Sponzorováno

Hormon Oxytocin – hormon lásky – jak funguje? 4.9/5 (30)

oxytocinHormon lásky skutečně existuje – jmenuje se oxytocin. Lidé, kteří mají vysokou hladinu oxytocinu jsou přátelštější, vztahy s opačným pohlavím navazují podstatně lépe, než ti, kterým tento hormon chybí, a také stres se u lidí s vyšším množstvím oxytocinu projevuje jen výjimečně. Hormon lásky však dokáže ještě mnohem víc. Co Oxytocin skutečně umí si přečtěte v tomto našem článku.

Oxytocin je peptidický hormon, který produkuje hypothalamus. Je známý tím, že hraje významnou roli při porodu a při vytváření mateřského vztahu. Nedávno byla objevena jeho klíčová role při stanovování našich sociálních interakcí a milostných vztahů. Oxytocin posiluje altruismus, šlechetnost a empatii a dělá nás více ochotnými věřit druhým. To vše se děje tak, že jsou potlačovány prefrontální a limbický systémm mozkové kůry, a tím jsou eliminovány takové brzdy, jako je strach, úzkost a stres.

Oxytocin může pomáhat i nemocným lidem

Podle výzkumů švýcarských a amerických vědců dokáže oxytocin u člověka vyvolat pocit celkové pohody, a navazování přátelských kontaktů. Zajímavé je, že například autisté toto nedokážou, protože mají svůj vlastní svět. Oxytocin by však mohl pomoci i autistům k navazování nových vztahů, protože k tomu mají doslova odpor. A nejen to. Autisté by se s hormonem lásky mohli dostat přes pomyslnou hranici, která je mezi nimi a zdravými lidmi, a mohli by už konečně poznat co to je štěstí, či vztek v hlase jiných lidí.

Oxytocin by mohl pomoci nejen dětem, které trpí touto nemocí, ale i dospělým autistům. Zatím však oxytocin není k léčbě autismu povolen, protože výzkumy ještě neskončily.

Jak vlastně oxytocin funguje?

Švýcarští vědci přišli na to, že výrazně ovlivňuje aktivitu pravé části mozku, a to tak, že oxytocin tlumí pravou část tzv. amygdaly, která vlastně reaguje na negativní podněty jako stres, hněv, či deprese.

Děti a Oxytocin

Výzkumy dokonce ukázaly i to, že pokud se malým dětem nedostává mateřské lásky a péče – mají nižší hladinu oxytocinu, což způsobí, že se chovají nejen k matce, ale i k lidem kolem sebe velmi nepřátelsky. Nyní se proto zkoumá, zda náhrada v podobě určitých dávek oxytocinu, by pomohla dětem překonat tuto nevraživost, za kterou vlastně může rodičovská výchova a zanedbávání. Jejich život by se podstatně zlepšil, a nedali by se svést na nevhodnou životní cestu.

Hormon lásky – vhodná droga na sebejistotu

Oxytocin by se mohl stát podpůrnou drogou, která by pomohla lidem trpících na nedostatek sebejistoty, na nedostatek klidného štěstí, a také k lepším vztahům k ostatním lidem. Takový hormon lásky se již prodává v některých zemích jako sprej do nosu, který však má za úkol lepší uvolňování mateřského mléka při kojení.

Hormon lásky by měl pomoci také mužům, kteří ztratili svou mužskou jistotu. Oxytocin by měl podle výzkumů odstraňovat poruchy erekce, a mohl by být vhodnou náhradou Viagry. Zjistilo se totiž, že Viagra po užití zvyšuje právě hladinu oxytocinu. Další výzkumy ukáží, zda se bude moci použít i při problému s mužskou erekcí.

Sponzorováno

Zdá se, že hormon lásky by v budoucnu mohl být prostředkem k lepší soužití lidí, kteří jsou v tomto světě většinou přátelští jen před příchodem vánočních svátků a během Vánoc. Tehdy si všichni přejeme štěstí, zdraví a lásku. Nebylo by však krásné, kdybychom si to přáli po celý rok?

Oxytocin na hubnutí?

Vědci z amerického Harvardu mu našli nové využití. Oxytocin podávaný v nosním spreji snížil mužem chuť k jídlu a množství přijatých kalorií. Výsledky výzkumu prezentovali na 97. Schůze endokrinní společnosti v San Diegu v Kalifornii počátkem března tohoto roku. Výzkum vedli na 25 mužích. Dvanáct z nich trpělo nadváhou nebo obezitou.

Každý ze zkoumaných jedinců si měl po aplikaci nosního spreje s oxytocinem nebo placebem vybrat snídaně z nabízeného menu. Servírovaná jim však byla dvojnásobná porce. Vědci následně měřili jejich příjem kalorií, aktivitu inzulínu, hladinu glukózy v krvi, energetický výdej a pozorovali jejich preference ohledně jednotlivých jídel. Tři dny nato se muži vrátili a zopakovali si proceduru. Tentokrát však dostali opačný nosní sprej, aby se mohli výsledky porovnat. Jinými slovy, pokud před třemi dny dostali placebo, nyní to byl oxytocin a naopak.

Nižší chuť k jídlu a vyšší spalování tuků

Po použití oxytocinového spreje snědli muži o 122 kilokalorií a o 9 gramů tuku méně než druhá skupina. Kromě toho oxytocin pozitivně ovlivnil spalování – muži dokonce začali spalovat více tuků z tukových zásob. Oxytocin však neovlivnil subjektivní chuť k jídlu ani hladiny hormonů, které kontrolují apetit. Výzkumný tým kolem hlavní autorky Elizabeth Lawsonové si proto není jist, jakým způsobem hormon funguje. „Jsou zapotřebí další data, ale myslím si, že oxytocin je příslibem v léčbě obezity a dalších metabolických problémů,“ dodává Lawsonová. Další výzkum bude zaměřen na studium jeho dlouhodobého užívání a vlivu, který má na ženy.

Hormon lásky

Hormonem lásky se nazývá i proto, že se vylučuje i během hlazení, mazlení a objímání, i proto lidé vyhledávají intimní vztahy a brání se osamělosti. Člověk má potřebu dotyků, objetí a hlazení, které si ve vztahu má možnost uspokojovat. I to je jednou z příčin, proč jsou osamělí lidé depresivnější. Mají málo fyzických kontaktů, málo dotyků a objetí. Vědci zjistili, že objetí snižuje a to zejména u žen hladinu krevního tlaku a přispívá tak prevenci srdečních onemocnění.

Osamělí lidé si mohou potřebu hlazení a mazlení a následné vylučování oxytocinu nahradit i koupí domácího mazlíčka. Někteří si tuto potřebu nahrazují i ​​péčí o sebe formou návštěv kadeřníků nebo masérů, kteří se jich dotýkají.

Sponzorováno

Oxytocin do určité míry ovlivňuje naši pohodu, pocit štěstí a prevenci před silným dopadem stresu, proto je třeba vyhledávat fyzické kontakty v partnerském vztahu. Pomůže to vaší náladě a zároveň zlepší kvalitu vaší komunikace a vzájemného porozumění. I některé psychoterapeutické směry využívají doteky, protože znají jejich léčivou sílu.

Co si dále přečíst o hormonech?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva