Sponzorováno

Cypřišový olej a jeho využití – skvělý nejen na křečové žíly 4.79/5 (34)

Cypřišový olej je vhodné jej před aplikací zředit nosným olejem (kokosový, slunečnicový, jojobový apod.)

Cypřišový olej je vhodné jej před aplikací zředit nosným olejem (kokosový, slunečnicový, jojobový apod.)

Křečové žíly jsou noční můrou zřejmě každé ženy i muže, protože dělají nohy neatraktivní. Navíc často způsobují i ​​bolesti a silné nepohodlí. Nejedná se tak jen o kosmetický, ale i poměrně vážný zdravotní problém. Dnes si povíme něco o přírodním oleji, o kterém se obecně ví jen velmi málo, avšak na křečové žíly zabírá zřejmě nejlépe ze všech. Dokonce často lépe než jakékoli tradiční léky. O jaký olej jde?

Představujeme vám cypřišový olej

Jde o cypřišový olej. Jeho další výhodou je, že kromě něj nebudete potřebovat už nic jiného. To znamená žádné míchání či vyrábění složitých receptů. Tento silný esenciální olej je ceněn kvůli své schopnosti bojovat s infekcemi, napomáhat respiračnímu systému, odstraňovat toxiny z těla a pracovat stimulujícím způsobem. Také zmírňuje nervozitu a úzkost.

Vyrábí se z cypřiše

Cypřiš je strom, který roste v suchých podnebných pásmech. Často se využívá na okrasné účely. Některé druhy se dožívají i mnoha stovek let. Existuje několik druhů cypřišových stromů a vyskytují se na téměř všech kontinentech. Cypřiš má také dobře vyvinutý kořenový systém a schopnost rozkvétat jak v kyselé, tak v alkalické půdě.

Mladé větvičky, stonky a jehlice cypřiše jsou destilovány parou a éterický olej má tak čistou a energizující vůni. Cypřišový olej je známý pro své antiseptické, antispazmodické, antibakteriální, stimulační a antirevmatické vlastnosti.

Cypřišový olej na křečové žíly

Cypřišový olej se řadí mezi nejsilnější přírodní látky proti křečovým žilám. Jeho účinek spočívá v tom, že stimuluje cirkulaci krve, potlačuje záněty, posiluje stěny cév a podporuje regeneraci cévních chlopní. Díky uvedeným efektem brání hromadění krve v nohách a vzniku křečových žil. Kromě prevence je však dokáže i velmi dobře léčit.

Jak aplikovat cypřišový olej?

Jelikož v případě cypřišového oleje jedná o poměrně koncentrovaný éterický (esenciální) olej, je vhodné jej před aplikací zředit.

Postupujte následovně:

  1. Vezměte nějaký jiný olej, například 1 až 2 čajové lžičky olivového nebo slunečnicového oleje, nakapejte do něj pár kapek cypřišového oleje a dobře to zamíchejte.
  2. Před samotnou aplikací si pokožku dobře omyjte a vysušte, aby léčivá směs dokázala proniknout co nejhlouběji.
  3. Poté pomocí konečků prstů naneste na postižené místo a jemnými krouživými pohyby pár minut masírujte.
  4. Proceduru opakujte 2 krát denně.

Jaké výsledky očekávat

Praktikujte kúru pravidelně, až do zlepšení zdravotního stavu a ústupu křečových žil. Její aplikací zlepšíte prokrvení, cirkulaci krve i zdraví postižených cév. Zlepšování stavu byste měli zaznamenat již po prvních pár týdnech. Pokud chcete, na zmírnění bolestí a otoků můžete do směsi přidat i pár kapek éterického oleje z máty, tea tree nebo levandule. Éterické oleje se obvykle dají sehnat v obchodech se zdravou výživou.

Tip navíc

Pro prevenci a léčbu křečových žil dobře zabírá i směs tinktury z vilínu (vilín virginský) a jablečného octa. Aplikuje se povrchově na postižená místa. Tato technika potlačí zánět a pomůže regeneraci křečových žil. Je třeba ji opakovat každý den alespoň jeden týden. Výsledkem budete mile překvapeni.

Další benefity cypřišového oleje

Ale pozor, nenechte se mýlit. Cypřišový olej není super jen na křečové žíly. Má také další pozitivní vlastnosti, které vašemu zdraví mohou pomoci. Podívejte se na jeho další benefity.

1. Léčí rány a infekce

Pokud hledáte lék pro rychlejší uzdravení ran, zkuste cypřišový esenciální olej. Antiseptické vlastnosti cypřišového oleje jsou důsledkem přítomnosti camfenu (camphene), důležitého prvku. Cypřišovým olejem můžete ošetřit vnější i vnitřní rány – zabraňuje infekcím. Studie z roku 2014 zjistila, že esenciální olej z cypřiše má antimikrobiální vlastnosti, které inhibují růst bakterií. Ve studii bylo také poznamenáno, že cypřišový olej může být použit jako kosmetická přísada při výrobě mýdla – kvůli své schopnosti zabíjet bakterie na kůži. Používá se také k léčbě vředů, puchýřů a různých kožních vyrážek.

2. Pomáhá při odstraňování toxinů

Cypřišový olej je diuretikum, takže pomáhá tělu odstraňovat toxiny. Také zvyšuje produkci potu, což tělu umožňuje rychle odstranit toxiny, přebytečnou sůl a vodu. Tato vlastnost oleje je přínosná pro všechny systémy v těle, zabraňuje vzniku akné a jiných stavů pokožky, které jsou způsobeny toxickým nahromaděním.

Tento olej prospívá játrům a čistí je. Pomáhá přirozeně snížit hladinu cholesterolu. Studie z roku 2007 provedená v egyptské Káhiře ukázala, že izolované sloučeniny v esenciálním oleji z cypřiše, včetně kosmoziinu, kyseliny kávové a kyseliny p-kumarové, vykazují hepatoprotektivní aktivitu. Tyto izolované sloučeniny významně snížily hladiny cholesterolu a triglyceridy.

3. Podporuje srážení krve

Cypřišový olej má schopnost zastavit nadměrný průtok krve a podporuje srážení krve. To je způsobeno jeho hemostatickými a adstringentními vlastnostmi. Cypřišový olej způsobuje kontrakci krevních cév – to stimuluje tok krve a podporuje kontrakci kůže, svalů, vlasových folikulů a třeba i dásní. Adstringentní vlastnosti umožňují cypřišovému oleji „stáhnout“ vaše tkáně, posilovat vlasové folikuly a zpomalit vypadávání vlasů.

Sponzorováno

Hemostatické vlastnosti v cypřišovém oleji zastavují průtok krve a podporuje srážení v případě potřeby. Tyto dvě příznivé vlastnosti tak spolupracují na rychlém uzdravení ran. To je důvod, proč cypřišový olej pomáhá zlepšovat stavy při těžké menstruaci.

4. Eliminuje respirační problémy

Cypřišový olej eliminuje hlen, který se vytváří v dýchacím traktu a plících. Olej uklidňuje respirační systém a působí jako antispasmodikum – léčí ještě závažnější respirační stavy, jako je astma a bronchitida. Cypřišový esenciální olej obsahuje také antibakteriální látky, které mu dávají schopnost léčit respirační infekce, které jsou způsobeny nadměrným bakteriálním růstem.

Studie z roku 2004 publikovaná v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry zjistila, že složka přítomná v cypřišovém oleji, nazývaná camphene, potlačila růst devíti bakterií a všech studovaných kvasinek. Jedná se o bezpečnější alternativu než antibiotika, které mohou vést ke ztrátě probiotik.

5. Přírodní deodorant

Cypřišový esenciální olej má čistou, kořeněnou vůni, odstraňuje zápach, což z něj činí vynikající přírodní deodorant. Lze jím snadno nahradit syntetické deodoranty díky jeho antibakteriálním vlastnostem – zabraňuje růstu bakterií a tělesnému zápachu.

Můžete také přidat 5-10 kapek cypřišového oleje do vašeho pracího prostředku. Zanechává oblečení bez bakterií a krásně voňavé.

6. Zbavuje úzkosti

Tento olej má sedativní účinky a vyvolává klidný a uvolněný pocit. Používá se aromaticky. Je také energizující a navozuje pocity štěstí a pohody. To může být zvláště užitečné pro osoby, které podstupují nějaký emoční stres, mají potíže se spánkem nebo prodělaly nedávné traumata nebo šok. Chcete-li použít esenciální olej z cypřiše jako přírodní prostředek pro léčbu úzkosti, přidejte 5 kapek oleje do teplé vodní lázně nebo difuzéru. Nebo může být obzvláště užitečné rozptýlit cypřišový olej v noci vedle vaší postele super k léčbě neklidu nebo symptomů nespavosti.

7. Pomáhá při celulitidě

Cypřišový olej může také pomoci zlepšit vzhled celulitidy, což je vlastně vzhled pomerančové slupky nebo tvarohové kůže na nohou, zadku či zadní části paží. To je často způsobeno zadržováním tekutin, nedostatečným oběhem, slabou strukturou kolagenu a zvýšeným tělesným tukem. Protože je tento olej diuretikum, pomáhá tělu odstranit přebytečnou vodu a sůl, která může vést k zadržování tekutin. Také stimuluje cirkulaci tím, že zvyšuje průtok krve. Používejte cypřišový olej k léčbě křečových žil, celulitidy a dalších stavů způsobených špatným oběhem, jako jsou třeba hemeroidy.

Jak používat esenciální cypřišový olej

Při aplikaci cypřišového oleje na kůži je nejlepší ho zředit nosným olejem, jako je kokosový olej nebo jojobový olej, předtím, než jej masírujete do kůže (nebo i olivový, slunečnicový olej).

Zde je několik způsobů, jak tento esenciální olej používat:

  1. Rozptylte 5-7 kapek cypřišového oleje v domácnosti nebo v kanceláři, abyste vytvořili prostředí emoční rovnováhy, vyvolali klidné a energizující účinky a odstranili pocity úzkosti.
  2. Aplikujte místně (tj. na místo problému) zředěný stejným množstvím nosného oleje, na léčbu artritidy, syndromu neklidných nohou, křečí, astmatu, bronchitidy, kašle nebo nachlazení, karpálního tunelu a podobně. Jednoduše naneste směs oleje na postiženou oblast. To můžete dělat tak 2-3x denně, v závislosti na vašich potřebách.
  3. Chcete-li snížit vzhled celulitidy, křečových žil, ran apod., aplikujte 2-3 kapky cypřišového oleje na problémovou oblast.
  4. Přidejte 5 kapek tohoto oleje do lázně s teplou vodou k léčbě respiračních stavů. Můžete také zředit cypřiš s nosným olejem a aplikovat směs na hrudník. Chcete-li snížit hlen, přidejte 3-5 kapek cypřišového oleje do vařící vody, položte ručník na hlavu a vdechujte páru po dobu 5-10 minut.
  5. Chcete-li provonět váš domov, přidejte 5-10 kapek tohoto oleje do vody a stříkněte směsí na záclony, prostěradla apod. Do bot, klobouků a bund lze také přidat 1-2 kapky cypřišového oleje, aby se zabránilo růstu bakterií.
  6. Pro lepší péči o vlasy a pokožku přidejte 1 až 3 kapky cypřišového oleje do šamponu, kondicionéru nebo domácího mytí na obličej. Je jednoduše ideální pro hloubkové čištění pokožky a vlasů díky svým antimikrobiálním vlastnostem.

Sponzorováno

A co vy? Jaké máte zkušenosti s cypřišovým olejem? Budeme moc rádi za komentáře.

A co si dále přečíst na toto téma?

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva