Sponzorováno

Mrkev a zdravé oči – myslete na svůj zrak 4.88/5 (25)

Mrkev a zdravé očiPamatujete se na starou radu, že máte jíst mrkev abyste dobře viděli? Hromadí se důkazy, že antioxidační živiny, nacházející se v mnoha rostlinných potravinách, včetně mrkve, ostatním červeném a žlutém ovoci a zelenině a rybích olejích jsou účinné při prevenci problémů s viděním, často spojených se stárnutím. V EU přibližně 760 ze 100 000 lidí trpí zrakovou poruchou. Dvě hlavní příčiny problémů se zrakem v západních zemích jsou katarakty a degenerace žluté skvrny na sítnici, spojená s věkem. Oba tyto stavy jsou spojeny s cukrovkou, obezitou a pokročilým věkem. I když zrakové poruchy nejsou přímo životu nebezpečné, selhávající zrak může způsobit vážné omezení nezávislosti, pohyblivosti a kvalitě života.

Oxidativní poškození je vážným rizikovým faktorem v obou případech. Sílí důkazy o tom, že antioxidační živiny, hlavně vitaminy A, C a E, spolu s luteinem a zeaxantinem, který se nachází v ovoci a zelenině, pomáhají při prevenci nebo při oddálení začátku některých forem slepoty ve vyšším věku.

Katarakty

Katarakta je charakterizována zákalem oční čočky, která se skládá z vody a proteinu a normální je transparentní. Čočka se nachází za barevnou částí duhovky a soustřeďuje světelné paprsky do žluté skvrny na zadní straně sítnice. Jak se katarakta vyvíjí, některé proteiny se shlukují a způsobují, že čočka se zakalí a nedovoluje průchod světelným paprskům. U většiny lidí se katarakta vyvíjí pomalu a zrak se postupně zhoršuje. Naštěstí je léčba katarakty poměrně jednoduchou chirurgickou záležitostí – jde o nahrazení neprůhledných čoček vstřikovaných čočkovými implantáty.

Není jasné, co způsobuje kataraktu, ale zdá se, že vzniká spojením změn v chemickém složení čočky s věkem. Buňky v organismu běžně produkují sloučeniny nazvané volné radikály. Časem mohou volné radikály poškodit tkáně a orgány a předpokládá se, že mohou být spojeny s takovými stavy jako jsou katarakty, související s věkem.

Degenerace žluté skvrny související s věkem

Je chronické progresivní onemocnění, které vznikne, když se tkáň ve žluté skvrně (střední části sítnice) znehodnotí. Žlutá skvrna má velikost špendlíkové hlavičky a je zodpovědná za to, co vidíme přímo před sebou a za naše nejostřejší vidění, co je nezbytné pro čtení, psaní, řízení auta v noci a naši schopnost vidět barvy. Při degeneraci žluté skvrny je toto centrální vidění rozmazané a rovné čáry se stávají vlnitými a barvy těžko rozeznatelnými. Je to postupná, bezbolestná ztráta zraku do velké míry neléčitelná, takže je důležité udělat vše pro její prevenci.

TIP: Podívejte se jaké další potraviny jsou perfektní pro vaše oči

Výzkumníci si nejsou jisti, proč vzniká toto onemocnění. Stárnutí a rodinná historie jsou dvěma hlavními rizikovými faktory. Ostatní faktory, které mohou být spojeny se zvýšeným rizikem zahrnují:

Sponzorováno

  • Dlouhodobé vystavování slunečnímu světlu
  • Nízké hladiny minerálů a antioxidačních vitaminů jako vitamínu A, vitamínu C a E v krvi

  • kouření cigaret
  • Určité problémy s krevním oběhem, jako např. vysoký krevní tlak

Konzumujte více ovoce a zeleniny

Výzkum antioxidantů podporuje hypotézu, že vyšší příjem vitaminů C a E může pomoci v prevenci nebo oddálení rozvoje některých kataraktu a degenerace žluté skvrny. Nedávno byly provedeny studie dvou pigmentů, luteinu a zeaxantinu, které se nacházejí v sítnici ve vysoké koncentraci. Lutein a zeaxantin se nacházejí v zelenině jako je kukuřice a špenát a ve vaječném žloutku. Předpokládá se, že vysoké hladiny luteinu a zeaxantinu v krvi mají příznivé zdravotní účinky.

Jako u mnoha ostatních chronických stavech, prevence katarakty a degenerace žluté skvrny související s věkem je spojena se zdravou výživo . Pokusit se o podávání alespoň pěti porcí ovoce a zeleniny denně je rada užitečná jak pro zdravý zrak tak i pro mnoho ostatních chorob. Tak si rychle vezměte nějaké ovoce nebo zeleninu a začněte kousat!

Péče o zrak

Doporučujeme tento návod, abyste své oči udrželi v nejlepším zdraví:

  • Jezte zdravě a konzumujte mnoho zeleniny a ovoce. Vybírejte si tmavozelené a tmavě žluté ovoce a zeleninu. Zelenina z čeledi brukvovitých, jako květák, růžičková kapusta a brokolice je také vhodná. Lutein a zeaxantin se ve velkých množstvích nacházejí ve vaječných žloutcích, kukuřici a špenátu
  • Noste sluneční brýle, abyste si uchránili oči před škodlivými paprsky
  • Dávejte si pozor na ostatní onemocnění, které zvyšují riziko degenerativního onemocnění očí, jako je vysoký krevní tlak
  • nekuřte
  • Pravidelně si dejte oči vyšetřit

TIP: Přečtěte si o výživě pro oči

Jezte mrkev

Zdá se, že tradiční rada, jíst hodně mrkve, je nakonec správná. Mrkev obsahuje beta-karoten, který se v těle přeměňuje na vitamin A. V sítnici slouží vitamin A jako součást vizuálních pigmentů shromažďující světlo a včasným znakem defektu je zhoršená adaptace na světlo s nízkou intenzitou (šeroslepost). Protože pigment ve žluté skvrně je složen ze součástí nutričního původu, konzumace většího množství rostlinných potravin jako ovoce, špenát, brokolice a kukuřice, nebo doplňky obsahující antioxidační živiny beta – karoten a lutein, může zlepšit zrak a vnímavost barev během života a snížit riziko ztráty zraku ve vyšším věku.

Co si na toto téma ještě přečíst?

VIDEO: Super zajímavosti o očích

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva