Sponzorováno

Tuňák a zdraví – obsahuje hodně omega-3 mastných kyselin 4.58/5 (19)

Ryby, ba i ty mastnější jako tuňák, jsou právě při redukční dietě velmi vhodné.

Ryby, ba i ty mastnější jako tuňák, jsou právě při redukční dietě velmi vhodné.

Rybí maso je obecně pokládáno za zdravý zdroj bílkovin. Většina rybího masa přináší i výhodu formou omega-3 mastných kyselin. Mezi nejpopulárnější mořské ryby u nás patří losos, treska, makrely a samozřejmě tuňák. A právě o tuňákovi bude řeč v tomto článku.

Tuňák se loví opravdu často

Tuňák je makrelovitá ryba, která se vyskytuje v mořích a oceánech v nejrůznějších koutech světa. Jde o jednu z nejčastěji lovených ryb a konzumovaný je masově hlavně v USA, Japonsku a Evropě. V současnosti se díky přelovení řadí mezi ohrožené druhy, a tak se na jeho lov stanovily přísné kvóty.

Nutriční hodnoty tuňáka

Z nutričního hlediska jde o velmi dobrý zdroj bílkovin, ve 100g dávce najdeme až 25 gramů bílkovin. Hodí se proto i lidem, který se věnují cvičení, přestože do diety existují i ​​lepší alternativy ryb. Obsahuje totiž 145 kalorií a pět gramů tuku. Většinou však jde o dobré tuky. Taková porce má 38 mg cholesterolu a 39 mg sodíku.

Kromě omega-3 mastných kyselin v něm najdeme i omega-6 mastné kyseliny. Ve velkém obsahuje i některé vitamíny a minerály. Z vitamínů jde především o vitamin A, vitamin B12, vitamin B6, niacin, thiamin a riboflavin. Z minerálů dominují fosfor, draslík, hořčík, selen a již zmíněný sodík.

Výhody konzumace tuňáka

Složení tuňáka se stará o několik prospěšných účinků. Jako tlustá ryba obsahuje hodně omega-3 mastných kyselin, díky čemuž má prospěšné účinky na zdraví srdce, mozku, očí či zlepšení stavu pokožky a boji proti chronickým zánětům.

Některé výzkumy dokonce tvrdí, že konzumace tuňáka může snížit riziko rakoviny tlustého střeva, prsou či ledvin. Mnohem více výzkumů však potvrdilo zlepšení imunitního systému a snížení pravděpodobnosti obezity.

Sponzorováno

Tuňák v konzervě a rtuť

Je pohodlné konzumovat tuňáka i z konzervy, ale mnoho lidí se přece konzumace takového produktu obává. Konzervovaný tuňák, ať už v oleji neboť ve vlastní šťávě, je však kvalitní ryba, která nepřichází o žádné ze svých výhod. Chuť není problém, ale lidé se spíše bojí rtuti. Odborníci však udělali mnoho testů, které ukázaly, že rtuti v konzervovaných tuňácích bylo dokonce méně než v čerstvém nebo mraženém. Všechny hodnoty byly významně pod rizikovou hladinou.

Tuňák se však obecně řadí mezi mořské ryby, které obsahují v sobě nejvíce rtuti. Je to z toho důvodu, že se řadí mezi predátory, kteří konzumují menší ryby. Proto se také doporučuje, aby tuňáky nejedly těhotné ženy.

Po tréninku ideální

Pokud jste se rozhodli v novém roce zapracovat na postavě, jistě víte, že vaše svaly ocení přísun bílkovin. Kromě kuřecího odborníci doporučují i tuňáky, protože obsahují vysoký podíl bílkovin a mnoho zdravých tuků, které se rozhodne neusadí na vašem břiše, ani na srdci. Ryby, ba i ty mastnější jako tuňák, jsou právě při redukční dietě velmi vhodné. A protože někteří jsme i trochu marniví, jistě vás potěší fakt, že rybí maso má blahodárný vliv na kvalitu pokožky a vlasů, které se budou krásně lesknout.

Konzumace tuňáka v těhotenství

Konzervovaný tuňák je pohodlný, levný zdroj omega-3 mastných kyselin, které jsou potřebné pro vývoj mozku plodu a celkového nervového systému. Je však nutné, aby se těhotným ženám a kojícím matkám zamezilo intoxikovat se právě rtutí. Nenarozené a malé děti vystaveny vysokým hladinám rtuti jsou v ohrožení před problémy zraku, snížené inteligence, nebo jinými vývojovými problémy.

Doporučuje se, aby ženy, které mohou otěhotnět, těhotné ženy, kojící a malé děti omezily spotřebu ryb na maximálně jednu konzervu týdně.
Ryby jsou bohatým zdrojem bílkovin a omega-3 mastných kyselin. Tyto tuky mohou pomoci snížit vaše šance na rozvoj hypertenze a infarktu. Mohou také pomoci zabránit ztrátě paměti. Jíst však tuňáka z konzervy jako součástí vaší každodenní stravy je riziko, jedna či dvě konzervy týdně jsou absolutně ok.

TIP: Zkuste si udělat tuňákový salát

VIDEO: Zdravý recept – Těstovinový salát s tuňákem

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Tuňák a zdraví – obsahuje hodně omega-3 mastných kyselin”

    1. Jan napsal:

      Vejce vařit 10minut není zdravé, již po 8.minutě získávají kolem žloutku nazelenalo-šedou „krustu“. Zjistěte si více. V neposlední řadě se hůře tráví. Na zničení patogenů stačí >5 minut varu. Hezký den

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva