Sponzorováno

Vysoce proteinové potraviny – jsou pro nás vhodné? 4.76/5 (29)

Zdravá strava není jen o hubnutí, ale také o tom, že máte fantastickou zářící pokožku, jste zdraví a vyzařujete radostnou energii.

Zdravá strava není jen o hubnutí, ale také o tom, že máte fantastickou zářící pokožku, jste zdraví a vyzařujete radostnou energii.

Nejvhodnější strava pro lidi skládá hlavně ze zeleniny, ovoce, trochy škrobové zeleniny a / nebo v některých případech příležitostně celých zrn, trochy luštěnin a malé dávky koncentrovaných tuků ve formě semínek, ořechů a avokáda. Proč? Čtěte dál.

Pravděpodobně jste slyšeli alespoň o jedné z diet, které obsahují hodně bílkovin a málo sacharidů, ale přesto zde uvedeme jejich krátký přehled:

Atkinsova dieta

Atkinsova dieta je to vysoce proteinová, vysokotučná a nízkosacharidová strava. Měli byste projít třemi fázemi předtím, než vstoupíte do čtvrté fáze, ve které vydržíte do konce života.

Nejdříve začínáte velkým množstvím proteinu, velkým množstvím tuku (ořechy, sýry, semínka, maso), a pak postoupíte přidáním několika druhů ovoce, mléčných výrobků, luštěnin a rajčatové šťávy. Nakonec máte postupně přidávat sacharidy (ovoce, některé celozrnné obiloviny a škrobovou zeleninu) až do fáze, dokud nepřestanete hubnout. Na začátku je to velmi omezující a jíte každé dvě-tři hodiny.

Atkinsonova dieta je založena na řízení ketózy, aby se vaše tělo dostalo do stavu spalování tuků, jenže ta vaši krev a tělo překyseluje.

Paleo strava (dieta)

Paleo dieta je stravování, které se čas od času objevuje stále, zakazuje zrna a volí „jaskynnejší“ způsob stravování. Myšlenkou je jíst jako naši dávní předkové, a tedy nejíst žádnou zpracovanou potravu. Ale můžete jíst libové maso, ovoce, zeleninu, zdravé tuky, ořechy, semena a vejce. Zakázané potraviny jsou rafinovaný cukr, obiloviny, mléčné výrobky, sůl, rafinované rostlinné oleje a brambory. Nemusíte jíst podle rozvrhu, ale tehdy, když si to vaše tělo žádá.

WHEAT BELLY – život bez pšenice

Při tomto způsobu stravování vyloučíte všechny zpracované rafinované potraviny a přísně omezíte sacharidy (včetně ovoce). Z velké části je myšlenka za tímto způsobem stravování to, že pšenice už není taková, jako bývala a změnila se na něco velmi návykového. Podle této filozofie je moderní pšenice společnou příčinou, proč mají lidé mnoho tuku kolem jejich orgánů (tzv. viscerálního tuku), který je nejnebezpečnější. V plánu Wheat Belly můžete jíst zeleninu, vybrané druhy ovoce, syrové ořechy, maso odchované na trávě, vejce, lněná semínka, některé (plnotučné) mléčné výrobky, fermentovanou sóju a zdravé tuky, některé obiloviny a luštěniny. Čím víc syrového, tím lépe.

GRAIN BRAIN – život bez obilovin

U této stravy se musíte vzdát nejen pšenice, ale všech obilovin. Je to nízkosacharidová bezlepková dieta, která také zastává malý příjem ovoce kromě nízkosacharidových potravin (plnotučných), zkvašené sóji a zdravých tuků a některých obilovin a luštěnin.

Některé stravovací směry vylučují pšenici nebo všech obilovin.

Čím více syrového jíte, tím lépe (než rajčata, citrony, limetky, párek, dýni, cukety). Vyžaduje, abyste jedli hodně masa, ale jen ze zvířat odchovaných na trávě ve volné přírodě nebo výběhu a maso ze zvířat krmených na obilí je zakázáno. Oleje (kokosový, z vlašských ořechů, olivový, atd.) Jsou povoleny, podobně jako i jiné zdravé zdroje tuků, jako je avokádo, neškrobové zelenina (hlavně zelená). Povolené jsou i některé mléčné výrobky a víno.

Podobnost těchto diet

Věřte nebo nevěřte, mnoho z těchto informací je správných. Ze zdravou stravou se shodují v tomto:

  • preferují organické potraviny
  • vybírají si ty, které nejsou GMO
  • volí si bezlepkové potraviny
  • vyhýbají se rafinovanému cukru
  • jedí hodně zelené zeleniny
  • vyhýbají se zpracovaným potravinám
  • nekonzumují mléčné výrobky (nebo některé směry v malém množství)

To jsou opravdu skvělá a důležitá doporučení. Avšak … ještě zde existují nějaké velké nedostatky.

Rozdíly

V čem se liší pro lidi nejvhodnější zdravá strava od těchto stravovacích směrů? I když tam existují nějaké podobnosti, rozdíly jsou hlavně v množství tuku, bílkovin a sacharidů.

Nízkotučná strava BEZ ŽIVOČIŠNÝCH BÍLKOVIN

Kimberly Snyder, výživová poradkyně celebrit a autorka The Beauty Detox tvrdí, že zdravá strava je nízkotučná, na rozdíl od výše uvedených způsobů stravování, dokonce i když jsou plné zdravých tuků. Tuky jsou velmi důležité (jako zdroje tuků doporučuje avokáda, kokosový olej, ořechy a semínka jako len a chia), protože tuk má v těle důležité funkce, například to, že nám zprostředkovává vláčnou zářící pleť a chrání nervový systém. Ale abychom dosáhli tyto účinky, nepotřebujeme jich mnoho, protože mnoho tuku (a ještě horší nezdravého) ve skutečnosti ucpává systém a zpomaluje trávení.

Kimberly Snyder, výživová poradkyně celebrit tvrdí, že zdravá strava je nízkotučná a ani zdravých tuků bychom neměli jíst hodně.

Základním předpokladem je podle ní udržovat si tělo čisté, zdravé a krásné zevnitř ven. Přijímat nějaké zdravé tuky je nutné a důležité, ale příliš mnoho tuků zpomaluje a zatěžuje organismus.

A vy si můžete všimnout, že tuk je jednou z nejhustších makroživin, která má 9 kalorií na gram na rozdíl od 4 kalorií na gram pro cukry a bílkoviny. Zatížení příliš velkým množstvím pomalu se pohybujících / trávicích sloučenin ve vašem těle v konečném důsledku přispívá k zrychlenému stárnutí.

Mnoho lidí však ke konzumaci bílkovin přistupuje s mottem „čím více, tím lépe“, protože si myslí, že si tím budují svaly. Ale ve skutečnosti jsou potřeby bílkovin i pro velké svaly menší. Ženy opravdu nepotřebují více než 46 gramů proteinu a muži kolem 52-56 gramů, což lze snadno získat i z rostlinné stravy.

Sponzorováno

Ale s proteinem to snadno můžete přehánět – a to tělo zatěžuje kyselinami a znovu – urychluje stárnutí. Takže žádná potřeba naložit se masem, vejci nebo mléčnými výrobky, abychom splnili požadavky na zdravého silného a funkčního těla neexistuje. Kromě toho, živočišné produkty tělo extrémně překyselují, z čehož tělo stárne, což se netýká jen vzhledu, ale i toho, jaké pevné jsou vaše kosti a jak často bydlíte nemocní.

Odborní lékaři tvrdí, že nadbytek bílkovin se spojuje s osteoporózou, poruchami ledvin, ledvinovými kameny, onemocněními jater a rakovinou. Žádná potřeba zdravého a silného těla nakládat se bílkovinami neexistuje.

Co se týká tuku se však musí uznat, že ve většině studií o stravě bohaté na tuky velké procento tuků pocházelo z nezdravých tuků, špatných olejů a nekvalitních potravin, takže v této oblasti je ještě nutný výzkum o tom, jak maso vyšší kvality a zdravější tuky ovlivňují tělo, pokud se člověk vyhýbá cukru, lepku a jiným viníkem.

Na čem se zakládá zdravá strava

Kimberly Snyder v Beauty Detox zahrnula mnoho studií a stavěla jen tom, co odborníci za dlouhá léta objevili, ale hodně se naučila i tříletým cestováním po světě. Také ji k tomu, aby se stravou zabývala, dovedli osobní důvody (přibírání a akné). Po světě ji vedlo její nadšení pro přirozenou stravu a zdraví a chuť všude se učit od učitelů různými způsoby.

Její osobní zkušeností bylo, že když našla správný způsob stravování, vyčistilo se jí akné, vlasy se staly silnějšími a hladšími a svaly se více vytónovali. „Moje pleť začala zářit, bělmo v mých očích se vyjasnilo a udržování mé ideální váhy se stalo úplně jednoduché“.

Dlouhověkost po světě

Po celém světě existuje tolik důkazů, že rostlinná nízkotučná strava s malým množstvím živočišných bílkovin je klíčem ke zdraví a dobrému životu. Nejzdravějším kulturám ve světě se daří na takové stravě.

Abcházci z Kavkazu

Například dlouhověkostí jsou známí Abcházci z Kavkazu v jižním Rusku. Říká se, že někteří z nich se dožívají přes 100 – někteří říkají, že přes 150 (to může být přehnané, ale určitě se často dožívají 80 a 90 let a jsou stále mladiství způsobem, jak se hýbou a jak tráví svůj čas)! Takže co jedí? V podstatě cokoliv, co si ráno nasbírali. Abcházci jedí hlavně ovoce, zeleninu, ořechy a celá zrna. Ve vzácných případech, když jedí maso, odstraní tuk. Nemají k dispozici žádné rafinované nebo zpracované potraviny.

Kmen Vicalbamba – indiáni

Další skupinou lidí, kteří se obvykle dožívají velmi dlouho, jsou Vicalbamba Indiáni žijící v jižním Ekvádoru (Andách). Jejich strava stejně sestává z rostlinných potravin a mála nebo žádného masa. Milují svou zeleninu! Také mají rádi vařené obilí, čerstvé ovoce a syrové semínka a ořechy.

Nejzdravější národy na světě si váží a konzumují hlavně ovoce, zeleninu, semínka a případně celé zrno.

Národ Hunza

Národ Hunza ze severního Pákistánu žije ve vysokých horských údolích a živí se množstvím syrového ovoce a zeleniny. Na zimu si šetří spoustu sušeného ovoce, mají rádi i vařenou zeleninu (hlavně když je chladno) a nejedí hodně masa nebo mléčných výrobků – možná malé množství v polévce, ale nikdy maso nejedí jako „hlavní jídlo“.

Žádná z těchto skupin nepřijímá nadměrné množství kalorií, maso konzumují ve velmi malých množstvích (často nepravidelně) a přežívají na zelenině, ovoci, celých zrnech, ořeších a semenech.

Nejenže se dožívají určitého věku a pak jen „pokračují v existenci“ neschopní něco dělat kvůli nemoci nebo jiným problémem, ale žijí si plnohodnotný život minimálně do svých 90-tých let.

Takže je vysoce proteinová, vysokotučná strava vhodným způsobem stravování? Ne, není. Slyšeli jste o Čínské studií? Je to nejobsáhlejší studie o stravě a nemocech v historii medicíny a na jejím čele stojí Dr. Campbell, který našel mezi nemocemi a stravovacími faktory přes 8 000 asociací.

Největší odhalení ve výzkumu Dr. Campbella byla role, kterou mléčné výrobky a maso hrají ve vývoji rakoviny. Rostlinná strava přinesla daleko méně případů s vysokým cholesterolem a rakovinou prsu a trávicího traktu jak ta, při které je možné jíst více živočišných potravin. Kasein (bílkovina nacházející se v mléce) si obzvláště udržuje silné propojení s růstem rakoviny ve všech fázích. Tato zjištění se přesně hodí na životní styl lidí z Abcházie, Indiánů Vicalbamba a kmen Hunza, kde jsou onemocnění jako rakovina, srdeční choroba a cukrovka neslýchané.

Tuk v potravě a nemoci

Trochu jsme hovořili o problémech vysokoproteinové stravy, ale co k tuku? Může se spojovat zvýšený příjem tuků s prevencí nebo vyléčením se z nemocí? Navzdory všemu pravděpodobně ne! Důkazy naznačují, že strava bohatá na tuky vytváří u lidí více problémů s diabetem 1. i 2. typu. U těch s cukrovkou 1. typu vysokotučná strava zvyšuje hladinu cukru v krvi a vytváří potřebu většího množství inzulinu. Nízkotučná strava je vhodná i jako prevence a zpomalení cukrovky 2. typu po zvážení různých množství a i druhů tuků ve stravě.

Pointa je v tom, že konzumace nadměrného množství tuku – dokonce i zdravého – může přispívat k tloustnutí. Obezita hraje roli ve vývoji diabetu 2. typu, takže jedením stravy bohaté na tuky se pravděpodobnost na přibírání na váze a rozvoj různých nemocí časem zvyšuje.

Máme pravdu a ostatní se mýlí?

Máme jiný pohled na věc. Jenže klíčový rozdíl je v tom, že zdravá strava není jen o hubnutí, ale také o tom, že máte fantastickou zářící pokožku, jste zdraví a vyzařujete radostnou energii. Existuje mnoho způsobů, jakými se dá zhubnout … ale můžete u nich být více nemocní nebo vypadat a cítit se starší.

Na závěr, pokud se jakákoliv strava vyhýbá zpracovaným potravinám, je to úžasný velký první krok! Pokud v programu nejsou zahrnuty rafinované cukry a lepek, je to ještě lepší. Některé programy umožňují málo (a někdy hodně!) mléčných výrobků, ale ty pro vás obecně nejsou dobré. Pozorujte, jak se cítíte. Pokud cítíte, že stále potřebujete nějaké živočišné bílkoviny po tom, jak jste zkusili být určité období bez nich, přidejte si je, ale v míře. Nenakládejte si je jen proto, že někteří odborníci řekli, že to je v pořádku.

Zdravá strava není jen o hubnutí, ale také o tom, že máte fantastickou zářící pokožku, jste zdraví a vyzařujete radostnou energii.

Nakonec, jakákoliv stravovací perspektiva musí být upravena a přizpůsobena podle potřeb vlastního těla, den po dni. I pokud bezvýhradně souhlasíte s filozofií čisté rostlinné převážně syrové stravy, nikdy nepřestávejte poslouchat své tělo a přizpůsobovat se v závislosti na tom, jak se každý den cítíte. Sami sebe znáte nejlépe. Po tom, jak se jednou pročistíte, budete snadněji vnímat, co vaše tělo potřebuje.

Vyzkoušeli jste vysokoproteinovou vysokotučné stravu? Jak jste se cítili ve srovnání s rostlinnou nízkotučnou syrovou stravou?

Tip od Rehabilitace.info

Rozhodnutí změnit stravu a první dny, kdy se tělo na syrové rostlinné stravě začne detoxikovat, bývají nejnepříjemnější. To je období, kdy mnoho lidí váhá, zda dělá opravdu dobře. Ale pokud to překonáte, začnete se cítit lépe a lépe a všechny vaše pochybnosti zmizí.

TIP: Zkuste domácí proteinové tyčinky

VIDEO: Proteinový koktejl s ovsenými vločkami

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Vysoce proteinové potraviny – jsou pro nás vhodné?”

    1. Šikus napsal:

      Takto pausalizovat lidi do jedné skupiny, že všichni potřebují to stejné není vůbec vhodné. Přece každý jsme individuální a i naše trávení je individuální. Proto doporučuji přečíst si knihu Metabolické typy od Wolcotta a Fahyeove. Existuje skupina lidí, kterým opravdu vyhovuje hodně bílkovin a tuků.
      Když už článek vzpomínal lokální kmeny, tak co Eskymáci? Ti jedí jen bílkoviny a tuky. Když k nim přišla západní strava začali mít velké zdravotní problémy.
      Pokud se chcete více dozvědět více o domorodých kmenech, tak spíše doporučuji studium Westona Price!

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva