Lněné semínko a zdraví – jak nám může prospět jeho konzumace? 4.71/5 (21)Lněná semínka si můžete zkusit dát i naklíčit...

Lněná semínka si můžete zkusit dát i naklíčit…

Len setý v našich končetinách patřil mezi tradičně pěstované plodiny. Rodiče malých dětí si možná vybaví pohádku s krtečkem, který si ze lnu vyrobil plátno, a z něj následně nechal ušít kalhotky s kapsami. Len setý je zde zobrazen velmi opravdově – je to vysoká, velmi štíhlá jednoletá bylinka s modrými kvítky. Již dávno byl však ceněn i pro své využití v bylinkářství a byly známé pozitivní účinky na lidské zdraví při konzumaci jeho semínek.

Lněná semínka a jejich obsah tělu prospěšných látek

Lněná semínka mají plochý tvar, mohou mít hnědou či žlutou barvu. Řadí se k tzv. superpotravinám (superfoods), které lze charakterizovat jejich nutričně velmi bohatým složením. Patří mezi ně dále např. zelené potraviny, další semínka, ořechy, goji.

Velmi ceněna jsou pro svůj vysoký obsah vlákniny, proteinů a také tuků, kterých v sobě skrývají až 40%. Pozitivem je jejich obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselin (např. α-linolenová, linolová). Z vitamínů je v nich zastoupen zejména B1, B3, B6 a vitamín E. Obsahují též minerální látky a důležité stopové prvky – vápník, železo, mangan, hořčík, fosfor, draslík a selen. Antioxidanty v nich obsažené jsou zodpovědné za likvidaci volných kyslíkových radikálů v našem organismu, čímž zpomalují stárnutí buněk, a přispívají k prevenci mnoha chorob. Důležitým podporovatelem našeho zdraví jsou i tzv. lignany, které pozitivně ovlivňují hormonální rovnováhu v organismu, a pomáhají v boji s bakteriemi, viry a plísněmi.

Účinky lněných semínek na zdraví

Je popisováno mnoho pozitivních dopadů na lidské zdraví při pravidelné konzumaci lněných semínek. Z nich lze jmenovat:

  • podporu střevní peristaltiky – vysoký obsah vlákniny přispívá k pravidelnému vyprazdňování
  • snížení kyselosti v žaludku, zmírnění žaludečních potíží (pálení žáhy, nevolností, zánětů žaludku)
  • odbourání problémů se sliznicemi (zlepšení stavu trávicí soustavy, léčba bolesti v krku) – hlen, který se kolem semínka vytvoří po jeho namočení, ulpívá na sliznicích a chrání je
  • zlepšení stavu při kožních obtížích (akné, lupénka, ekzémy)
  • snížení otoků
  • zvýšení hybnosti kloubů
  • zmírnění příznaků diabetu
  • snížení krevního tlaku, hladiny cholesterolu, cukru v krvi
  • podpora adekvátního fungování prostaty
  • zlepšení psychického stavu

Doporučené formy a množství užívání lněných semínek

Sama o sobě jsou semínka těžko stravitelná a bez využití by jen prošla trávicím traktem. Je tedy třeba je při konzumaci důkladně rozžvýkat, rozemlít či rozdrtit. Drcené je ideální okamžitě spotřebovat či uchovávat v uzavřené nádobě v lednici, jinak by došlo k jeho zežluknutí. Je možné je nechat též naklíčit nebo chvíli nabobtnat ve vodě. Pak jej lze vmíchat do jogurtu, salátu či ovesné kaše. Můžete s ním ozdobit třeba i polévku nebo připravené pečivo. Své využití najde i v nápojích, kdy jej rozdrcené můžete vmíchat do džusu nebo ovocného koktejlu. Popíjet lze i odvar z lněného semínka.

Semínko lze užívat vnitřně, ale i zvenčí

Při kožních potížích se doporučuje nechat jej namočené ve vodě a následně rozmixované aplikovat na postižená místa. V tomto případě je možné využít i lněný olej vylisovaný ze semen. Zábaly z lněného semínka lze aplikovat v případě otoků, křečí a zánětů.

Semínko dostatečně zapijte

Pravidelná konzumace semínka je zdraví prospěšná, jen při ní dbejte na dodržování dostatečného pitného režimu. V opačném případě by u vás mohlo dojít místo k podpoře zažívání spíše k zácpě. Můžete jej bez obav konzumovat denně, maximálně však v množství dvou polévkových lžic.

Co lněné semínko v těhotenství?

Pozor si dejte na konzumaci lněného semínka v těhotenství. Přestože usnadňuje porod a podporuje tvorbu mateřského mléka, je doporučováno jej konzumovat až od 35. týdne těhotenství.

Co dále si o lněných semínkách můžete přečíst?

VIDEO: Jak získat ze lněného semínka maximum živin

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva