Sponzorováno

Višně a zdraví – obsahují mnoho minerálů 4.88/5 (104)

visnePlody višně jsou od jasně červených až po tmavě červené. Nepatří mezi nejpopulárnější ovoce, protože nejsou tak sladké jako například třešně. Stejně jako většina peckovin pocházejí z Asie. Na naše území je dovezli Římané v 12. století. V současné době jsou tyto ovocné stromy a keře pěstované po celém světě.

Málo vitamínů, mnoho minerálů

Višně obsahují jen málo vitaminů. Nejvýraznější je podíl vitamínů B a C, ale i ten je jen průměrný. Jsou spíše zdrojem minerálních a stopových látek, které si tělo nedokáže vytvořit samo.

Jód

Pro vysoký obsah jódu jsou vhodné pro lidi s onemocněními štítné žlázy a s bolestmi páteře.

Vápník

Velké množství vápníku je potřebné pro zdravé kosti a zuby a správnou funkci nervů.

Železo

Nezanedbatelné množství železa je důležité pro tvorbu červených krvinek.

Draslík

Draslík kontroluje funkci svalů a obsah tekutin v těle. Přispívá ke snižování krevního tlaku a projevů alergií. Pomáhá při onemocněních srdce a ledvin a při únavě.

Mangan

Regulaci cukru v krvi řídí mangan. Kromě toho snižuje cholesterol, chrání před Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou, podporuje růst kostí a chrupavek. Důležitý je i pro kojící ženy, protože podporuje tvorbu mateřského mléka.

Zinek

Zinek obsažený ve višních chrání játra, neutralizuje škodlivé účinky alkoholu a uklidňuje nervy. Má vliv i na rozmnožování – rozhoduje totiž o tvorbě spermií, podporuje početí a správný průběh těhotenství. Nezbytný pro fungování organismu je bór a fosfor.

Višně – čističky našeho těla

Višně dokáží na sebe vázat škodlivé látky, které se tak mohou z těla vyloučit. Pomáhají čistit krev, játra a ledviny. Nejnovější studie naznačují, že jejich konzumace mě blahodárný vliv na léčení cukrovky. Barvivo antokyaninového zabarvení totiž podporuje tvorbu inzulínu. Britský výzkum zase dokazuje, že 300g ovoce nebo šťávy denně, vás mohou zbavit nespavosti.

I když po konzumaci višní často nastoupí pocit žízně, raději je nezapíjejte. Mohou se totiž dostavit problémy s trávením doprovázené silnými křečemi v břiše.

Pryč s nadváhou

Višně pomáhají při snižování nadváhy tím, že neutralizují tuky, které se pak nedostanou do krve. Stonky višní se přidávají do podpůrných prostředků na redukci hmotnosti. Navíc pomáhají z těla odstraňovat škodlivé látky, takže se hodí i na očistné kúry. Je velká škoda, že višně běžně v obchodě nekoupíte, zato v lékárně máte široký výběr přípravků s výtažky višní.

Co se z višní připravuje?

Čaj z višňových stonků

Čaj z višňových stonků se vaří již od pradávna jako lék na bronchitidu. Stonky se sbírají od června do konce srpna a suší se při pokojové teplotě. Sušené stonky zalijte šálkem vroucí vody a nechte 5 minut louhovat. Odvar sceďte a při nemoci pijte dvakrát denně. Stonky se používají také proti průjmům, při chronických a akutních problémech s močovými cestami a při léčení místních otoků. Odvary z listů se pijí při chudokrevnosti a nadměrné plynatosti.

Sponzorováno

Z kůry višňového stromu

Z kůry stromu často vytéká višňová pryskyřice. Ta se v lidové léčbě používala proti kožním vyrážkám. Krásné višňové dřevo se používá v řezbářství a na výrobu nábytku.

Výtažky z višní

Výtažky z ovoce se využívají v kosmetice. Mají schopnost vyživovat buňky a zpomalovat stárnutí pokožky.

Višňový sirup

Z ovoce se vyrábí višňový sirup, který se používá pro zlepšení chuti léků a na přípravu osvěžujících nápojů pro nemocné. Navíc obsahuje látky, které umožňují snadnější vstřebávání účinných složek léčiv.

Jak upravit višně?

V kuchyni se nejčastěji uplatňují při výrobě kompotů, džemů, šťáv a zákusků. Dají se kandovat i sušit. Pokud nespotřebované čerstvé ovoce skladujete v chladničce, neměli byste jej dávat blízko aromatických potravin. Mají totiž tendenci přebírat jejich vůni. Višně našly uplatnění i v likérnictví – vyrábí se z nich griotka a maraschino.

Bublanina z bramborového těsta

Višňovou bublaninou z bramborového těsta nepohrdnou děti ani dospělí. Příprava je jednoduchá. Smíchejte 4 žloutky s 200 g moučkového cukru. Přidejte 250 g uvařených na jemno nastrouhaných brambor a 100 g dětské krupice. Ze 4 bílků vyšleháme tuhý sníh, který zapracujete do těsta. Těsto nalijte na vymazaný a moukou vysypaný plech a obložte 400 g višní. Dejte do trouby a pečte při 180 ° C přibližně půl hodiny. Jednotlivé porce můžete ozdobit šlehačkou a lístkem máty.

Medová zmrzlina s višněmi

Potěší vás nejen v létě. Do pěny si vyšlehejte 3 žloutky s vanilkovým cukrem. Přidejte 2 lžíce medu, 1 lžičku mleté ​​skořice a důkladně promíchejte. Jednu smetanu ke šlehání vyšlehejte do tuhé šlehačky a vmíchejte do žloutkové směsi. Ze dvou bílků ušlehejte tuhý sníh, který jemně vmícháte do připravené hmoty. Hotový krém dejte do mrazáku, do doby než ztuhne. K zmrzlině si připravte višňovou omáčku. Umyjte a vypeckujte 300 g višní, dejte do hrnce s 2 lžícemi cukru a zahřívejte tak dlouho až se cukr rozpustí. Nakonec přidejte 2 lžíce rumu a nechte sevřít. Zmrzlinu dejte do misek, polijte omáčkou s višněmi a servírujte.

Višně chrání před nemocemi srdce a rakovinou

Množství nejnovějších výzkumů potvrdilo, že višně chrání před nemocemi srdce. Pravidelné konzumování višní dokonce zabraňuje vzniku cukrovky a některých druhů rakoviny. Toto ovoce pomáhá i při léčení poruch paměti. Vědci zjistili, že višeň je úspěšná i při zánětlivých procesech a zmírňuje bolesti při artritidě. Pohár višňové šťávy je ekvivalentem 0,3 gramu aspirinu a pohár mražených višní se rovná účinku 0,9 gramu aspirinu.

Dnešní výzkumy dokazují, že sklenice višňové šťávy dokáže zmírnit i bolesti kloubů, které zapříčiňuje zvýšení koncentrace kyseliny močové. Důvod léčebného působení višní může spočívat právě v tom, že jejich pravidelná konzumace snižuje množství kyseliny močové v těle.

Nutriční hodnoty višní

100g višní obsahuje: 1g bílkovin, 0.3g tuku a 1.6g vlákniny.

Minerály:
Draslík – 173mg
Fosfor – 15mg
Horčík – 9mg
Mangan – 0.1mg
Měď – 0.1mg
Sodík – 3mg
Vápnik – 16mg
Zinek – 0.1mg
Železo – 0.3mg

Sponzorováno

Vitamíny:
Cholin – 6.1mg
Kyselina listová – 8?g
Vitamín A – 64IU
Vitamín B3 – 0.4mg
Vitamín C – 10mg
Vitamín E – 0.1mg
Vitamín K – 2.1mg

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva