Sponzorováno

Bór v lidském těle a jeho účinky na zdraví 4.69/5 (13)

Bór v lidském těleBór patří mezi nekovové prvky. Krystalický bór je velmi tvrdý, po uhlíku je to druhý nejtvrdší prvek periodické tabulky. Stopy bóru se našly i v živočišných tkáních, ale vyskytuje se hlavně v rostlinách. V přírodě se elementární bor jako prvek nevyskytuje, jako součást kyseliny borité se nachází v některých přírodních vodách, zejména ve vulkanických oblastech.

Význam boru pro lidský organismus

Bor je důležitý esenciální prvek, který příznivě ovlivňuje metabolismus vápníku, fosforu a hořčíku, reguluje hladinu testosteronu a estrogenu u žen a pomáhá při budování svalové hmoty. Mezi potraviny s vysokým obsahem boru patří zejména sója (28 mg/kg), fazole (26 mg/kg), arašídy (18 mg/kg), jablka (až 6 mg/kg), špenát (2,9 mg/kg) a cibule (1,3 – 3,3 mg/kg).

Sponzorováno

Biochemické funkce: bor je prvek, který má důležitou úlohu při růstu rostlin.

Výskyt v potravě: v rostlinné potravě

Potřeba bóru

Dosud je prozkoumáno množství, potřebné pro růst rostlin. Aby nebyl bór toxický, nesmí ho být v rostlině více než 1,8 ppm.

Funkce v lidském organismu

  • metabolismus bóru v lidském organismu je dosud nedostatečně prozkoumán
  • u pokusných zvířat, například u krys, se nedokázal vztah mezi nedostatkem bóru v potravě a poruchami růstu, ačkoli u rostlin je to tak, že nedostatek bóru zpomaluje jejich růst

Sponzorováno

Přečtěte si náš další článek o bóru.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva