Sponzorováno

Bojíte se zubaře? Zkuste rajský plyn! 4.89/5 (9)

Bojíte se zubaře? Zkuste rajský plyn!Chcete injekci a před ní ještě gel nebo znecitlivující sprej, jinak ústa ani neotevřete? Tentokrát se pohodlně usaďte a zhluboka dýchejte. Zubař má několik možností, jak vám nedá pocítit ukrutnou bolest. Využije látky, které blokují vznik a vedení vzruchu ve všech vzrušivých tkáních – v mozku, srdci a ve svalech. Na znecitlivění použije gely, spreje, injekce, léky , ale i celkovou anestezii v přítomnosti anesteziologa. Nebo i analgosedace rajským plynem, jehož vdechování znáte z amerických filmů.

Rajský plyn i pro malé děti

„Rajský plyn je bez výrazné chuti a zápachu, má přes dvousetletou tradici. Ten, s nímž pracujeme, je pro všechny věkové kategorie již od jednoho roku. Nejčastěji ho používáme pro děti. Zejména pro ty, které přijdou pozdě a zachrání je jen bolestivý zákrok. Použití rajského plynu je velmi jednoduché a může ho provádět i školený nelékařský personál“ vysvětluje stomatologickou MUDr. Zorica Němcová z Prahy. Z lékařského hlediska je hlavní výhodou rajského plynu rychlý nástup účinku.

 

Jak po pár panácích alkoholu

„Dostanete masku na nos a ústa. Nadechnutím se otevře ventil na láhvi. První účinek nastupuje již do čtyřech vdechů. Na zákrok je však třeba vdechovat plyn dvě až tři minuty. Po celou dobu jste při vědomí. Některé děti si výkon nepamatují, takže nezískají strach ze zubaře a rady se do ambulance vracejí. Dospělí jsou v náladě jako po pár panácích alkoholu“ popisuje lékařka přípravek, který se využívá při krátkých bolestivých výkonech i v gynekologii, porodnictví, urologii, gastroenterologii a chirurgii. Jak rychle zaúčinkuje, tak rychle i z těla vyprchá.

„Když si sundáte masku, musíme rychle pracovat, protože plyn se ředí vzduchem, který dýcháte“ prozrazuje lékařka. Třicet minut po zákroku nesmíte sednout za volant, proto si zajistěte doprovod.

CHYBÍ VÁM VITAMÍNY?

Rajský plyn potlačuje práh bolesti, uvolňuje a uklidňuje. Je to směs oxidu dusného a kyslíku. Vyhněte se mu, pokud je podezření, že se vám v dutinách pohrudnice nebo v krvi mohou vyskytovat bublinky plynu, například pokud jste se potápěli nebo vám do oka vpichoval plynovou injekci.

Neriskujte, když máte srdeční onemocnění, zranění centrálního nervového systému, trpíte neprůchodností střev a nedostatkem vitamínu B12 nebo kyseliny listové. Opatrní buďte i v případě, že máte zánět ucha. Stomatologa vždy informujte o všech lécích, které užíváte.

Sponzorováno

Rajský plyn při porodu a v těhotenství

Nadýchat se rajského plynu mohou i matky, které kojí, nikoliv však při kojení samotném. Stejně ho může dát lékař i těhotným ve třetím trimestru a těsně před porodem. Použití však nehradí zdravotní pojišťovna. Jeho cena se ve stomatologické ambulanci pohybuje kolem 600Kč.

„Využila jsem rajský plyn i injekci do páteře. Kolegyně nechtěla nic.“ líčí novopečená matka.

Snad každá žena si přeje rodit bez bolestí. Většině pomáhá injekce do bederní páteře, takzvaná epidurální analgezie. Porodnice teď ale nabízejí novinku – inhalaci rajského plynu. Začaly s tím tři ostravské porodnice a postupně je následují i ostatní, s výjimkou jediné – v Třinci-Sosně. „Naše porodnice metodu vyzkoušela. Je dražší, přitom méně účinná než epidural a pojišťovny ji nehradí, proto o jejím zavedení neuvažujeme“ líčí mluvčí Jakub Štýbar.

Naopak v Karviné-Ráji se osvědčila, proto ji tento měsíc začali nabízet za 400 korun. „Nejde o náhradu epiduralu. Je určena pacientkám, které chtějí utlumit bolesti, ale bez zásahu do těla. S komplikacemi při epiduralu jsem se sice ještě nesetkal, ale každý invazivní zásah s sebou nese riziko,“ vysvětluje primář karvinské porodnice Petr Fiala. Upřesnil, že si ženy samy volí druh analgezie i množství plynu, který vdechují.

„Rodičky inhalují přípravek Entonox, směs oxidu dusného (rajský plyn) a kyslíku. Pro některé je doplňkem, pro jiné náhražkou jiných metod tlumících porodní bolesti“ popisuje staniční sestra Vítkovické porodnice Petra Chromková.

Přesvědčila se o tom i 28letá Petra Ondruchová, která před třemi týdny porodila ve Vítkovicích svou první dceru. „Kamarádky rajský plyn chválily a bála jsem se, že po injekci do páteře bych mohla trpět migrénou, proto jsem zkusila Entonox. V první době porodní bolesti ustaly, pak ale přišly znovu. A protože bolest špatně snáším, požádala jsem o epidural“ líčí žena, která i tak na konci trpěla. „Byla tam ale žena, která chtěla rodit přirozeně. Na utlumení nechtěla nic, ani plyn,“ dodala.

Fakultní nemocnice v Ostravě nabízí rodičkám bezplatně všechny dostupné metody analgezie. A k tomu i tu inhalační, ale za 900 korun. Možná i kvůli ceně většina žen upřednostňuje bezplatný epidural.

V nemocnicích regionu, které rajský plyn už nabízejí, platí rodičky od 400 do 1 000 korun. Brzy se k nim přidá i Havířov či Frýdek-Místek.

Plyn nyní zkoušejí také porodnice v Opavě a Krnově. A rodičkám ho teď nabízejí zdarma. „Cenu teprve stanovíme. Jedno balení stojí asi pět tisíc, stačit by mělo pro 10 až 15 žen. Ne všechny o to ale mají zájem a účinek je u každého jiný,“ říká primář krnovské porodnice Lumír Studený.

VIDEO: Trhání zubů moudrosti, rajský plyn. Efekt drogy smíchu.

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva