Sponzorováno

Vegetariánství a děti – jaká jsou rizika? 4.69/5 (13)

Výživu dětí máte v rukou vy, nepokažte to!

Výživu dětí máte v rukou vy, nepokažte to!

I když se vám vegetariánství může zdát jako správná volba, u malých dětí ho raději nezkoušejte. Pokud dokonale neovládáte správné složení potravin a obsah bílkovin, tuků a sacharidů v nich, koledujete svému hubeňourovi o pořádné problémy. Nemusíte masem děti přecpávat, ve výživě by však mělo mít své místo.

Vegetariánství u dětí většina odborníků nedoporučuje nebo jej doporučuje jen s velkými výhradami. „Hlavním důvodem pro opatrnost je růst a výživa dítěte a s tím spojené vyšší nároky na optimální přívod všech výživných látek v potravě. Čím je dítě menší, tím je citlivější na nedostatečný přísun živin,“ varuje odborník na výživu.

„U přísných forem alternativního stravování může například vegany, frutariány i makrobiotiky ohrožovat nedostatek některých vitamínů, minerálů a dalších potřebných látek. Chybí zejména bílkoviny, případně některé aminokyseliny nebo polynenasycené mastné kyseliny, které organismus dokáže získat pouze ze stravy, a z mikroživin zejména vápník, železo, jód, zinek, selen nebo vitamin B12,“ dodává odborník.

Maso nepodceňujte

Nemusíte ním děti přecpávat, ve výživě by však mělo mít své místo. Maso je totiž hlavním zdrojem železa a to je nezbytné pro normální vývoj červených krvinek. Při jeho nedostatku dítě riskuje chudokrevnost. „Železo se sice vyskytuje i v některých složkách rostlinné potravy, například ve špenátu, luštěninách či v sóji, ale z nich se hůře vstřebává. Navíc tyto potraviny je třeba konzumovat ve velkých množstvích, což je zejména u nejmenších dosti problematické, protože děti mají menší objem žaludku,“ upozorňuje odborník.

Nezbytná B12-tka

Maso je také dobrým zdrojem vitaminu B12 potřebného pro tvorbu červených krvinek, normální funkci nervů a růst. Tento vitamin je součástí důležitých enzymů, potřebujeme ho na tvorbu červených krvinek a normální funkci nervů. „Jeho nedostatek se v těle neprojeví hned, ale až po vyčerpání tělesných zásob, což může nastat až po 1-2 letech. Pak dojde k rozvoji chudokrevnosti a mohou se přidružit i neurologické poruchy,“ vysvětluje doktor.

Spolu s mlékem je maso dále významným zdrojem vitamínu B2, který se stará o náš růst, zdravé oči, pokožku a využívání energie, jakož i vitaminu B6, důležitého pro metabolismus bílkovin, tvorbu červených krvinek a neurotransmiterů. „Zde je však dobrým alternativním zdrojem sója a výrobky z ní,“ prozrazuje odborník.

Přísným vegetariánům, veganům, kteří kromě jakéhokoliv masa odmítají i vejce, mléko a mléčné výrobky může dále v těle chybět vápník, zinek či vitamin D. Tyto vitamíny a minerální látky se proto musí doplňovat pomocí tabletek a různých doplňků výživy.

Dětem může chybět i energie

Vegetariánská strava může být někdy chudá na energii. Pokud ve výživě převažuje rostlinná složka, musí jí dítě zkonzumovat mnohem více, aby dosáhlo požadovaný energetický příjem. Jenže jak jsme již zmínili, to právě nedokáže pro menší objem žaludku. Chybějící energie se projeví zvýšenou únavou a nesoustředěností.

Sponzorováno

Nadměrná konzumace vlákniny a zeleniny s vyšším obsahem kyseliny šťavelové má však i jiný negativní účinek. Snižuje vstřebávání vápníku, takže máte o starost víc – budete ho budete muset doplnit tabletkami nebo potravinami obohacenými o vápník. Čím přísnější je vegetariánská strava, tím větší riziko znamená pro vaše dítě.

Kompromis – semivegetariánska dieta

„Jako nejlepší ze všech alternativních způsobů stravování se jeví semivegetariánská dieta, při které je dovoleno konzumovat ryby a bílé drůbeží maso. Tento druh se považuje za prototyp zdravé výživy,“ tvrdí odborník.

Za méně přísnou považuje i lakto-ovo-vegetariánskou dietu, neboť připouští konzumaci mléka, mléčných výrobků a vajec. Pro malé děti však může představovat výživový problém, pokud není vyvážená. Tehdy může být energeticky nedostatečná. Zcela nepřípustná pro dětskou výživu je však veganská dieta, při které se konzumuje pouze rostlinná strava a zakázané jsou všechny živočišné produkty jako například mléko, sýry, vejce či med nebo frutariánska strava, při které se jedí pouze plody rostlin, ale žádná zelenina, obiloviny či živočišné produkty.

Pokud bez masa, tak …

Pokud jste však přece jen dali košem masu ve stravování, měli byste znát některé alternativní potraviny, které vám pomohou. Energetickou hodnotu stravy zvýší pravidelná konzumace ořechů, rostlinných semen a olejů. S ořechy však opatrně, děti na ně mohou být alergické.

Dobrým zdrojem bílkovin jsou kromě mléka, vajec, obilovin a ořechů i luštěniny, zejména sója. Pokud je však připravujete malým dětem, musíte jim je při vaření propasírovat, protože slupky z luštěnin jim mohou bolestivě nafukovat bříška. Výbornou pomůckou k vegetariánské stravě jsou fortifikované potraviny, tedy potraviny, uměle obohacené o některé potřebné živiny. Takové je sójové mléko a sójové sýry s přidáním vápníku a železa, sůl s přidáním jódu nebo speciální kvalitní rostlinné margaríny obohacené o vitaminy A, D, a E.

Z dětské stravy se ještě obohacují i müsli, kukuřičné lupínky či obilné vločky. Pokud však chcete, aby se vaše dítě při vegetariánské stravě zdravě vyvíjelo, neriskujte! Vždy se poraďte s odborníkem na výživu. Pomůže vám vypracovat jídelníček malého vegetariána a bude dbát na to, aby včas odhalil nějaký deficit ve výživě.

Někdy se může stát, že se vaše dítě nechtěně stane vegetariánem jenom proto, že se právě nachází ve stádiu, kdy mu masíčko nechutná. „U malých dětí je odmítání některých druhů potravin běžné a většinou to má dočasný charakter,“ uklidňuje lékař. Spíše než násilné prosazování a zbytečné stresování dítěte zkuste raději nenásilné formy přemlouvání a nenápadné přimíchávání masíčka do omáček nebo bramborové kaše.

Kde najdete chybějící látky z masa?

  • Vitamin D: slunce, vejce, obohacený rostlinný tuk, výživové doplnkly
  • Vitamin B12: mléko, sýry, jogurt, obilné vločky, kvasnice
  • Zinek: vejce, ořechy, dýňová a slunečnicová semena, jogurt, luštěniny
  • Železo: zelená listová zelenina, meruňky, švestky, luštěniny, tofu, vejce, ovesné vločky
  • Vápník: mléko, jogurt, tvrdé sýry, zelená listová zelenina, hlavně špenát, brokolice
  • Selen: vejce, semena, mořské řasy, ořechy

Víte, že …?

Vitamín C pomáhá vstřebávat železo, které pochází z rostlinných zdrojů. Proto potraviny, které obsahují tyto dvě látky, konzumujte spolu. Dětem dejte vždy k snídaňovým cereáliím sklenice ovocné šťávy. Vyhněte se silným čajům, které obsahují tanin, protože ten vstřebávání železa brání.

VIDEO: Co jí Vegan děti

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva