Sponzorováno

Máte olej v plastové láhvi? Přelijte ho! 4.91/5 (11)

Máte olej v plastové láhvi? Přelijte ho!Nekvalitní oleje zanášejí cévy a škodí srdci. Nejsou i ty vaše náhodou v průsvitné plastové láhvi? Odborníci na výživu se těší, že je stále více těch, co nekoupí ledajaké potraviny a upřednostní kvalitu před kvantitou. Výjimkou jsou oleje.

„Lidé si také dají pozor na zeleninu nebo na výběr masa, ale oleje si vybírat neumí, je jim jedno, na čem jídla připravují,“ říká o svých zkušenostech odbornice na výživu MUDr. Alžběta Béderová.

„Velkou chybou je, že výrobci plní oleje do průsvitných plastových obalů. Určitě jste si všimli, že například olivový je pouze v lahvích. Tmavých. Proč asi? Olej se působením světla přes plast degraduje, kvalita se snižuje a pokud se k tomu přidá působení kyslíku po otevření, zkáza je dokonaná. Absolutně nevhodné jsou velké pětilitrová balení, přestože cenově výhodné. Z ustavičného otevírání a zavírání se tak znehodnotí, že se zcela změní struktura mastných kyselin v něm. Sklo je pro oleje jednoduše nejlepší.“

Poznejte zdravé tuky

Oleje nejsou zanedbatelná součást stravy. „Nejkvalitnější je panenský olivový, je vhodný do salátů, rafinovaný se může používat i na tepelnou úpravu. Obsahuje okolo osmdesát procent kyseliny olejové – n9, což je jeden z nejzdravějších tuků. Řepkový olej obsahuje okolo šedesát procent n9 pokud olivovému se nejvíce přibližuje. Slunečnicový olej obsahuje převážně polynenasycené kyseliny n6 a n3, které tělo až tak mnoho nepotřebuje,“ říká MUDr . Alžběta Béderová .

Optimální poměr v příjmu n6 a n3 kyselin je 4:1, ale nadměrným používáním slunečnicového oleje, například i v sušenkách, křupkách a jiných pochutinách, se poměr kyselin někdy změní až na 50:1, což je mnohem horší, než když si natřete chléb vepřovým sádlem!

Jak správně uchovávat a používat rostlinné oleje?

Rostlinné oleje ztrácejí svou kvalitu vlivem času, světla a teploty. Při nákupu bychom měli vždy zkontrolovat neporušenost obalu a datum minimální trvanlivosti.

Sponzorováno

Aby si olej uchoval co nejdéle své vlastnosti, chraňte ho před přímým světlem – ideální je, když má i obal tmavou barvu. Pokojová teplota je pro uchování olejů dostatečná, není potřeba je skladovat v lednici.

TIP: Olivový olej se hojně používá i v kosmetice.

Při tepelném zpracování jídla také dochází ke změnám stavby mastných kyselin. Čím více nenasycených vazeb olej má, tím více v něm může při příliš vysoké teplotě vzniknout zdraví škodlivých volných radikálů a trans mastných kyselin. Proto je důležité přečíst si vždy na obalu, k čemu je olej určený.

Snížením teploty a prodloužením doby vaření také ochráníme olej před změnami. Ideální je použít co nejméně oleje při tepelné úpravě a jeho přidání až do hotového jídla. Oleje s vysokým podílem polynenasycených MK nejsou vhodné pro tepelnou úpravu.

Podle zpracování rozlišujeme tyto druhy olejů:

  • Extra panenský (extra virgin) – je získaný prvním lisováním plodiny za studena, neprochází chemickou ani tepelnou úpravou.
  • Panenský (virgin) – vzniká také lisováním za studena, ale má nižší kvalitu chuti než extra panenský.
  • Rafinovaný – získává se lisováním plodiny působením vysokých tlaků za tepla. Rafinací ztrácí olej cenné vitaminy, antioxidanty a další cenné látky.
  • Olej z pokrutin – nejméně kvalitní olej, získaný rafinací z drti zbylé po lisování plodiny za studena.
  • „Obyčejný“ olej (bez označení) – obvykle je směsí rafinovaných olejů s panenskými.

A co vy? Přeléváte raději oleje do skla? Nebo jak se k této problematice stavíte? Budeme moc rádi za komentáře.

TIP: Nový projekt na vyčištění oceánu od plastů odstartoval v září 2018

VIDEO: Přednáška o lněném oleji

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva