Sponzorováno

11 TOP zajímavostí o cukru, které jste nevěděli 4.91/5 (11)

11 TOP zajímavostí o cukru, které jste nevěděliTradiční cukr známe především jako oblíbené sladidlo, které přidáváme do pečení a dochucujeme si jím kávu, nebo čaj. Vnímáme ho jako běžnou součást života, kterou každodenně používáme. I proto jen málokdo ví o cukru více než to, že je sladký. S cukrem přitom souvisí mnoho zajímavostí, které umožní vidět sladké krystalky v docela jiném světle. Které to jsou? Přečtěte si náš článek o zajímavostech o cukru.

1. Cukr se nevyrábí, ale „těží“!

Přesně tak! Díky sněhobílé barvě a krystalické struktuře si stále mnoho lidí myslí, že cukr je jakýmsi chemickým produktem. Není to však pravda. Cukr se u nás získává tradičním způsobem, při kterém se z cukrové řepy vytěží sladká krystalická složka, kterou je právě cukr. Ten se ve finále před krystalizací očistí, čímž získá svoji charakteristickou bělost.

2. Cukr je výborný přírodní konzervant!

Už naši prarodiče věděli o této přirozené vlastnosti cukru. Proto do domácích džemů a marmelád nepotřebovali přidávat žádnou chemii. Při konzervaci ovoce si vystačíte s cukrem a přírodními pektiny obsaženými v ovoci. Tato kombinace spolehlivě zajistí, že obsah zavařovacích sklenic vydrží čerstvý do další sezóny.

3. Cukr vyživuje mozek i svaly!

Už to, že máme schopnost rozeznávat sladkou chuť v ústech nám napovídá, že naše tělo cukr potřebuje jako přirozenou součást potravy. Činnost svalů a mozku je toho příkladem. Není náhoda, že když sníme něco sladkého, lidově řečeno, lépe nám to myslí. Stejně i při fyzické aktivitě. Pokud cítíme úbytek energie, je to právě cukr, což nás dokáže doslova postavit na nohy. Mozek je orgán, který jako zdroj energie pro svou činnost potřebuje právě cukr a velmi rychle odhalí, pokud ho chceme „oklamat“ umělým sladidlem. V ústech se sice vytvoří signál, že přichází něco sladkého, ale tělo pozná, že jsme mu dodali náhradu a požadovaný příliv energie se nedostaví. Pocit hladu se zvýší. Zajímavostí je, že i když mozek dnešního člověka tvoří asi jen dvě procenta tělesné hmotnosti, spotřebuje až 20% z celkové energie.

4. Cukr navozuje pocit sytosti!

Je to tak. Určitě se už každý alespoň jednou setkal s pocitem tzv. „přeslazen“. Tuto reakci organismus přirozeně vyvolává, aby nám řekl, že konzumace cukru už bylo dost. Můžeme si to všimnout například když sníme koláč, nebo vypijeme hodně cukrem slazeného nápoje. U sladkých náhrad, které jsou však kaloricky stejně vydatné jako cukr, se tento pocit nedostavuje, což v konečném důsledku ztěžuje kontrolu přijatých kilojoulů.

5. Třtinový a řepný cukr jsou z výživového hlediska stejné!

Zásadní rozdíl mezi třtinovým a řepným cukrem spočívá v tom, že se každý vyrábí z jiné rostliny, což způsobuje, že mají rozličnou chuť. Z hlediska složení se však v obou případech jedná téměř o 100% -ní sacharózu, která je svým složením identická. I kalorické hodnoty jsou proto stejné. Třtinový cukr zpravidla obsahuje i zbytkové minerální látky, proto se o něm často říká, že je zdravější. Toto množství je však z výživového hlediska pro lidský organismus zanedbatelné. Zjednodušeně řečeno, průměrný člověk nezkonzumuje takové množství třtinového cukru, aby účinek minerálních látek převýšil důsledek velkého kalorického příjmu.

Sponzorováno

6. Cukr se v minulosti nazýval i bílé zlato!

Historie si opravdu cukr ctí jako vzácnou komoditu. Když se surový nerafinovaný cukr začal dovážet do Evropy, bylo ho třeba vzhledem k obrovské poptávce zpracovat. Vzniklo proto v té době hodně rafinérií. Cukr už byl dostupnější, ale i žádanější a stále drahý. Začalo se mu proto říkat bílé zlato a patřil k nejvýznamnějšímu obchodnímu zboží koloniálních mocností.

7. Cukr může zachránit život!

A to doslova. Pacienti trpící onemocněním diabetes mellitus mají u sebe často malé množství cukru. Není to jen tak! Při cukrovce je důležité udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Když se diabetik dostane do hypoglykemického stavu, což znamená, že má sníženou hodnotu cukru v krvi, nastupují příznaky z této snížené hodnoty. Člověk je bledý, má třesavku, bolesti hlavy a často i jiné příznaky, které se mohou vystupňovat až do bezvědomí. Požitím již malého množství cukru, se dokáže zdravotní stav vrátit do normálu, protože cukr se vstřebává již v ústech, díky čemuž se jeho hladina v krvi rychle zvýší.

8. Cukr má antibakteriální účinky!

O této vlastnosti cukru opravdu jen málokdo ví. Obyčejný cukr se dá použít jako dezinfekce, která zabíjí bakterie a podporuje hojení ran. Proto jej lze bez obav přidat například do obvazu pro urychlení hojení a na vstřebání přebytečné vlhkosti.

9. Cukr využijete v domácnosti nejen na slazení!

Věděli jste, že s cukrem se dají efektivně odstraňovat skvrny? Na oblečení, čalounění i na kobercích se můžete fleků zbavit i bez drahé chemie. Dobrou službu vám udělá obyčejný cukr. Namočte znečištěné místo v teplé vodě a posypte ho sladkými krystaly. Po několika hodinách skvrna zmizí.

10. Existuje sběratelská vášeň vázající se k cukru!

Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Existují vášniví sběratelé cukrů, přesněji jejich obalů, které samozřejmě nesmí být porušeny. Sbírají se samostatně balené kostky, i drobné množství hygienicky baleného krystalového cukru. Čím starší a ojedinelejší obal, tím je vzácnější. Sběratelé po celém světě dokonce organizují burzy, kde si podle speciálních katalogů své sladké poklady vyměňují.

11. S cukrem opatrně, ve velkém množství je nebezpečný a nezdravý

Konzumujeme ho denně, ale neuvědomujeme si, jak si jím ničíme naše zdraví. Jmenuje se bílý cukr a v naší kuchyni má nezastupitelné místo. Věděli jste, že tento sladký bílý prášek je pro naše tělo jedem a drogou zároveň? Cukr je v podstatě pouze umělá chemikálie, která je procesem rafinace zbavena jakýchkoliv živin, minerálů, či vitamínů. To, co si dáváte do svého těla v podobě bílého prášku, nebo krystalků, jsou pouze prázdné kalorie. Nejhorší na rafinovaném cukru je jeho škodlivost pro lidský organismus.

Vědci přišli na to, že zvýšená nemocnost dětí, ale i dospělých v současné době, je zapříčiněna do velké míry i konzumací bílého rafinovaného cukru. Vedoucí organizace v Evropské unii vážně zvažují zakázání přidávání cukru do ovocných džusů, protože jsme uvedeni do nesprávné domněnky, že pijeme zdravý nápoj, ale ten obsahuje škodlivý cukr. Chce tak zároveň apelovat na lidi, aby začali žít zdravě a bojovat tak proti zvyšující se obezitě.

Co si ještě o cukru přečíst?

VIDEO: Cukr, časovaná bomba (dokument)

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva