Sponzorováno

Ergoterapie – léčba prací 4.88/5 (17)

Ergoterapie používá v různých institucích, jako jsou školy, domovy pro seniory, dětské domovy, domovy a léčebny pro postižené či závislých a podobně

Ergoterapie používá v různých institucích, jako jsou školy, domovy pro seniory, dětské domovy, domovy a léčebny pro postižené či závislých a podobně

Slovo ergoterapie pochází z řečtiny a znamená léčení prací. Vychází z předpokladu, že člověk má schopnost zlepšit kvalitu svého života právě pracovními návyky a aktivitami.

Ergoterapie – léčit se prací

Nové formy léčení se vedle klasické medicíně stále více dostávají do popředí. Není divu. Vždyť tam, kde nezabírají léky či vitamíny a lidé se stávají bezmocnými nastupují právě alternativní druhy léčby. Ergoterapie sice ve světě není žádnou novinkou a pomalu se začíná zabydlovat i u nás, přesto o ní mnozí ještě nevědí nebo zůstávají skeptičtí. Podívejme se tedy na tento druh terapie blíže.

Slovo ergoterapie pochází z řečtiny a v překladu znamená léčení prací (ergon – práce, Therapia – léčení). Vychází z předpokladu, že člověk má schopnost zlepšit kvalitu svého zdraví a života právě pracovními návyky a aktivitami. Ne nadarmo se říká, že práce šlechtí člověka. Je pro člověka zcela přirozená, potřebná a prospěšná, neboť mu dává smysl života. Prací člověk naplňuje životní cíle a díky ní má pocit, že je na světě potřebný a jeho existence má smysl.

„Cílem ergoterapie je podporovat zdraví a celkovou tělesnou i duševní pohodu jedince, pomáhat rozvíjet jeho kvality a schopnosti.“

Je to forma terapie

Psychická stránka ergoterapie

Jelikož jde o jednu z forem terapie, v praxi se ergoterapie používá v různých institucích, jako jsou školy, domovy pro seniory, dětské domovy, domovy a léčebny pro postižené či závislých a podobně. Ergoterapie se tam využívá na různé cíle. V dětských domovech se děti prostřednictvím ní učí a osvojují si různé sociální role, aby se po opuštění domova mohli řádně začlenit do běžného života, najít si práci a postarat se o sebe. V výchovnými ústavy se klienti prací odpoutávají od svých závislostí a negativních vlivů, které na nich zanechalo prostředí, z něhož odešli a od kterého si odvykají. Snaží se pochopit, že v práci mohou najít nový smysl života i útočiště od svých problémů. Že mohou něco vytvořit, těšit se z toho a být prospěšní i pro jiné. Podobně v domovech pro seniory si díky práci ve skupině starší lidé uvědomují, že jsou ještě pro společnost prospěšní a potřební, že jejich práce má význam. Nemají pak čas myslet na nemoci, samotu, díky čemuž mohou snadněji překonat smutné nálady či deprese. Ergoterapie mohou v takovém případě pomoci i lidem, kteří sice byli zvyklí pracovat, mají na to sílu, ale z důvodu samoty a stáří o práci postupně ztratili zájem. To by byla jakási psychická stránka ergoterapie.

Sponzorováno

Fyzická stránka ergoterapie

Ergoterapie se však využívá i ke zlepšení tělesných a mentálních funkcí a často bývá i součástí rehabilitace. Postižení jedinci, lidé po mozkových příhodách či dopravních nehodách mohou právě díky ergoterapií zlepšit a navrátit svou ztracenou či oslabenou motoriku, pohyblivost, koordinaci či paměťové schopnosti. Tato forma terapie jim může navrátit sílu jít dál, zapomenout zda dostat se do předešlé kondice. Samozřejmě, nejde to samo od sebe, ale za pomoci sebekázně a pevné vůle, kdy se dají docílit opravdu pozoruhodné výsledky.

Dá se tedy říci, že cílem ergoterapie je podporovat zdraví a celkovou tělesnou i duševní pohodu jedince, pomáhat rozvíjet jeho kvality a schopnosti, naplňovat jeho sociální role a začleňovat jej do společnosti a každodenního života.

Věřte ergoterapeutům

Stejně jako všechny druhy terapií, i tato patří do rukou zkušených a vyškolených ergoterapeutů, kteří by měli znát fyzický i psychický stav klienta, prostředí ze kterého pochází a umět posoudit jeho schopnosti a možnosti, aby jejich spolu s klientem mohli dále rozvíjet.

Formy ergoterapie

Formy ergoterapie jsou různé. U dětí se začíná zejména hrou, u starších dětí lehčími pracemi. V výchovnými centrech či sociálních domovech klienti často vytvářejí nové věci, užitková či ozdobné předměty, které zkrášlují jejich prostředí a dělají jim radost. Také mají možnost zapojit se do každodenních činností, např. úklidu, přípravy stravy, praní či žehlení, kdy opět nabývají ztracené pracovní návyky. Někdy se dokonce stává, že pro takové lidi se práce stane koníčkem a činnosti, které vykonávali daleko od rodiny, za zdmi domova později vykonávají i doma a přiučují k nim i jiných.

Kam dál?

VIDEO: Ergoterapie v nemocnici

VIDEO: Ergoterapie pomáhá

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva