Sponzorováno

Tofu a zdraví – skrývá neskutečné variací chutí 4.82/5 (17)

  • Tofu je obecně považováno za zdravou potravinu. Je to bohatý zdroj bílkovin, které jsou nezbytné pro růst a opravy tkání v těle.
  • Tofu je také nízkokalorické a obsahuje málo nasycených tuků, což ho činí vhodným pro lidi, kteří se snaží udržovat zdravou hmotnost a srdce.
  • Kromě toho je tofu také dobrým zdrojem železa a vápníku, což může být užitečné pro vegetariány a vegany, kteří hledají neživočišné zdroje těchto živin.

Tofu neobsahuje nasycené mastné kyseliny a cholesterol jako živočišné maso...

Tofu neobsahuje nasycené mastné kyseliny a cholesterol jako živočišné maso…

Pro vegetariány znamená tofu (měkký sýr ze sóji) dokonalou náhradu za živočišné bílkoviny. Pokud to přeženeme, mohou si ji dokonce připravit tak, aby jim připomínala řízek, přestože po něm asi touží nejméně – usmažit a sníst ho s bramborovou kaší a bohatou zeleninovou oblohou.

Tofu – měkký sýr ze sóji

Sója, která obsahuje kvalitní oleje a tuky s obsahem lecitinu a vitamínu E se skládá z aminokyselin, které se za normálních okolností nacházejí pouze v mase.
Ne nadarmo sóju Číňané, kteří ji konzumují ve velkém už více než pět tisíc let, přezdívají „masem Asie“. Věří stoprocentně i tomu, že omlazuje. Znají a připravují si více jídel ze sóji, například tempeh, nattto, miso či tamari. Sóju si mimořádně oblíbili i Japonci. Důvěrně známá však není jen Asiatům, přestože právě asijský kontinent se považuje za její domov. Dnes se pěstuje už i v USA, v Brazílii, Mexiku, Argentině, ale i v Evropě.

Připomeňme, že kdo má ve stravě nedostatek bílkovin, koleduje si o únavu, ztrátu motivace, nervozitu a pocity úzkosti, ale i ztrátu svalové hmoty. Pokud mluvíme o sóji, nemluvíme jen o tofu. Sóju lze konzumovat i ve formě bobů, mléka, vloček, oleje, známé omáčky či mouky, ale nikdy ne syrovou, každopádně vyžaduje tepelnou úpravu. I se samotným tofu, které se považuje za nejznámější sójový produkt, lze dělat cokoli (dokonce ho i opékat) a jíst v různých kombinacích.

Občas se v souvislosti se sójou píše jako o malém zázraku. Neexistuje asi místo či orgán na těle, kterému by nepomohla nebo jej neléčila. Ona totiž zvyšuje koncentraci a paměť, omlazuje a má protizánětlivé účinky. Kromě toho zlepšuje zrak a zvyšuje libido, odvodňuje organismus a pomáhá při hubnutí, chrání ledviny a dokáže vyrovnat hladinu dobrého a špatného cholesterolu. K vitaminům, které obsahuje, patří železo a draslík, B, E, fosfor, hořčík, je také bohatým zdrojem vlákniny. K jejím pozitivům patří i fakt, že rychle a spolehlivě zasytí.

Pokud sóju zkombinujeme s ovocem, zeleninou nebo obilovinami, takové složení na talíři představuje to nejzdravější, co našemu organismu můžeme dopřát. A začít ráno se sójou je podle mnoha odborníků na výživu záruka dokonalého dne. Díky sóji jsme totiž aktivní, svěží.

Tofu a zdraví

Velmi zjednodušeně se dá říci, že tofu je sójový sýr či tvaroh. Tofu se vyrábí podobně jako sýr s tím rozdílem, že se jako základní surovina vezme sójové mléko, respektive sójový nápoj získaný ze sójových bobů, který se vysráží různými syřidly (tžeba pomocí mořské soli) a sójová bílkovina se nechá srazit. Tofu je tedy rýže rostlinného původu, a proto je tolik vyhledávané především lidmi, kteří maso či živočišnou stravu nejedí nebo lidmi, kteří se chtějí stravovat zdravě.

Tofu je potravina, která se stala obětí chuťových předsudků. Není divu. Jako polotovar nevábně ani tvarem ani barvou. Neupravený základ odradí mdle, neutrální chutí a u mnohých tento fakt dokáže zpečetit osud tofu natolik, že při dalším nákupu potravin se mu už vyhýbají obloukem.

Sponzorováno

Přitom stačí už pár minut, abyste z nevýrazného sýra připravili stovky fantastických variací studené i teplé kuchyně, slaných jídel i dezertů. Tofu umí v okamžiku nasát chuť i aroma jakékoliv přidané přísady a vždy vás tak překvapí novou chutí. Dejte tofu druhou šanci, ukážeme vám, že je to nejen superzdravá, ale i superchutná potravina.

Pochutnejte si na tofu

Dnes už seženeme mnoho příchutí tofu: natural – přírodní neochucené, uzené, speciální technologií vyuzené tofu natural, česnekové, marinované, smažené, kořeněné, bylinkové … Prodávají se i různé salámy, karbanátky, pomazánky nebo párky.

Vynikající vlastností tofu, kterou si všichni cení, je jeho úžasná schopnost přebírat chutě v pokrmech a především jeho vysoký obsah bílkovin. Proto je velmi vhodné i pro dietní plány. Tyto sójové bílkoviny jsou na rozdíl od ostatních luštěnin velmi dobře stravitelné. Proto se často o tofu mluví také jako o náhradě masa. Co je však třeba uvést, je, že i když sójová bílkovina obsahuje velké množství bílkovin, které mají vhodné aminokyselinové složení s vysokým podílem esenciálních aminokyselin, je chudá na aminokyseliny síry (které jsou například ve vejci).

Výhoda tofu je také v tom, že neobsahuje nasycené mastné kyseliny a cholesterol jako živočišné maso. A tak je pro zdraví mnohem vhodnější. Naopak obsahuje prospěšné nenasycené mastné kyseliny a vlákninu. V tofu se také ukrývají vitamíny skupiny B a minerální látky, jako je vápník, železo a hořčík.

Sója dále obsahuje velmi diskutované fytoestrogeny, které mají schopnost upravovat hormonální nerovnováhu u lidí. U žen se podílí na snížení rizika – např. rakoviny prsu, snižuje vedlejší projevy přechodu u žen či slouží jako prevence před osteoporózou.

Výživové hodnota tofu

Přírodní tofu obsahuje ve 100 gramech (přibližně):

– Energetická hodnota: 471 kJ / 112 kcal,
– Bílkoviny: 15,5 g,
– Tuky: 2,4 g,
– Sacharidy: 6,9 g.

Tofu v kuchyni – pár receptů na tofu

Jak tofu připravit?

Příprava tofu je nenáročná a rychlá, což jistě ocení každý kuchař. Měkké tofu (které u nás stále není příliš běžné) se hodí na výrobu zálivek, omáček, zmrzlin a koláčů. Pevné tofu můžeme nakládat, opékat na tuku, grilovat, udit, péct. Uzené tofu je určeno i pro přímou konzumaci, ostatní stačí pouze napařit. Přírodní tofu například marinujeme v nejrůznějších nálevech (např. 2 lžíce sójové omáčky, 2 lžíce citronové šťávy, 3 rozetřené stroužky česneku, 1 lžíce oleje a hořčice) asi 15 minut nakrájené na plátky nebo kostičky, nebo jej povaříme ve vývaru ze zeleniny dochuceném sojovou omáčkou . Pokud použijeme ochucené tofu, nemusíme ho už marinovat ani vařit.

Tip od Rehabilitace.info – tofu v asijském stylu

Zdravé tofu připravíme v asijském stylu: Tofu nakrájejte na malé kostičky, přidejte neslazený ananasový džus, 1 lžíci citronové šťávy, 1/2 lžičky sezamového oleje, 1 lžičku strouhaného zázvoru, mletý jeden stroužek česneku, 1 lžíci sójové omáčky. Po tom, co se vaše tofu přes noc bude marinovat, vysmažte ho ve velkém woku. Přidejte brokolici, nakrájejte červené papriky, celer, červenou cibuli. Dobrou chuť!

Sladký tofu krém

Potřebujeme: 300 g bílého tofu, 2 větší umyté jablka, ½ šálku rozinek, 1 PL citronové šťávy, 20 g arašídového másla, na špičku nože mleté skořice

Postup: Tofu omyjeme a povaříme do měkka s troškou soli. Jablka nadrobno nastrouháme. Do mixéru vložíme tofu, nastrouhaná jablka, rozinky a všechny ostatní přísady. Rozmixujeme na hladký krém, který se hodí na zdobení palačinek, lívanců či jako sladká pomazánka na pečivo.

A co vy? Také máte rádi tofu? Napište mi do komentářů. Budu moc rád.

VIDEO: ZDRAVÝ RECEPT: Tofu se zeleninou

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva