Sponzorováno

TOP 12 potravinových přísad, které vyvolávají obavy 4.72/5 (18)

Je to jednoduché, prostě přemýšlejte, co jíte!

Je to jednoduché, prostě přemýšlejte, co jíte!

Pokud často jíte zpracované potraviny, máte téměř zaručeno, že spolu s nimi do těla dostáváte i nezdravé přísady. V současnosti je povoleno přibližně 10000 látek, které se buď přímo přidávají do potravin, nebo jsou součástí balicích materiálů.

Přísady se do potravin přidávají z mnoha důvodů, například:

  • zabránění oxidaci a žluknutí tuků
  • předcházení změn v zabarvení ovoce
  • přidávání syntetických vitamínů a minerálů
  • zlepšování chuti, vzhledu či textury
  • prodloužení životnosti atd.

Bohužel, zatímco část těchto přísad se považuje za „obecně bezpečné“ i bez dostatečného testování, jiné zase vyvolávají oprávněné obavy o zdraví. V tomto článku nabízíme seznam takových nebezpečných látek.

1. Dusitany a dusičnany

Dusitan sodný je látka přidávána do téměř všech masných výrobků (šunka, salámy, klobásy), ve kterých pomáhá zachovávat jejich růžovo-červené zabarvení. Problémem je, že při vysokých teplotách se dusitany mohou zkombinovat s aminy, čímž vzniknou nitrosaminy, které jsou karcinogenní. Dusičnany jsou zase přítomny v hodně druzích ovoce a zeleniny. Tyto látky nejsou škodlivé a dokonce jsou prekurzorem oxidu dusnatého (NO), který snižuje krevní tlak a působí protizánětlivě.

2. Bromid draselný

Bromid draselný se přidává v mnoha zemích do mouky a je tedy součástí všech moučných výrobků – pečiva, koláčů či sušenek. Důvodem je, že výrobky z takové mouky jsou více elastické. Jeho problémem však je, že narušuje funkci endokrinního systému.

3. Propylparaben – E216

Propylparaben je silným rušitelem endokrinního systému a v potravinách se používá jako konzervační látka. Více o tomto si přečtěte v tomto článku.

4. Butylhydroxyanisol (BHA) – E320

Butylhydroxyanisol je konzervační látka, která ovlivňuje nervový systém v mozku, mění chování a může způsobovat rakovinu. Nachází se hlavně v snídaňových cereáliích, oříškových směsích, žvýkačkách atd. Je zakázán i v některých zemích v EU, ale ne plošně v celé EU.

V Japonsku je tato látka zakázána, přestože neexistují žádné důkazy o její škodlivosti. Podle organizace IARC bylo dostatečně prokázáno, že látka je zvířecí karcinogen. V ČR (celé EU) povoleno jako antioxidant v omezeném množství. V USA povoleno. V Kalifornii je látka považována za karcinogen.

5. Butylovaný hydroxytoluen (BHT) – E321

BHT je chemicky podobný BHA a tyto dvě konzervační látky se často používají současně – jsou spojovány s poruchami vývoje a změnami na štítné žláze.

Jako přídatní látka se používá coby antioxidant. Evropské a americké předpisy, umožňují jeho použití v malé procentuálním množství. I když existují spory zda je BHT pro lidi vohdné, v současnosti je v průmyslu široce zastoupeno. Využívá se jako aditivum všude, kde může dojít k oxidaci kapalin (např. palivo, olej) anebo v jiných produkterch, které mohou ohrozit volné radikály.

6. Propyl galát

Propyl galát je konzervační látka a najdete ho v párcích, salámech, mražené pizze a dalších zpracovaných potravinách obsahujících jedlé tuky. Národní toxikologický program v USA ho zařadil na seznam látek způsobujících rakovinu, včetně vzácných druhů nádorů mozku.

Sponzorováno

7. Teobromin

Teobromin je alkaloid nacházející se v čokoládě. Má podobné účinky jako kofein. To je také důvod, proč je čokoláda vysoce toxická pro psy. V moderní medicíně se theobromin používá jako vazodilatátor (k rozšíření cév), diuretikum a prostředek na povzbuzení srdce. Použití theobrominu v oblasti prevence rakoviny bylo patentováno.

EFSA došel k závěru, že příjem theobrominu z živočišných produktů, např. masa, mléka a vajec je ve srovnání s přímou spotřebou kakaových výrobků zanedbatelný.

8. Přírodní a umělé příchutě

Nejvíce znepokojujícím faktem je, když vidíte na obalu potravin napsáno „umělá“ nebo třeba i „přírodní“ příchuť, jenže nevíte, co si máte pod tím představit. Spousta lidí si myslí, že „přírodní příchutě“ znamená něco jako jahody, česnek nebo chilli koření na ochucování potravin. Ve skutečnosti se tyto látky vyrábějí v laboratořích podobě, jako „umělé“ příchutě.

9. Umělá barviva

Každoročně se jen v USA spotřebuje na umělá barviva 8 milionů kilogramů umělých barev. Umělá barviva mohou u lidí vyvolávat rakovinu, hyperaktivitu a alergii.

10. Diacetyl

Jde o umělou příchuť, která dodává popcornu z mikrovlnky máslový nádech. Používá se také v mlékárenském průmyslu na ochucování mléka, jogurtů a sýrů. Výzkum ukázal, že diacetyl může spustit Alzheimerovu chorobu a kromě toho poškozuje dýchací systém.

Zdravotním problémem může být dlouhodobé vdechování diacetylových výparů, na což upozorňuje i Národní ústav pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci ve Spojených státech amerických. Byly dokumentovány případy, kdy se u jinak zdravých pracovníků v továrnách na praženou kukuřici objevila konstriktivní bronchiolitida, závažné onemocnění, které lze napravit pouze transplantací plic.

TIP: Která éčka jsou bezpečná a které nebezpečná?

Z hlediska koncového zákazníka připravujícího zakoupené kukuřicové pukance v mikrovlnné troubě byl diacetyl dlouho pokládán za bezpečný. V roce 2012 ovšem vysoudil Wayne Watson z Denveru, u kterého se konstriktivní bronchiolitida objevila následkem mnohaletého připravování kukuřičných pukanců v mikrovlnné troubě, náhrady ve výši 7,27 milionů dolarů. Podle názoru soudu měl výrobce polotovaru zákazníky před tímto nebezpečím varovat.

11. Fosfáty (fosforečnany)

Fosfáty se dnes přidávají do přes 20 tisíc různých produktů, včetně jídel rychlého občerstvení a masných výrobků a jsou spojovány s onemocněními srdce.

Při výrobě tavených sýrů fungují jako stabilizátor mléčných disperzí. V masném průmyslu přidávání fosforečnanů umožňuje zlepšit vaznost vody a emulgační schopnosti masa. Dále se fosfáty přidávají do sušených výrobků (např. polévek), zmrzlin a mražených krémů, kolových nápojů, jemného trvanlivého pečiva a cukrářských výrobků, majonéz, moučkového cukru (fosforečnan vápenatý proti spékání) a dalších.

Fosfáty jsou do potravin povoleny v omezeném množství tak, aby příjem nepřesáhl přijatelné množství a nemohlo dojít ke škodlivým účinkům. Přesto se ale vedou diskuse o jejich nezávadnosti a dochází k opakovanému prověřování. Někdy je při zvýšeném příjmu zmiňována možnost hyperaktivity dětí, někdy i poruchy zažívání. Příjem fosfátů lze regulovat omezením konzumace výše uvedených potravin, do nichž se fosfáty přidávají jako funkční složka.

12. Hliníkové přísady

Hliníkové sloučeniny fosforečnan hlinitý, síran hlinito sodný a mnohé další, se přidávají do potravin jako stabilizátory a mohou způsobovat neurologické poškození, včetně změn chování, potíží s učením a zhoršení motorických schopností.

VIDEO: Éčka v potravinách – antioxidanty

VIDEO: Éčka – Barvy

Sponzorováno

.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva