Jak na jarní deprese? 4.92/5 (25)Jak na jarní deprese?I když by se mohlo zdát, že s koncem sychravých a tmavých dní skončí i špatná nálada, nemusí tomu tak být. Ani krásnější počasí, probouzející se příroda a více slunečního světla nejsou zárukou pozitivního psychického rozpoložení. Právě naopak. Tak jako pro podzim, i pro jarní období jsou stejně typické deprese.

Rozdíl spočívá v tom, že je nazýváme jarními depresemi a v tom, že vznikají z odlišných příčin. Příznaky jsou však tytéž. Jde především o ztrátu zájmu, nechutenství, ztráta jakékoliv motivace pro cokoliv, nedostatek energie, výkyvy nálad a podobně.

Důvodem jsou často i sezónní alergie

Ačkoliv byste možná na prvním místě očekávali psychosomatické nebo psychologické příčiny, není tomu tak. Jedním z nejčastějších důvodů jarních depresi jsou právě sezónní pylové alergie typické pro období nejvyšší pylové aktivity. Špatný fyzický stav, vyčerpání, neustálé problémy s dýcháním či očima způsobují, že trpí i naše psychika. K tomuto názoru dospěli vědci z University of Maryland v Baltimore. Podle nich za to může uvolňování látek zvaných cytokiny. K tomu dochází v důsledku vznikajících alergických reakcí či přítomnosti různých toxinů v ovzduší. Tato látka má pak za následek stavy apatie, nechutenství, vyčerpanosti a celkového nepohodlí.

Ovlivňují nás hormony

Aktivitu a činnost hormonů může do jisté míry ovlivňovat i střídání denního světla s tmou, i míra slunečního světla. V tomto smyslu jde především o hormon melatonin. Ten se tvoří přirozeně v organismu především při stmívání. Potřebný je však serotonin, tedy tzv. hormon štěstí, který způsobuje dobrou náladu a celkovou tělesnou pohodu. Pokud dochází k útlumu jeho tvorby, dochází k vyčerpání organismu, ztrátě energie, výkyvům nálad, i mrzutosti.

Překážet může počasí

Jakkoli se zdá tato teorie nesmyslná a hloupá, je to skutečně tak. Některé druhy depresí jsou totiž vázány na jistý typ počasí. Nezáleží přitom, zda jde o léto nebo zimu. Příznaky deprese nastávají a končí vždy v určitém čase každý rok. Tvrdí to vědci z Univerzity v Utrechtu. A je to logické. Stejně, jako může některým překážet chladné a sychravé počasí, i teplo a intenzivně sluneční paprsky mohou být příčinou špatné nálady u jiných. Proto tuto formu deprese nazýváme sezónní afektivní porucha.

Deprese v důsledku přetížení

První jarní paprsky mnohé doslova lákají k vyšší fyzické aktivitě ať už jde o domácnost, zahradu, nebo zaměstnání. Deprese v tomto případě paradoxně nastávají po předcházející zvýšené aktivitě, ke které došlo právě povzbuzením dobrým počasím. Po dlouhém zimním odpočinku, kdy se například v zahradě realizoval jen málokdo, nemusíte dostatečně dobře odhadnout své síly. Tak dochází k přetížení organismu a následně i zhoršení nálady. Právě proto byste neměli podceňovat odpočinek a relaxaci. Zejména v prvních týdnech je třeba zvolit správný poměr fyzické aktivity s odpočinkem. V tomto smyslu mohou být ohroženy zejména ženy.

Jak s jarní depresí bojovat?

V první řadě je třeba organismus nakopnout zevnitř. To znamená, že je třeba dodat mu látky, které napraví například činnost hormonů, či jiné procesy. K nim řadíme zejména vitaminy, minerály, vlákninu a také sport či pohyb na slunci a čerstvém vzduchu. Jde především o vitaminy C, B a E. Nejenže působí antioxidačně, tedy organismus zbaví toxinů, které jej vyčerpávají, ale také posilují odolnost vůči stresu, podporují proces regenerace a chrání důležité orgány.

Nezapomínejte však ani na již zmíněnou relaxaci. Zatímco na jedné straně všichni odborníci radí aktivní pohyb a sport, stejně doporučují kvalitní odpočinek. Ten poskytne zejména věkem unavenému organismu dostatečnou regeneraci. Zkuste trochu upravit svou životosprávu a uvidíte, že problémy s depresí ustoupí. Mrkněte na další naše tipy, díky kterým si s jarními depresemi v pohodě poradíte:

  • práci si rozdělte, nemusíte všechno stihnout za jeden den
  • dopřejte si krátké přestávky (například abyste dodrželi pitný režim)
  • vyhraďte si dostatek času pro činnosti, které vás vysloveně baví a těšíte se z nich,
  • pijte čaj z třezalky tečkované nebo meduňky lékařské
  • občas navštivte dobrého maséra
  • odpočiňte si v teplé vodě – ať už doma neboť na termálním koupališti
  • nepodceňujte svůj fyzický stav – pokud vás trápí bolesti či alergie, jděte k lékaři
  • pokud vás deprese trápí dlouhodobě, zvažte návštěvu psychologa či psychiatra

TIP: Na jarní deprese zkuste jarní detox

A několik dalších tipů na jarní depresi

V napjatých situacích pomůže správné dýchání

Když je člověk ve stresu, pod tlakem, jeho tělo produkuje kortizol, který aktivizuje zásoby energie, aby se tělo s náporem dokázalo vyrovnat. Pokud se jedná o chronický stres, uvolňování hormonu je nepřetržité a náš organismus se postupně vyčerpává. V náročných situacích se doporučuje dýchat zhluboka, pravidelně, do břicha.

Bez radosti to nepůjde

I když budeme jíst zdravě, pohybovat se a slunit, nebude to nic platné bez pocitu zažívání radosti. Věnujte se čemukoliv, co tento pocit vyvolá – podívejte se na dobrý film, dopřejte si posezení s přáteli, pohár vína, sex apod Fantazii se meze nekladou. Dělejte radost nejen sobě, ale i ostatním – oni vám to třeba také někdy vrátí.

Zaveďte a dodržujte pravidelnost svého rytmu

Doporučuje se zejména ulehání a vstávání stále ve stejnou dobu. Pokud si myslíte, že je o víkendu dobré tělu dopřát třeba o 5 hodin více spánku než v průběhu pracovního týdne, mýlíte se. Právě naopak-koledujete si o únavu. Důraz je přitom více kladen na pravidelné vstávání před pravidelným ulehání.

Stop nadměrnému množství kofeinu

Klasickými kofeinovým nápoji je káva a cola. I když nás kofein „nakopne“, zvyšuje krevní tlak a kortizol v krvi. Později se nám bude hůře usínat, spánek nebude tak kvalitní a to opět způsobuje únavu. Pokud kofeinové nápoje opravdu nedokážete omezit, pijte je spíše dopoledne.

TIP: Jak na depresi bez léků? Třeba pomocí bylinek

Co si o jarní únavě a depresi také přečíst?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva