávicí systém. Snažte se dodržet tyto zásady:

  • snídejte, nastartujete tím metabolismus
  • jezte pravidelně, menší porce, navodíte tím tělu správný rytmus
  • vybírejte si kvalitní lehce stravitelné bílkoviny – zakysané mléčné výrobky, vajíčka, mořské ryby
  • pijte dostatečně, v pravidelných dávkách, zejména vodu a neslazené čaje
  • ryby poskytnou kromě bílkovin i minerály a vhodné tuky
  • dostatečně spěte
  • vyhýbejte se stresu, stresové hormony brzdí metabolismus

Regenerace organismu

Po absolvování celkové anestezie se doporučuje obecně do 36 hodin vyhýbat těmto úkonům:

  • řízení motorových vozidel
  • práci ve výškách
  • obsluze strojů
  • právním úkonům

Po zákroku v celkové anestezii vás tak brzy domů i tak nepustí. Dost často se vyskytují i ​​výkyvy nálady a emoční nestabilita. Proto si i po propuštění z nemocnice dopřejte dostatek spánku, odpočinek, dechová cvičení, relaxační procházky a pobyt v přírodě (samozřejmě v takové míře, abyste neohrozili svou rekonvalescenci). Šetřete se a využijte tento čas na přečtení knihy, poslech hudby či prohlížení fotoalb. Takové činnosti vám umožní strávit čas v klidu, bez zvýšené námahy a navodí ve vás příjemné pocity.

TIP: Podívejte se na přírodní anestetika

VIDEO: Příprava před celkovou anestézií

VIDEO: OPERACE V CELKOVÉ ANESTEZII: co čekat?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    4 Komentářů u článku “Jak se po celkové anestezii dostat zpět do formy?”

    1. Renata napsal:

      Dobrý večer,
      dcerka dnes prodělala celkovou anestezii z důvodu opravy zubů,protože nespolupracovala.5 h po anestezii pořád zvrací,je to normální?Dceři je2,5 roku.A i to v ní jakoby chrčí.
      Je to normální?
      Děkuji za odpovět Pokorná

      • Rehabilitace.info napsal:

        Pooperační nauzea a zvracení (zkratka PONV) je jedním z nejčastějších vedlejších účinků, které se vyskytnou během prvních 24 hodin po operaci. Mohou trvat i 5h po operaci. I déle.

    2. Lucie napsal:

      Dobrý den,
      Jsem 5 dni od poměrně rozsáhlého gyn. zákroku. Velice často pocituju velikou a většinou i bolestivou tíži v ramenou. Jediným lékem je, si lehnout, za nějaký čas to přejde. Prý je to reakce na CA, tomu rozumím. Ale chci se zeptat, zda se s tím dá něco dělat a jak dlouho cca muže takový stav trvat? Děkuji za odpověď, Lucie.

    3. Mirek napsal:

      dobrý den,
      moje matka 80let+před několika dny prodělala operaci s celkovou anestezií. Oparace proběhla vpořádku, avšak zdravotní stav se změnil : bodová bolest halvy u pravého spánku a nad čelem – několik vteřin krátkodobé výpadky paměti v průběhu hovoru ( nemůže si vzpomenout na slovo a jaksi se v konverzaci „zadrhne“) což provází i určitá zmatenost, nechutenství a suchý kašel (krátce, několikrát za den). Zdá se , že tento stav se postupně zhoršuje. Podotýkám, že před oparecí/anestezii tyto příznaky nebyly. Jsou to běžné příznaky nebo se něco pokazilo, a jak to vyléčit ( vitamíny, léky, strava…..?)

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva